zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sergej Rachmaninov výročí

Sergej Rachmaninov

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

RachmaninOFF Rhapsody
Houslista Aleksey Igudesman a klavírista Hyung-ki Joo v unikátní komické show propojující humor, klasickou hudbu a narážky na populární kulturu. Program, v němž svému nelítostnému, avšak uctivému drobnohledu podrobují Sergeje Rachmaninova, je připomínkou dnešního skladatelova 150. výročí. Účinkují: Igudesman & Joo, L. Landymore a Česká filharmonie. Režie A. Rezek (Premiéra). Aleksey a Hyung-ki se potkali ve dvanácti letech na Yehudi Menuhin School v Anglii. V roce 2004 začali společně tvořit a od té doby už spolupracovali s mnohými renomovanými umělci a symfonickými tělesy, jako jsou například the New York Philharmonic, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Joshua Bell, Janine Jansen, Gidon Kremer, Vasilij Petrenko, Julian Rachlin, Yuja Wang, John Malkovich či Roger Moore.
V klasických koncertních sálech se oba umělci cítí stejně dobře jako na obrovských stadionech pro tisíce diváků; všude svým nakažlivým humorem i virtuozitou uchvacují masy, čímž v tomto pro hudební průmysl nelehkém čase přibližují klasickou hudbu mladým lidem i laické veřejnosti. Na YouTube se počty zhlédnutí jejich videí počítají na desítky milionů. Jedním z nejsdílenějších videí se stal klip “Rachmaninoff Had Big Hands” – jejich vztah k Sergeji Rachmaninovovi je tedy očividný. Svému hrdinovi nyní skládají poctu ve zcela nové show, kde poukazují mimo jiné na skutečnost, že se hlavní téma z Rachmaninovova druhého klavírního koncertu stalo inspirací pro jeden z nejznámějších a nejmelancholičtějších popových hitů „All by Myself“.
Vysílání: 01.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.4., ČT art

Sergej Rachmaninov: Převážně nevážně
Osobitě a vtipně pojatý dokument o hudebním skladateli pozdně romantického období, jehož 150. výročí narození si dnes připomínáme. Účinkují: Igudesman & Joo, B. Joel, Y. Wang, J. Malkovich, M. Argerich, M. Maisky a další. Režie A. Igudesman (Premiéra). Stejně jako se Rachmaninov snažil dosáhnout uznání svými kompozicemi ve stylu hudby pozdního romantismu, ačkoli estetické tendence té doby byly již zcela odlišné, tak se i Alexey Igudesman – sám přistěhovalec a skladatel – snaží být upřímný, co se týče vrozené nejistoty skladatelů. Rachmaninovovo datum narození, 1. dubna, pak vyloženě vybízí k tomu, aby se skladatel stal terčem Igudesmanových pověstných žertíků. Na svých cestách se Igudesman setkává s celou řadou slavných hudebníků (Billy Joel, John Malkovich, Yuja Wang, Martin Grubinger, Andrew Litton, Martha Argerich, Mischa Maisky, Paavo Järvi, Hyung-ki Joo, Eric Carmen a další) a prostřednictvím vtipných otázek a zajímavých odpovědí skládá střípek po střípku Rachmaninovův skladatelský, a především pak lidský portrét.
Vysílání: 01.4., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 05.4., ČT art

13.3.2023 15:03:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod takt ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

DOX představuje nový prostor pro umění a učení

ÚHEL POHLEDU, prostor umění a učení (Zdroj: DOX)

Svět je místo, které vzniká a existuje z velké části v našich představách. Jak si ale představujeme místo pro celý článek

další články...