zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pardubický Don Juan na prknech Divadla pod Palmovkou

Karolína Šafránková a Jan Musil

autor: Petr Šedivý  

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo pravidelně hostuje v Praze, kde na jevišti Divadla pod Palmovkou jednou za rok prezentuje některou ze svých inscenací. Volba titulu byla letos jednoznačná a vedení pardubického souboru do Prahy vysílá hru Don Juan se vrací z války. Text Ödöna von Horvátha inscenoval jeden z předních českých režisérů a dramatiků, současný umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově Martin Františák. Výjimečná repríza s řadou pozvaných hostů spjatých s pardubickou divadelní scénou se uskuteční v sobotu 9. listopadu 2024.

Hra začíná po 1. světové válce, ze které se vrací raněný a nemocný voják, dychtivý touhou najít svou dávnou lásku, kterou zradil. „Kdysi mnoho miloval, klamal, ubližoval a opouštěl, teď se chce napravit. Hledá svou dívku v povědomém domě, ale ona už tam nebydlí. Hledá nádraží, ale vlaky nejezdí. Hledá svou milovanou, ale potkává jen její odlesky v jiných ženách, kterých už měl tolik. Nyní jsou ale jiné než tehdy. Svět se změnil a už nikdy nebude jako dřív. Z obchodů jsou zastavárny, z hotelů nevěstince, z domovů příbytky podnájemníků. Z vdaných žen vdovy, z nevěst nevěstky, z mužů náhrobky. Je ale třeba jít dál,“ přibližuje děj dramaturgyně Jana Pithartová.
Titulní roli v působivém kabaretu scén ze světa, který vstává z popela, hraje Jan Musil, s nímž partneří téměř všechny herečky souboru VČD i řada hostujících.
„Ödön von Horváth je to autor se strohým a silným jazykem, který má hluboký vhled do člověka a lidství – do jeho srdce, lidské velikosti a vedle toho také do světa lidské ubohosti a malosti. Postavy naplňuje pochopením a nahlíží na svět plný krutosti soucitně a vlastně zvesela – tedy je tam i jistá zemitost až v dobrém smyslu slova – fraška,“ dodává režisér Martin Františák.

4.11.2024 18:11:42 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Zveme ...

Memento mori - pamatuj na smrt, abys nezapomněl žít

Miloslav König (Memento mori)

Divadelní spolek JEDL uvádí novou autorskou inscenaci Memento mori, která vznikla speciálně pro katedrálu Nane ...celý článek


Projekt Divadla na cucky propojuje nejen lidi bez domova

Běž po zvuku

Divadlo na cucky a jeho vzdělávací platforma EDU na cucky, Charita Šternberk a umělecká skupina Kolektif TU sp ...celý článek


Divadlo v Dlouhé uvede novou komedii Něha

Něha (Divadlo v Dlouhé)

Poslední premiérou letošní sezony Divadla v Dlouhé je zbrusu nová komedie Něha, v níž současný španělský autor ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 27. týden

Arcimboldo: portrét odvážlivce

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora celý článek

další články...