zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Judy - jiskřící duše, která se vydává všanc divákům

Monika Absolovoná a Jan Nedbal (Judy)

autor: Jerry Háša  

zvětšit obrázek

Inscenace JUDY není pro Divadlo Studia Dva novinkou. V české premiéře uvedlo text Petera Quiltera NA KONCI DUHY v roce 2006. Roli Judy ztvárnila Hana Maciuchová, Antonyho hrál Miloslav Mejzlík, roli Mickeyho Deanse alternovali Tomáš Petřík a Petr Bláha. Vše nastudoval režisér Jakub Maceček v překladu Jitky Sloupové.
V pátek 14. července 2024 se uskutečnila premiéra této inscenace pod názvem JUDY. V režii Petra Gazdíka vystoupila v titulní roli Monika Absolovoná. Antonyho ztvárnil Milan Němec (v alternaci se Sašou Rašilovem). Posledního manžela Judy Garlandové Mickey Deans hraje Jan Nedbal. V roli redaktora, portýra a inspicienta účinkoval Adam Kraus (alternace Petr Pěknic). Text přeložil Pavel Dominik.

Dramatik Peter Quilter přiznává, že prvotně jeho text nebyl inspirovaný životem zpěvačky a herečky Judy Garland (Frances Ethel Gummová). “Na výletní lodi hostovala pohasínající kabaretní hvězda, zpěvák, který celou noc a následující den až do začátku dalšího vystoupení popíjel. Jeden večer jsem se stal svědkem zuřivé hádky mezi ním a manželkou. Ona byla odhodlaná ho přinutit k vystoupení, které odmítal…,” vzpomíná Peter Quilter. Po zhlédnutí premiéry fiktivního příběhu mnoho diváků reagovalo: “To je úplně jako Judy Garlandová.”

Režisér Petr Gazdík neměl jednoduchou úlohu. Režijně zpracovat chronologický příběh umělkyně na jednu stranu může nabízet vzestupy a pády, ale na druhou stranu může být ve své podstatě jednotvárný až plochý. Mohou se nabízet otázky jako, koho zajímá soukromý život umělkyně… Když toužíme po jejím výkonu na jevišti. A právě to byl hlavní klíč přístupu režiséry Petra Gazdíka. Jiskření duše, která se dává všanc divákům. Duše, která odhaluje příběhy textů v podobě písní nebo hereckých dialogů a monologů. Jakoby se každý večer umělkyně převlékala a svou duši buď drásala nebo obveselovala, ale co tomu předchází? Jaká je ve skutečnosti?
Režisér Petr Gazdík se řadí nejen mezi zkušené režiséry, ale i herce. S jeho prací režiséra se můžeme setkat na jeho domovské scéně Městském divadle Brno, ale také ve Východočeském divadle Pardubice, Moravskoslezském divadle Ostrava. Z jeho aktuálních rolí uveďme postavu Edwarda Lewise v muzikálu PRETTY WOMAN. Z minulých např. Clifforda Bradshawa v CABARETU, HAIR (Vlasy) role Clauda a mnoho dalších.
V inscenaci JUDY si Petr Gazdík dobře poradil s rovinami hledání Judy, neústupností a oporou ze strany Mickey Deanse, ale i s věrností a nostalgií od Anthony Chapmana. Za všemi protagonisty je jejich duše ovládaná láskou - k umění, publiku, ale i láskou, která prýští mezi nimi. A v tomto ohledu dokázal Petr Gazdík vést všechny účinkující až do těch největších niterností.
Scénograf Emil Konečný nabídl velmi rychle proměnlivou scénu - hotelový pokoj a jeviště. Zdárně mu pomohlo zasouvací okno na horizontu. Jeho odsunutím se JUDY ocitá na jevišti s bandem v zádech. Kostýmy Elišky Ondráčkové Lupačové jsou velmi zdařilé a střízlivé. V případě JUDY jsou decentně okázalé, pánové mají na sobě barevně sladěné a jednoduše střižené obleky.

Poslední důležitou podmínku tohoto titulu je mít herečku pro roli Judy. A to se díky Monice Absolonové stalo. Dokáže navodit je obrodu při pěveckém výkonu na jevišti. Mrazivě opovrhuje autoritami (např. s majitelem hotelu). Dokáže být drsná ve své hrubosti. Vulgarity, kterými vládne, jsou ve velkém kontrastu k její noblesní róbě a k jejímu vystupování na jevišti. Judy je prostě sopka energie, ať pozitivní či negativní, prostě energie spalující či posilující.
Potřebuje své publikum a to v hledišti, tak i v soukromí. Mickey Deans v podání Jana Nedbala je mladší. Snaží se Judy udržet ve střízlivém stavu bez alkoholu a povzbuzujících prášků, ale vedle toho ji potřebuje na jevišti. Není jasně čitelné, zda ji má rád z čisté lásky nebo z vypočítavosti, je jedno zda potřebuje její umělecký výkon, aby vydělal peníze, nebo se přiživuje na její pověsti. Evokace s osudem zpěvačky Ivety Bartošové je na místě.
Druhým protipólem lásky k ní je Anthony Chapman, kterého ztvárňuje Milan Němec (alternace Saša Rašilov). Stárnoucí gay dává Judy jistotu a oporu. Coby klavírista, který ji doprovází na koncertě, má s Judy víc trpělivosti, větší empatii. Milan Němec coby zkušený muzikálový herec a hlavně zpěvák velmi dobře zvládá hudební polohy své role, zejména v dirigování orchestru.

Inscenace JUDY se opět řadí mezi skvělé inscenace Divadla Studia Dva. Není vždy jednoduché nabízet druhým útěchu, klid a pohodu, jak to v případě charismatických zpěvaček je obvyklé. Ještě těžší je udržet se ve zdravé kondici a k tomu je zejména potřeba zdravá duše.

www.studiodva.cz

17.6.2024 18:06:20 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Recenze

S čerty nejsou žerty: spravedlnost pro všechny

L. Špinar (HP),P. Janečková a J. Hába (S čerty nejsou žerty)

Východočeské divadlo Pardubice pravidelně hostuje v areálu hradu Kuňka na Kunětické hoře. Hrad samotný se tak ...celý článek


Drákula - hranice nesmrtelnosti

Ivo Theimer a trio upírek (Drákula)

Městské divadlo Mladá Boleslav nastudovalo inscenaci DRÁKULA, která měla premiéru 14. června 2024. Příběh hrab ...celý článekČasopis 28 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 29. týden

Beatles, indické dobrodružství

Televizní písničky a songy Karla Gotta
Připomeňme si ikonického interpreta nejslavnějšími hity v čase jeho celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n celý článek

další články...