zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 37. týden

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédne, korunováno hrady a pevnostmi, k nimž šplhají proslulé vinice (2001). Režie K. Kopš. Střední Porýní, místo s největší kumulací středověkých hradů na světě, inspirovalo bezpočet umělců včetně Viktora Huga a Richarda Wagnera. Stalo se rovněž kolébkou německého nacionalismu. Malebné údolí ovlivnilo i dílo nejvýznamnějšího lyrika 19. století Heinricha Heineho. Dokumentární snímek vychází z jeho přebásněné pověsti o nešťastně zamilované dívce Lorelei, která sváděla svým zpěvem plavce k smrti. Skála spjatá s jejím tragickým osudem dnes vábí návštěvníky z celého světa.
Vysílání: 12.9., 11.05 hod., ČT2

Ztracené poklady Egypta: Královna válečnice
Poodhalte s námi tajemství dvojí identity jedné z nejvýznamnějších egyptských panovnic, královny Hatšepsut. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát se vědci pokusí poodhalit detaily ze života jedné z nejvýznamnějších egyptských panovnic, královny Hatšepsut. Klíčem k pochopení její osobnosti je mohutný Hatšepsutin chrám, mistrovské dílo starověké architektury strážené 26 sochami boha podsvětí Usíra, které je dominantou světoznámého Údolí králů, v němž bylo dosud nalezeno na 65 hrobek egyptských faraonů. Manželé Darnellovi nám poodhalí tajemství Hatšepsutiny dvojí identity na základě působivých nástěnných hieroglyfů a v neposlední řadě budeme sledovat tým španělských a českých badatelů odkrývající pravděpodobně nejrozsáhlejší starověkou egyptskou nekropoli.
Vysílání: 12.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 13.9., ČT2., 17.9., ČT2

Sto divů světa II (12/13)
Místa odhalující dějiny naší civilizace – Panamský průplav, zámek Saint-Germain-en-Laye, Chichen Itza, města Santiago a Valparaiso, Katedrála Panny Marie v Burgosu a Piazza del Campo v Sieně. Francouzský dokument. Světoznámý Panamský průplav je jedním z nejobtížnějších inženýrských projektů, jaké kdy byly dokončeny, ale zároveň i hlavním finančním zdrojem státu ležícím mezi Atlantským a Tichým oceánem. Stále přitahuje pozornost cestovatelů i velký zájem přepravních společností. Kdo upřednostňuje před monumentálními stavbami historická místa, raději zamíří do starobylého mayského města Chichen Itza na mexickém poloostrově Yucatan nebo do bývalého sídla francouzských králů kousek od Paříže – zámku Saint-Germain-en-Laye. Krásnou atmosférou se můžou nechat unášet návštěvníci chilských městech Santiago de Chile a Valparaiso. Milovníci architektury jistě ocení krásu katedrály Panny Marie v Burgosu, kde se francouzská a německá gotika skvěle přizpůsobila španělskému dekorativnímu stylu, nebo jednoho z nejharmoničtějších náměstí na světě Piazza del Campo v Sieně.
Vysílání: 13.9., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 17.9., ČT2., 19.9., ČT2

Památky Indie: Od hinduismu k islámu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora M. Košuta. Každá epizoda mapuje památky na konkrétní části indického subkontinentu (Premiéra). Pokud bychom chtěli ve světě navštívit zemi plnou kontrastů, protikladů, chaosu a nezměrného bohatství a zároveň neuvěřitelné chudoby – vydejme se do dnešní Indie. Miliarda a 300 milionů jejích obyvatel tvoří jednu z nejhustěji zalidněných oblastí světa. Hovoří více než 400 místními jazyky a z toho dvaceti devíti se domluví víc než milion lidí. Indický subkontinent můžeme právem nazvat jednou z kolébek civilizace starověku. V době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, vznikají v povodích Indu a Gangy vyspělé civilizace, které budují rozsáhlá města z pálených cihel. Ve druhém tisíciletí př.n.l. přišli do Indie Árjové. Jejich přičiněním vzniká hinduismus, jehož nejdůležitější dokumenty jsou zapisovány sanskrtem. Ve 3. století př.n.l. se stává většinovým náboženstvím budhismus. Jeho velkým propagátorem byl císař Ašóka. Ale o necelých tisíc let později začíná opět dominovat hinduismus. A právě v tento moment začíná naše čtyřdílné putování po památkách Indie.
Vysílání: 15.9., 15.30 hod., ČT2
Opakování: 19.9., ČT2., 20.9., ČT2

Modiglianiho tajemství
Byl Modigliani skutečně pouze bohémským prokletým umělcem, který se věčně opíjel, anebo se lze na způsob, jakým tvořil svá plátna, podívat novýma očima? Francouzský dokument (Premiéra). V období před 1. světovou válkou představovala Paříž útočiště pro malíře a literáty z celého světa. Mezi nimi byl i Amedeo Modigliani, mladý muž původem z Itálie, který zde potkával a portrétoval své současníky.
Vysílání: 12.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 13.9., ČT art., 18.9., ČT art

