zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 1. týden

Jméno růže

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hostinec "U kamenného stolu"
Úsměvné příhody hostů idylického lázeňského městečka ve stále svěží komedii podle stejnojmenného románu Karla Poláčka (1948). Hrají: S. Beneš, R. Hrušínský, J. Šejbalová, D. Frýbortová, D. Sedláčková, S. Rašilov, R. Šlemrová, S. Neumann a další. Scénář O. Vávra a V. Rada. Kamera J. Vegricht. Režie J. Gruss, od jehož úmrtí letos uplyne 50 let. Největší popularity u čtenářů dosáhl Karel Poláček knihami, jejichž základním záměrem bylo přinést příležitost k úsměvu a dobré náladě co nejširším vrstvám. Patří sem jeho Hráči i Muži v offsidu. Stejně tak byla komponována i poslední próza, vydaná za autorova života, Hostinec U kamenného stolu. Když tato historie lázeňského hostince, jeho personálu i hostů vyšla, muselo ovšem jméno skutečného autora zůstat před okupanty utajeno, a tak vydání statečně kryl svým jménem malíř Vlastimil Rada. Filmovou verzi románu zpracoval Otakar Vávra za účasti Vlastimila Rady, který významně přispěl i k výtvarné složce filmu. Režie přepisu se ujal všestranný herec Národního divadla Josef Gruss, od jehož úmrtí letos uplyne 50 let. Byl to jeho režijní debut, ke škodě naší kinematografie bohužel i jeho poslední film. Hlavní čtveřici mladých protagonistů obsadil režisér Svatoplukem Benešem, Rudolfem Hrušínským, Dagmar Frýbortovou a Dagmar Sedláčkovou, z dalších herců připomeňme Jiřího Plachého, Jiřinu Šejbalovou, Sašu Rašilova, Stanislava Neumanna, Růženu Šlemrovou, kteří si své postavičky z idylického lázeňského městečka zahráli s nepředstíranou chutí. Zdařilý přepis románu měl premiéru v září 1949 ve třech velkých pražských kinech současně za nadšeného ohlasu diváků. Je zajímavé, že se občas vyskytli režiséři či scenáristé, kteří uvažovali o remaku, ale nakonec vždy rezignovali.
Vysílání: 09.1., 14.40 hod., ČT1
Opakování: 10.1., ČT1

Saturnin (1/4)
Oldřich Vízner a Ondřej Havelka v seriálu podle slavného stejnojmenného humoristického románu Zdeňka Jirotky, od jehož narození nedávno uplynulo 110 let. Na scénu se vrací skvělý sluha, který umí najít východisko z každé situace... (1994). Dále hrají: M. Lasica, L. Zedníčková, O. Jirák, P. Vacek, J. Synková, L. Gerendáš a další. Scénář M. Wagnerová a J. Věrčák. Kamera J. Špelda. Režie J. Věrčák. Ve čtyřdílném seriálu budeme svědky, jak Saturnin vstoupí do života Jiřího Oulického, jeho dědečka, tety Kateřiny a dalších, aby s ním prožívali situace, které by se bez Saturnina těžko daly zvládnout už proto, že by se pravděpodobně nikdy nemohly stát. A jistě znovu potěší všechny diváky, kteří mají rádi dobrý a inteligentní humor, humor ze života, který nás nutí také se zamyslet, proč a čemu se to vlastně smějeme. Vedle neodolatelné dvojice hlavních hrdinů – Oldřich Vízner a Ondřej Havelka – se v roli doktora Vlacha představí Milan Lasica, dědečka hraje Lubomír Lipský, slečnu Barboru Lucie Zedníčková, tetu Kateřinu Jana Synková a Milouše Petr Vacek. Televizní zpracování slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky uvádíme v roce 110. výročí narození (*7. 1. 1911 – †12. 4. 2003) tohoto významného českého spisovatele a fejetonisty.
Vysílání: 10.1., 08.30 hod., ČT1

Sňatky z rozumu (2/5)
Osudy podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů ve slavném pamětnickém seriálu (1968). Hrají: J. Vala, V. Ráž, S. Budínová, G. Vránová, S. Svozilová, J. Skopeček, M. Nedbal, J. Šejbalová, letošní jubilantka I. Janžurová, D. Medřická, J. Jirásková, od jejíhož narození letos uplyne 90 let, V. Menšík a další. Podle románů V. Neffa napsal O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let. Kamera letošní jubilant V. Opletal. Režie F. Filip. Příběh několika rodin začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. U zrodu seriálu stáli dva významní televizní tvůrci – scenárista O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let, a režisér F. Filip. Kameramanem byl letošní jubilant V. Opletal. Slavný pamětnický seriál z vrcholného období našeho národního obrození vznikl na motivy románů spisovatele Vladimíra Neffa. Ocitáme se ve středu bouřlivých událostí roku 1866. Bornův (V. Ráž) vlastenecký obchod vzkvétá, i Martin Nedobyl (J. Vala) už dva roky vede v Praze prosperující podnik a těší se ve spokojeném manželství s Valentinou (S. Budínová). Líza Bornová (G. Vránová) se s manželovou podnikavostí a především vlastenčením nesžívá, rozpory mezi manžely se prohlubují. V téže době se v Hradci Králové zemský soudní rada Vácha (M. Nedbal) marně snaží vyvdat své dcery Hanu (J. Jirásková), jejíž nápadník padl v bitvě u Hradce Králové, a Bětuši (I. Janžurová). Teprve slíbené povýšení přivádí do jeho domu jednoho z jeho podřízených úředníků na námluvy. Ale Hana, o jejíž ruku požádal, nápadníka odmítá a pokusí se o sebevraždu. Útěk před domnělým postupem pruských armád zavedl Lízu Bornovou do Plzně, kde nalézá nejen útočiště v domě módního básníka Dynbíra (E. Cupák), ale i dobrodružství romantické nevěry. Hanu si zahrála J. Jirásková, od jejíhož narození letos uplyne 90 let, Bětuši letošní jubilantka I. Janžurová.
Vysílání: 10.1., 15.20 hod., ČT1
Opakování: 12.1., ČT1

