zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřela Zdena Hadrbolcová

Zdena Hadrbolcová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zemřela Zdena Hadrbolcová (*13. 7. 1937 - †20. 11. 2023), bývalá členka uměleckého souboru Městských divadel pražských. Vyrůstala v pražských Holešovicích. Pak vystudovala francouzské gymnázium a po absolutoriu na DAMU strávila tři desetiletí ve svém prvním angažmá v libeňském Divadle S. K. Neumanna, dnešním Divadle Pod Palmovkou. V letech 1975–1981 působila jako herečka v pražském Divadle na okraji, jež se v té době jako původně amatérská scéna profesionalizovalo a dramaturgicky se orientovalo na svébytné přepisy próz (například Maryška v Hrabalových Postřižinách). Uplatnila zde též svůj autorský talent (Ach kdybyste věděli, s jak okouzlující ženou jsem se seznámil v Jaltě, dále dramatizace Čechovových textů ad.).

Významnou část divadelní kariéry strávila na jevištích Městských divadel pražských, především na scéně divadla Komedie, kde účinkovala v letech 1994–2002, tedy v době, kdy byl jeho uměleckým šéfem režisér Michal Dočekal. Zejména pod jeho režijním vedením nastudovala několik hlavních rolí, např. v inscenacích Alpský král a nelida (Žofie), Tři sestry (Máša), Obrázkáři (Selma Lagerlöfová) a Les (Raisa Gurmyžská). Za roli Máši v Čechovově psychologickém dramatu Tři sestry byla nominována na Cenu Alfréda Radoka. Pěkné herecké příležitosti jí nabídl též Jan Nebeský, další z kmenových režisérů tehdejšího divadla Komedie. Za všechny uveďme inscenace John Gabriel Borkman (Ella Rentheimová) či Stavitel Solness (Alina Solnessová).

Několikrát pohostinsky vystoupila v divadle Rokoko v inscenacích Zdeňka Potužila a Ondřeje Zajíce: Lev v zimě (Eleonora Akvitánská) nebo V hodině rysa (Starší žena). Od roku 1997 hrála v Divadle Na Zábradlí, kam se po sedmi sezonách v Městských divadlech pražských (Komedie, Rokoko) vrátila v roce 2004: Sarabanda (Marianne), Pískoviště (Ona) a další. Účinkovala též v Divadle V Řeznické.

Na Zdenu Hadrbolcovou pamatovala i řada filmových a televizních tvůrců. Před filmovou kamerou se poprvé objevila už v roce 1959 v Krejčíkově psychologickém dramatu Probuzení. Diváckou popularitu jí později přinesly především seriálové role maminek a tetiček. Svou historicky první maminku hrála v roce 1970, kdy si ji vybral režisér Karel Kachyňa pro film Už zase skáču přes kaluže.
Její filmografie dnes čítá více než sto filmů (Tři chlapi na cestách, Přijela k nám pouť, Páni kluci, Slavnosti sněženek, Kopretiny pro zámeckou paní, Návrat idiota…) a téměř dvě desítky televizních seriálů (Sanitka, My všichni školou povinní, Chlapci a chlapi, Přítelkyně z domu smutku…) Čerstvě ji mají v paměti diváci televizního seriálu Ulice, v němž ztvárnila roli pekařky Růženky.
Zdena Hadrbolcová se mimo jiné věnovala pedagogické činnosti, působila na DAMU, kde vyučovala pod vedením Ivana Vyskočila na Katedře autorské tvorby a pedagogiky. Věnovala se také překladům z francouzštiny, italštiny a angličtiny. Pro Divadlo Na Zábradlí přeložila například hru irského dramatika Briana Friela Afterplay.
V roce 2018 se na Malé scéně divadla ABC naposledy představila divákům ve vánočně laděném literárním matiné Štědrý večer slečny Zuzanky v režii Viktorie Čermákové.
Na filmovém plátně se naposledy objevila v komedii scenáristy Petra Kolečka Přes prsty (2019).

20.11.2023 11:11:53 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Slovácké divadlo chystá workshopy pro děti

Trojice mladých divadelníků

Slovácké divadlo připravuje atraktivní novinku pro své nejmenší diváky. Je jí série čtyř workshopů, ve kterých ...celý článek


Zemřel herec Václav Dušek

Václav Dušek (Foto: Miloš Fic)

Východočeské divadlo Pardubice se zármutkem oznamuje, že v úterý 27. února 2024 zemřel dlouholetý člen uměleck ...celý článek


Pardubickými herci roku 2023 jsou Janečková a Láska

Petra Janečková a Josef Láska

Východočeské divadlo každoročně na svých plesech vyhlašuje výsledky divácké ankety o nejoblíbenější herce roku ...celý článekČasopis 09 - sekce

HUDBA

Alt-rockeři Therapy se vydávají na tour

Therapy

Je tomu 35 let, kdy severoirská kapela vznikla a hned o pět let později poslala do světa extrémně úspěšné albu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 9. týden

Emoce v umění: Odvaha

‚Španělský mistr‘ – skvělé padělky antických soch
Neznají jeho totožnost, jsou mu však na celý článek

další články...