zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Politický kabaret na streamovací platformě

Marek Příkazký

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Režisér Petr Michálek se svou divadelní trilogií o hradním mluvčím Ovčáčkovi zapsal do dějin české satiry. Jeho hry, které sklidily úspěch už při svém uvedení v Městském divadle Zlín, dodnes patří mezi nejsledovanější představení i na streamovací platformě Dramox.cz. Jak hodnotí končící volební období Miloše Zemana?

„Pro mě osobně končí éra lží a nedůstojnosti,” hodnotí konec éry Miloše Zemana a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka autor satirické trilogie Petr Michálek. „Doufám, že si teď dáme od podobných postav chvíli pauzu, čímž neříkám, že bychom se neměli nadále satiricky vyjadřovat.” Úspěchem svého politického kabaretu o hradním mluvčím - Ovčáček čtveráček - je dodnes překvapený. „V listopadu 2016 jsme plánovali premiéru do zlínského klubu pro osmdesát lidí, netušili jsme, že za pár dní budeme ve velkém sále s kapacitou 685 lidí a za posléze v kinech po celé republice. Původně šlo přitom o zeitstück (rychle napsaná hra pro aktuální situaci, pozn. redakce) na čtyři zkoušky. O kauze pana Bradyho už dnes ví málokdo, přesto pořád rezonuje. Moc mě to těší.”

Michálek po letech vzpomíná, čím ho postava legendárního mluvčího nejvíc fascinovala. „Pro dramatika je vždy zajímavější se dívat na situaci ne přes krále, ale přes sluhu. Ovčáčkova neuchopitelnost, tekutost a absurdnost pro mě byla zásadním zážitkem. Proto se ve hře odkazuji i na úryvek ze Zahradní slavnosti Václava Havla. To, že se někdo potká s Dalajlámou a jeho příbuzný je za to perzekuován a nedostane státní vyznamenání, je opravdu absurdní.“
V roli Jiřího Ovčáčka zazářil herec Marek Příkazký. Michálek podotýká s úsměvem: „Marek hrál Jiří Ovčáčka tak fantasticky, že je skoro lepší než samotný Jiří Ovčáček, ale ještě lepší než Miloš Zeman je Rostislav Marek!” Nejen díky těmto hercům se úspěšná hra dočkala dvou volných divadelních pokračování. Druhý díl trilogie Ovčáček miláček se inspiroval přepisy skutečných projevů, rozhovorů a tweetů českých politiků, závěrečný díl Jednou budem dál zase rekapituluje vývoj české společnosti od pádu komunismu. Všechny tři inscenace jsou k vidění na Dramox.cz.

6.3.2023 11:03:11 Redakce | rubrika - Novinky...