zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pořady vážné hudby na ČRo 3 – Vltava 18. týden

Charles Olivieri-Munroe

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Z nabídky pořadů vážné hudby Českého rozhlasu 3 – Vltava vybíráme - Záznam koncertu z 20. dubna 2009 v pražském Rudolfinu - 28. dubna 2009 od 20:00 h, a dále Jacques Offenbach KRÁSNÁ HELENA (La Belle Hélene) – 2. května 2009 od 19:30 h.

Další z abonentních koncertů Rozhlasových symfoniků konaný 20 dubna řídí Charles Olivieri-Munroe, umělec, který již v Čechách zdomácněl a často zde vystupuje. Na programu jsou dvě známá díla světového symfonického repertoáru. Nejprve to je Brahmsův Koncert pro housle a orchestr D dur. Skladatel, který byl skvělý klavírista, ale hráčská houslová technika mu byla cizí se se stylizací sólového partu dosti pral. Je zachována zajímavá korespondence mezi Brahmsem a jeho přítelem houslistou Joachimem, kdy komponista konzultoval své úmysly s hráčem. I po Joachimových úpravách se pro tento koncert vžil muzikanty často citovaný pozměněný název: Koncert ne pro housle, ale proti houslím. Hudba je to ovšem vynikající a to jistě způsobilo, že je tato skladba dnes v pozici jednoho z nejhranějších děl sólové houslové literatury a houslisté považují za svou povinnost zmocnit se nelehkého partu v tomto díle. Na abonentním koncertu Rozhlasových symfoniků dílo přednese Sophia Jaffé.
Tvůrčí dráha Dmitrije Šostakoviče byla velmi strmá. Již ve třinácti letech byl přijat na konzervatoř a za pár let studia z něj vyrostl autor kvalitou své tvorby rovnocenný tehdejším velikánům Stravinskému, Hindemithovi, Prokofjevovi, atd. Šostakovičova absolventská symfonie f moll zkomponovaná v jeho devatenácti letech měla oslnivý úspěch a ihned se stala repertoárovým číslem. Po pár měsících od premiéry jí již například dirigoval slavný Arthuro Toscanini v New Yorku . Symfonie si podržela dodnes svou mladistvou svěžest. Je zajímavé, jak se již v tomto díle studenta objevují všechny podstatné rysy dalšího Šostakovičova tvůrčího rukopisu: epická šíře, dramatismus, výrazná invence, mahlerovská ironie a zároveň hluboký humanismus.

Z Městského divadla v Lausanne budeme v rámci Operní sezony eurorádia sledovat v sobotu 2. května 2009 sledovat záznam představení Offenbachovy komické zpěvohry Krásná Helena, francouzsky La Belle Hélene. Připravil a uvádí Ivan Ruml. Pod taktovkou německého pianisty a dirigenta Christiana Zachariase uslyšíme v hlavních rolíc Maryline Fallotovou jako Helenu, Sébastiena Droy jako Parise a tenoristu Rémy Corazza jako podváděného manžela Meneláose.

Příběh komické zpěvohry Krásná Helena se odehrává v dobách mytologických ve Spartě a Argolidě, krátce před Trojskou válkou. Žena spartského krále Meneláa Helena se zamiluje do trojského prince Parida, opustí svoji dceru i manžela a vydá se s milencem za novým dobrodružství v bájné Tróji. Paris získal nejkrásnější ženu světa, jejímž otcem byl samotný Zeus, na základě soutěže krásy mezi Hérou, Pallas Athénou a Afroditou, kdy zlaté jablko ze zahrady hesperidek přiřkl na hoéře Idě "té nejkrásnější". Byla jí bohyně lásky a ta svými kouzly Helenu obměkčila. Vehnala přitom do desetileté šarvátky tisíce chrabrých Achájců a nechala zničit výstavnou Tróju v Malé Asii. To vše je základem příběhu, který je satiricky zpracován se řadou dobových narážek na arogantní politiku Napolena III. a situaci Druhého císařství ve Francii poloviny šedesátých let 19. století. Do dnešní dnů však stále zůstává platné heslo: cherche la femme - za vším hledej ženu.

Otcem slavného francouzského operetního skladatele Jacquesa Offenbacha, který mj. zkomponoval Hoffmannovy povídky, Orfea v podsvětí, Modrovouse, Velkovévodkyni z Gérolsteinu a Pařížský život, byl Isaac Juda Eberst z Offenbachu. Usadil se v Kolíně nad Rýnem-Dutzu. Byl učitelem zpěvu a hry na kytaru, flétnu a housle. Jacques byl sedmým z deseti dětí. Otec ho naučil hrát na housle a violoncello. Od 14 let žil sám v Paříži, kde se stal žákem tamní proslulé konzervatoře. Offenbach hrál nejdříve na violoncello v různých operních orchestrech v Paříži.

27.4.2009 22:04:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové

Taneční příběhy Darii Klimentové (1/5) - Giselle
Významná česká primabalerína a taneční pedagožka Daria Kli ...celý článek


Luca Salsi v titulní roli shakespearovského dramatu

Luca Salsi (Macbeth - Teatro alla Scala)

G. Verdi: Macbeth
Basbarytonista Luca Salsi v titulní roli shakespearovského dramatu z Teatro alla Scala v ...celý článek


Koncert Osvětimské memento

Osvětimské album (Zdroj: Židovské muzeum v Praze)

Osvětimské memento
Přímý přenos koncertu k připomenutí 80. výročí likvidace rodinného tábora bloku BIIb v A ...celý článek


Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Zámek Velké Losiny láká na novou upravenou prohlídku

Interiéry zámku Velké Losiny

Nově upravená prohlídková trasa na zámku Velké Losiny představuje zámek jako pohodlné sídlo posledních majitel celý článek

další články...