zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 23. týden

Josef Štemberka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vyhlazení obce Lidice - Josef Štemberka
Lidický farář žil se svou vesnicí třiatřicet let a nakonec se s Lidicemi naplnil i jeho vlastní osud. Do poslední chvíle byl oporou popraveným lidickým mužům (2009). Režie J. Hovorka. Farář Josef Štemberka pocházel z chudé rodiny z městečka Pecka v Podkrkonoší. Díky své píli a nadání úspěšně vystudoval a stal se knězem. Svůj život spojil s jednou z farností ve středních Čechách. Žil poklidným životem venkovského faráře, a když překročil sedmdesátku, těšil se na zasloužený odpočinek. V roce 1942 se chystal odjet z vesnice, kde působil třiatřicet let, zpátky do svého rodiště ke svým sourozencům. Ta ves se ale nakonec stala jeho osudem. Jmenovala se Lidice a 10. června tohoto roku se její nic netušící obyvatelé stali oběťmi kruté zvůle okupantů.
Vysílání: 10.6., 16.35 hod., ČT2

Cesty víry: Přes bolest k naději
Jiří Kylar byl prvním člověkem v České republice, který se veřejně přiznal k tomu, že byl jako mladý chlapec dlouhodobě sexuálně zneužíván katolickým knězem. Jak se s tím vyrovnal? A jak se církev vyrovnala s ním? Režie B. Jetelina (Premiéra). Manažer středního věku, otec tří dospívajících dětí, člověk milující život na venkově, aktivní věřící katolík – to vše je Jiří Kylar. Dokument ho sleduje od února 2020, kdy vychází z policejní služebny. Důvod, proč sem byl předvolán, je stejně šokující, jako celý jeho životní příběh.
Vysílání: 13.6., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 14.6., ČT2., 15.6., ČT2., 19.6., ČT2

Příběh Remešského evangeliáře
O vzácném rukopisu ze Sázavy, na který při korunovaci přísahali francouzští králové (1997). Režie M. Hošt. Sázavský klášter, který roku 1032 založil sv. Prokop, byl střediskem slovanské kultury a cyrilometodějské staroslověnské liturgie. Odtud pochází konvolut, tj. svazek rukopisů různého stáří, který obešel celou Evropu. Karel IV. jej věnoval pražským Emauzům, Jiří z Poděbrad vzácně zdobenou knihu poslal jako dar se svým poselstvem do Konstantinopolu. Po sto letech se evangeliář objevil v Remeši a podle legendy pak na něj francouzští králové přísahali při korunovaci. Francouzští revolucionáři se zmocnili desek vykládaných zlatem a drahokamy, ale rukopis naštěstí zůstal zachován, i když byl českými obrozenci považován za ztracený. Dnes jej opatruje městská knihovna v Remeši.
Vysílání: 08.6., 08.50 hod., ČT3
Opakování: 08.6., ČT3

31.5.2021 13:05:27 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník
Historik František Kolouch pátrá po pravdě o skutečné roli kněze Josefa Štembe ...celý článek


Víra tipy 24. týden

Cesty víry

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry tentokrát zavede diváky do Krkonoš. Tradice spiritistického hn ...celý článek



Časopis 23 - sekce

DIVADLO

Tři životy Vladimíra Pucholta

Vladimír Pucholt

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu p celý článek

další články...

HUDBA

Celovečerní dokument tata_bojs.doc představuje trailer

Tata Bojs (Foto: Ivo Dvořák, Čt)

Držitel čtyř Českých lvů, režisér a scenárista Marek Najbrt, dokončil celovečerní dokument o legendární pražsk celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka celý článek

další články...