zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 32. týden

Pomník B. Němcové - Praha

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Brána poznání Soukromí mistrovského díla / Renoir: Bál v Moulin de la Galette (Vysílání: 04.08., 16.10 hod., ČT2)
Malování považoval za velmi příjemnou práci a jeho cílem bylo malovat hezké obrázky. Proto nejraději maloval ženské akty, ale i výjevy ze života měšťanů, jejich portréty. Je mistrem v malbě pastelem. Řadí se mezi impresionisty, i když důsledným impresionistou nebyl (k malování potřeboval černou barvu).
Po roce 1870 ve stylu Pierra A. Renoira (1841–1919) sílí impresionistické rysy, štětec se uvolňuje a tvary předmětů se rozpouštějí v rozzářeném světle. Na první výstavě impresionistů vystavil obraz Lóže, založený na harmonii bílé, černé a šedivé. V Argenteuil maloval krajiny a figurální obrazy v plném slunci; hrál si s kontrasty hřejivých světel a chladivě modrých stínů. V Paříži se opájel barevnými fantaziemi lidových tanečních zábav; obraz Tanec v Moulin de la Galette (1876) je namalován z růžových, modrých a fialových světlých tónů, nanášených volným rukopisem v dělených skvrnách. Z okouzlení krásou věčného ženství vyrostly Renoirovy smyslné podobizny, jimiž brzy získal společenský úspěch a uznání. V pozdním období se Renoir zabýval také sochařstvím; nepřestal malovat ani ve vysokém stáří; když v posledních letech ochrnul, dával si štětec k ruce přivazovat.

Zapomenuté výpravy - Sochařem v Africe (Vysílání: 05.08., 09.35 hod., ČT2)
Na podzim roku 1947 se s manželkou Irenou vypravil známý český sochař František V. Foit na dlouhodobou expediční cestu Afrikou. Odjeli Tatrou T57B, která byla zařízena jako speciální, zvukově reportážní vůz a vybavena tehdy nejkvalitnějším zařízením pro záznam zvuků. Manželé projížděli černým kontinentem křížem krážem a prováděli etnografické sběry, pořizovali nahrávky, zkoumali originální domorodé skulptury a mistr Foit pracoval na vlastní figurální tvorbě.

Brána poznání/ Deset století architektury - Pomník a město (Vysílání: 05.08., 16.10 hod., ČT2)
Pomníky jsou zcela samozřejmou součástí městského prostředí. Spoluvytvářejí genius loci, splývají s městem do neoddělitelného celku. U nás již od středověku známe příklady monumentálních pomníků oslavujících světce i panovníky. Skutečná pomníková vlna však začala až v 19. století. Pomníky připomínají významné osobnosti a události, a jsou chápány pouze jako díla vynikajících českých sochařů - Myslbeka, Suchardy, Šalouna, Štursy, Kafky, Pokorného a dalších. Již méně je známo, že na všech pomnících měli významný podíl i architekti. Řešili totiž většinou nejenom sokl pomníku a jeho dekorativní část, ale měli rozhodující slovo při koncepci celé skupiny, stanovení měřítka a situování pomníku v rámci městského prostoru. Úspěch pomníku totiž závisí na jeho situaci, urbanistickém kontextu, měřítku, horizontu sochy, tvaru a formě soklu apod. Na některých významných pražských příkladech si tak můžeme doložit dílo Aloise Dryáka (sv. Václav, František Palacký), Antonína Pfeiffera (Jan Hus), Josefa Gočára (Hana Kvapilová), Pavla Janáka (Svatopluk Čech), Jaroslava Fragnera (Alois Jirásek, Božena Němcová), Jana Sokola (Jaroslav Vrchlický), bratrů Štursových (Stalinův pomník).

Hledači času - Braunův Betlém (Vysílání: 07.08., 16.45 hod., ČT2)
Největší Betlém na světě je barokní Braunův Betlém. Velkolepé dílo se nachází v Novém lese mezi Dvorem Králové nad Labem a Kuksem. Jedná se o přírodní galerii plastik, vzniklých mezi lety 1723–1732 z popudu hraběte F. A. Šporka, jehož cílem bylo vytvořit rozlehlý přírodní park s organicky zakomponovanými plastikami i architekturou, lokality pro meditace. Řezbář Leoš Pryšinger vyřezává ze dřeva repliky plastik a reliéfů tohoto Betlému. Vytvořil tak studii tohoto největšího Betlému na světě v měřítku 1:7 tak, jak hypoteticky vypadal po dokončení v roce 1731. L. Pryšinger bojuje za záchranu tohoto skvostu českého baroka.

