zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Příběhy českého jazzu a Jazz of the 60´s

Jazz of the 60´s

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběhy českého jazzu (11/22)
Dvě ženy a jazz – vzpomínky Evy Pilarové a Evy Olmerové v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu.

Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".

CNSO Studio live – Jazz of the 60´s
Jan Hasenöhrl & The Loop Jazz Orchestra hrají bigbandové standarty v novém The Loop Jazz Clubu Hostivař. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Bigbandová hudba šedesátých let je pojem především pro svou náročnost, která vyžadovala opravdu skvělé muzikanty. To dobře věděli i kapelníci, kteří dbali na jejich správný výběr. Jedním z nich byl Karel Krautgartner, virtuózní klarinetista a saxofonista, který se svým bandem v šedesátých letech vládl českému jazzu. Jeho inspirací byly především bigbandy ze zámoří, legendární Count Basie, Buddy Rich, Sal Nistico. A právě skladby těchto pánů budou na programu našeho koncertu, včetně vzpomínky na Karla Krautgartnera.
Vysílání: 18.3., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 21.3., ČT art

9.3.2020 13:03:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou ...celý článek


Luca Salsi v titulní roli shakespearovského dramatu

Luca Salsi (Macbeth - Teatro alla Scala)

G. Verdi: Macbeth
Basbarytonista Luca Salsi v titulní roli shakespearovského dramatu z Teatro alla Scala v ...celý článek


Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové (1/5) - Giselle
Významná česká primabalerína a taneční pedagožka Daria Kli ...celý článek


Koncert Osvětimské memento

Osvětimské album (Zdroj: Židovské muzeum v Praze)

Osvětimské memento
Přímý přenos koncertu k připomenutí 80. výročí likvidace rodinného tábora bloku BIIb v A ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Zámek Velké Losiny láká na novou upravenou prohlídku

Interiéry zámku Velké Losiny

Nově upravená prohlídková trasa na zámku Velké Losiny představuje zámek jako pohodlné sídlo posledních majitel celý článek

další články...