Božena (2/4)
Barboře je dvacet dva, má čtyři děti, ale konečně bydlí v Praze. Vlastenecký bál na Žofíně změní vše a navždy. Premiéra čtyřdílného dramatu o první české spisovatelce. Hrají: A. Kameníková, J. Hájek, J. Nedbal, L. Melník, M. Myšička, E. Josefíková, O. Malý, V. Matějovský, K. Suchá, V. Jílek a další. Scénář H. Wlodarczyková a M. Komárková. Kamera R. Řeřicha. Režie L. Wimmerová (Premiéra). Premiéra čtyřdílného životopisného dramatu o první české spisovatelce. Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef (J. Hájek) snaží etablovat jako finanční úředník. Báře (A. Kameníková) je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti, se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří.
Vysílání: 10.1., 20.10 hod., ČT1

Člověk z ráje
Lyrický hold krásám Šumavy očima a slovy Karla Klostermanna (2009). Režie J. Loučím. Obraz a hudba na texty z díla Karla Klostermanna o životě na Šumavě v druhé polovině 19. století. Těžký život obyvatel v rozsáhlých hvozdech plných nebezpečí a krutosti přírody přinášel i mnoho pozitivních prvků vzájemného soužití, bez ohledu na národnost, náboženství nebo společenské postavení. Řečeno slovy K. Klostermanna: "Všichni byli synové jedné země."
Vysílání: 09.1., 09.10 hod., ČT2

Jméno růže (1/8)
Prastará knihovna skrývá tajemství, jež dokáže i zabíjet. Seriálové zpracování oceňovaného historického románu Umberta Eca (2019). Hrají: J. Turturro, R. Everett, D. Hardung, M. Emerson, J. Cosmo, F. Bentivoglio a další. Režie Giacomo Battiato. Nová mezinárodní adaptace nejslavnějšího Ecova románu se navrací do odlehlého benediktinského opatství v italských Alpách, kde v roce 1327 dochází k záhadným úmrtím mnichů během důležitého sněmu. V té době propuká v Evropě řada mocenských střetů mezi císařem Svaté říše římské a avignonským papežem a mezi jinými se předmětem jejich sporu stává i františkánský řád. Vypravěčem příběhu je mladý novic Adso z Melku, který narazí na učeného františkána Viléma z Baskervillu (John Turturro) a rozhodne se ho následovat do zmíněného opatství s věhlasnou knihovnou. Zde se oba stávají svědky několika podivných úmrtí, přičemž není vůbec jasné, zda za vším stojí osobní msta mezi bratry, vyšší zájem církve či posedlá víra v příchozí apokalypsu. Vilém společně s Adsonem navíc musí vraždy objasnit ještě před příjezdem obávaného inkvizitora Bernarda Gui (Rupert Everett), jinak hrozí, že budou ze všeho obviněni františkáni a jejich řád bude odsouzen jako kacířský. V prvním díle se setkáváme nejdříve s Adsonem, mladým německým šlechticem, kterého na rozdíl od otce nijak nelákají povinnosti ani slasti zaopatřeného života. Císařský generál ovšem odmítá ponechat svého prvorozeného klášteru a vezme ho s sebou na válečné tažení do Itálie. Zde se Adso setká s bezprostředním františkánem Vilémem z Baskervillu, přijme ho jako svého mistra a společně zamíří na teologický sněm do opatství na úpatí Alp. Už během jejich příchodu se Adso poučí o mnohých schopnostech a nadání svého mistra, který dokáže popsat a vystopovat koně, aniž by zvíře viděl nebo ho někdo zpravil o jeho útěku ze stáje. A záhy se ukáže, že Vilémův intelekt bude v opatství více než potřebný. Jeden z mnichů byl právě nalezen mrtvý a zůstává záhadou, zda z věže skočil dobrovolně nebo byl donucen.
Vysílání: 08.1., 22.35 hod., ČT art

28.12.2020 14:12:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek



Časopis 27 - sekce

HUDBA

Queenie letní narozeninové turné

Michael Kluch – Queenie  (Foto: Ilona Gerasymová)

Po úspěšných narozeninových koncertech, které v dubnu naplnily pražské O2 universum, se tato oblíbená kapela j celý článek

další články...