Památky na prodej - Zámek Pohled (Vysílání: 08.08., 17.40 hod., ČT2)
Na české straně Vysočiny nedaleko Havlíčkova Brodu najdeme v obci Pohled rozsáhlý komplex památkově chráněných budov - zámek, prelaturu, konírny, sýpku a další objekty. Klášter cisterciaček zde vznikl ve 13. století za Přemysla Otakara II., definitivně dokončen byl až roku 1734. Po zrušení kláštera sloužil komplex jako továrna a roku 1807 byla hlavní budova upravena na zámek; na vzhledu interiéru se podepsali takoví mistři jako J. Santini, Ř. Thény nebo P. Brandl. Od roku 1945 patří tento rozsáhlý objekt obci, která jej zčásti využívala jako školu. Dnes je zastupitelstvo obce bezradné - co s takovým kolosem dál?
Před podobným úkolem stojí i obec Chotěšov, zde se však budov bývalého kláštera ujalo občanské sdružení Klášter Chotěšov, které se ve spolupráci s obcí snaží nejen o rekonstrukci budov a její financování, ale především organizuje výstavy, koncerty a jiné akce, které do tohoto místa plného historie přinášejí současný život.

Příběhy domů - Kouzelný život (Vysílání: 08.08., 18.00 hod., ČT2)
Dokumentarista Marek Sklář, který se zabývá současnými i válečnými tématy, se vypravil do vsi Žerůtky u Boskovic, aby poodkryl tajemství domu, jenž ve 30. letech minulého století inspiroval spisovatele K. J. Beneše k napsání románu Kouzelný dům. Tato kniha byla také předlohou pro stejnojmenný film Otakara Vávry, který se v prostředí domu natáčel. Vilu postavila vlastenecká rodina Vašíčků v 19. století a to v městském stylu, který je v prostředí české vesnice ojedinělý. Dům poskytl útočiště pražským a později i polským povstalcům. V době druhé světové války se v něm skrývala rodina pronásledovaná gestapem. Za posledních sto let se dům prakticky neopravoval a tak jeho podoba zůstala zachována. Současný majitel Petr Přikryl spolupracuje s památkáři na rekonstrukci této kulturní památky, ve které by rád trvale bydlel.

Kultura.cz (Vysílání: 08.08., 18.30 hod., ČT2)
Petr Bařinka patří k výrazným autorům své generace. Svůj styl těží z postindustriální společenské reality, zejména ze sféry reklamy, billboardů, počítačových grafických výtvorů či komiksů. Jeho aktuální tvorbu představíme v našem portrétu. Výstava s názvem Příjemné závislosti v prostorách Moravské galerie v Brně se vrací k širokému proudu amatérské tvorby 70. let, který byl ve své době doma i v zahraničí postaven na okraj zájmu institucí sbírajících umění. Představí se fotografové z Česka, Polska, Slovenska, Lotyšska, Litvy, Finska, USA a Belgie. Vilu v Hroznové ulici v Brně si nechal v roce 1927 postavit brněnský podnikatel Alfred Stiassny podle projektu architekta Ernsta Weisnera. Po druhé světové válce Stiassných celý areál zabavil stát a později získala vila označení "vládní", ačkoli nikdy vládě republiky nepatřila. Sloužila však pro její účely – setkávali se zde státníci a významné osobnosti. V naší reportáži po mnoha letech nastíníme osud skvostné funkcionalistické památky. Náš miniportrét odkryje současnou tvorbu mladé fotografky Terezy Vlčkové.

Alternativní kultura - Zakázané výstavy (Vysílání: 08.08., 22.00 hod., ČT2)
Volné pokračování úspěšného dokumentárního seriálu, tentokrát zaměřené na výhradně českou scénu. Tento díl vypráví o jednorázových neoficiálních výstavách, výtvarných sympoziích, ale i stálých polosoukromých galeriích 70. a 80. let, jako byly: výstavy v Ústavu makromolekulární chemie, Sympozium v Poněšicích, dále Malechov, Chmelnice, Malostranské dvorky, Konfrontace, Netvořice, mělnická Galerie ve Věži, Galerie 55 Kladno, Galerie H v Kostelci n.Č. Lesy, Fórum 88 v holešovické tržnici, atd. Zasvěceným průvodcem je Josef Rauvolf.

3.8.2009 23:07:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Velkolepé představení Magická Fontána

Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe celý článek

další články...

HUDBA

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal
Dokumentární vzpomínka na legendu country hudby a známého karikaturistu, věno celý článek

další články...