Slunovraty Petra Nikla
Premiéra časosběrného dokumentárního filmu zachycujícího osobitost a neopakovatelný způsob myšlení předního českého malíře, hudebníka a performera Petra Nikla. Režie P. Jirásek (Premiéra). Petr Nikl je zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Je to intermediální umělec s klasickými kořeny, který se svobodně a přesvědčivě vyjadřuje prostřednictvím tradičních výtvarných technik, ale i autorských knih, interaktivních projektů a improvizačních akcí na bázi performance, divadla a hudebních vystoupení. Je nositelem Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1995, několikanásobným laureátem ceny za nejkrásnější knihu a držitelem Zlatého anděla v kategorii alternativní hudba z roku 2005. Ve stejném roce připravil expozici Zahrada fantazie a hudby pro český pavilon na EXPO v japonském Aichi. Film představuji sumarizující význam díla umělce v tuzemsku i v zahraničí. Dokument Nikla ukazuje jako všeumělce s jednotícími principy tvorby. Jeho cestu od divadelních a performačních aktivit s výměnou nejrůznějších rolí a využívání fantaskních převleků a her s osobní identitou, až k soudobému hledání aktuálního smyslu současného umění ve spojitosti se sociálním zájmem o společenské komunity na kolektivních výstavách. Koncept dokumentu je založen na 9 oblastech jeho tvorby, z nichž každá je zároveň natáčecí situací a každá z nich je natočena ve specifickém žánru. Tedy herecké i obrazové stylizaci: loutky, knihy, obrazy, grafické listy, hudba, inscenovaná fotografie – maska + převlek, performance, interaktivní projekt, umění času. To vše doprovází osobitá a originální životní výpověď Petra Nikla, který se ohlíží nad svým dosavadním životem, uplynou kariérou a dává pomyslné vize cesty, kam se bude ubírat v budoucnosti. Film vznikl ve spolupráci se statuárním městem Zlínem.
Vysílání: 14.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.9., ČT art., 20.9., ČT art

5.9.2022 09:09:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 38. týden

Střídavá péče

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie devadesátých let (1997). Hrají: R. ...celý článek


Dokumentární experiment Tělo v mé hlavě

Tělo v mé hlavě

Tělo v mé hlavě
Od dětství byli kvůli svému vzhledu vystavováni kritice, urážkám a ponižování. Teď se skupi ...celý článek


Josef Škvorecký – 100 let

Josef Tiché ořezávátko a Otec Brown

Gentleman Josef Škvorecký
Významný český spisovatel, který žil od konce šedesátých let v Kanadě, bilancuje ...celý článek


Dokudrama z období mobilizace

Přiložte na ohně!

Přiložte na ohně!
Dokudrama z období mobilizace v roce 1938, mapující dokončování tvrze Bouda u Těchonína. ...celý článek


Literární tipy 38. týden

Povídka malostranská

Úsměvy Josefa Škvoreckého
Hostem Jaromíra Hanzlíka je významný spisovatel a autor knižních předloh řady nez ...celý článek


Výtvarné tipy 38. týden

Toyen, baronka surrealismu

Radost
Muzikant, výtvarník, pohodář Jan A. Pacák ve vzpomínkách příbuzných, J. Černého, P. Jandy, I. Greifo ...celý článek


Výtvarné tipy 39. týden

Záhady starého Egypta

Záhady starého Egypta (4/10) - První ze sedmi divů světa
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, kte ...celý článek


Oceňované drama Zábava, zábava

Zábava, zábava

Zábava, zábava
Alkohol bere víc než dává. Oceňované polské drama (2018). Hrají: D. Kolaková, A. Kulesza, M. ...celý článek


Filmové tipy 39. týden

Světlo z ohně

Světlo z ohně
Láska nezná žádné hranice. Ta mateřská teprve ne. Sophie Marceauová v hlavní roli britsko-ame ...celý článek


Alain Delon v titulní roli svůdce Casanovy

Návrat Casanovy

Návrat Casanovy
Umění stárnout platí i pro největší svůdce. Alain Delon v titulní roli francouzského filmu ...celý článek


Hvězdy stříbrného plátna: Jane Fondová

Jane Fondová

Hvězdy stříbrného plátna: Jane Fondová
Dcera slavného otce, sexy Barbarella i neúprosná cvičitelka aerobiku ...celý článek


Jarmark marnosti natočený podle románové fresky

Jarmark marnosti

Jarmark marnosti
Láska a válka jsou jako dvě sestry: schopné všeho a přece tak jiné... Reese Witherspoonová ...celý článek


Filmové drama režiséra Pedra Almodóvara

Penélope Cruzová (Paralelní matky)

Paralelní matky
Není možné lhát věčně. Španělské drama režiséra Pedra Almodóvara o dvou ženách, jejichž osu ...celý článek


Moulin Rouge příběh lásky

Moulin Rouge
Nicole Kidmanová jako krásná kurtizána a Ewan McGregor jako chudý spisovatel v příběhu lásky, ...celý článek



Časopis 38 - sekce