zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 13. týden

Cirkus Kludský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jany Hlaváčové
Hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která nedávno oslavila 85. narozeniny (2001). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka bude oblíbená herečka Jana Hlaváčová. V úsměvném a milém dialogu si popovídají o prvních filmových rolích, setkáních s velkými hereckými idoly a připomenou divadelní angažmá, kterými Jana Hlaváčová během své kariéry prošla. V ukázkách se podíváme na některé komediální role Jany Hlaváčové, například z filmů Kam čert nemůže, Vážení přátelé, ano či Jak básníkům chutná život.
Vysílání: 01.4., 09.05 hod., ČT1

Cirkus Kludský
Nostalgické i hořké vzpomínky na světoznámý cirkus, jenž zažíval svůj zlatý věk v předválečné éře (1967). Režie D. Holub. Rodina Kludských stále patří v cirkusovém světě k pojmům a její působení v manéžích nezlomila ani druhá světová válka, ani následné zestátnění cirkusů a varieté. Zlatou éru cirkusu Kludský ovšem uzavřela již hospodářská krize v první polovině třicátých let, kdy nezbyly finance ani na krmení zvířat a ta následně musela být odprodána. V předchozích letech se však podnik těšil světovému renomé zejména díky legendární drezúře 24 cvičících slonů, kteří nakonec vytvořili pyramidu. To bylo největší číslo života Karla Kludského, které v dokumentárním snímku z roku 1967 oživily společně s dalšími hořkosladkými okamžiky života na kolečkách vzpomínky jeho syna. Ten dlouhá poválečná léta prožil v nedobrovolném odloučení od zvířat a manéží. Až v šedesátých letech byl doceněn a státním vyznamenáním stvrzen nejen jeho přínos českému cirkusovému umění.
Vysílání: 29.3., 12.55 hod., ČT2

Maruška
Hudebně-taneční pocta Marii Kudeříkové, bojovnici válečného odboje, od jejíž popravy gestapem uplynulo v těchto dnech 80 let. Český film z produkce nezávislé divadelní scény (2023). Hrají: L. Hrochová a Klára Uhlířová. Režie M. Dvořák (Premiéra). Marie Kudeříková byla studentka aktivní za druhé světové války v komunistickém domácím odboji. Roku 1941 byla zatčena gestapem. V listopadu 1942 byla odsouzena k trestu smrti a v březnu 1943 popravena. Bylo jí 22 let. Její osobnost byla vyzdvihována komunistickým režimem především z propagandistických účelů, z toho důvodu byla po listopadovém převratu naopak vnímána jako představitelka jeho ideologie a zavržena. Její skutečný význam v boji proti nacizmu zůstává dnes druhořadým tématem. Hudebně-taneční projekt nezávislé divadelní scény Maruška vznikl původně v roce 2021 k 100. výročí narození Kudeříkové na základě jejích známých dopisů v choreografii tanečníka Martina Dvořáka. Navazoval na předchozí "tanečně-politické" cykly Přervané životy a Pochodně věnované tématu nesvobody v Československu po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Projekt Maruška se o dva roky později, v rámci 80. výročí její popravy v roce 2023, dočkal také filmového zpracování natočeného v autentických prostorách brněnské Káznice. Vznikl ve stejném uměleckém složení – režisér a choreograf byl Martin Dvořák, o spolupráci na textu se postaral Lukáš Novák a roli Marušky si zopakovaly Lucie Hrochová a Klára Uhlířová.
Vysílání: 29.3., 22.50 hod., ČT art

13.3.2023 14:03:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 14. týden

Cirque du Soleil: Kurios

13. komnata Alexandry Myškové
Česká herečka, režisérka a divadelní pedagožka, přišla v mládí o malého syna, ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční trh v broumovském klášteře

Velikonoční trh v broumovském klášteře

V sobotu 1. dubna se od 8:30 do 13 hodin koná na nádvoří a v zahradě broumovského benediktinského kláštera tra celý článek

další články...