zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Spolupráce českých a běloruských opozičních umělců

Z představení Obrat konce

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Umělecké uskupení PULSAR z. s. připravuje taneční představení na základě dramatického textu běloruské dramatičky píšící pod pseudonymem noname67. Text vznikl v rámci pražské rezidence festivalu Pražské křižovatky a Činohry Národního divadla Praha. Tvůrčího procesu vzniku díla se kromě českých tvůrců zúčastní sama autorka, autorem hudby bude významný běloruský hudebník a skladatel Jegor Zabelov. Premiéry se uskuteční v rámci divadelních festivalů X10 Kutná Hora a Next Wave/…příští vlna… v pražském Divadle X10.

PULSAR z. s. navazuje na aktivity Činohry Národního divadla a brněnské Ambasády nezávislé běloruské kultury, zřízené Centrem experimentálního divadla a prostřednictvím tanečního díla chce opět vyvolat diskusi týkající se stavu běloruské společnosti po potlačení mohutných občanských protestů. Mimo jiné tím chce udržovat dialog s běloruskými umělci, kteří nemají v tuto chvíli příznivé podmínky pro svou práci, přestože jsou součástí elity, která je připravena běloruskou společnost transformovat. Spolupráce a udržování dialogu v svobodném mezinárodním prostředí poskytuje těmto lidem půdu pro to, aby rozvíjeli své úsilí, své myšlenky a tvůrčí schopnosti a zároveň vnímali podporu z venku. Tento umělecký a společenský dialog je však obohacující i pro českou stranu.

Projekt však míří i za hranice ČR. „Cílem projektu je mimo jiné upevňovat umělecké kontakty ve střední a východní Evropě – v jednání jsou spolupráce s divadly v Polsku, na Slovensku a Litvě, potvrzena je spolupráce s dramatikem Ivanem Vyrypajevem, se kterým jsem nyní v kontaktu a který poskytl realizaci záštitu,“ uvedla Tereza Krčálová. „Součástí projektu bude společenská diskuse, chceme se potkávat s umělci, kteří například nemůžou tvořit ve své zemi, nebo se musí skrývat, jako je to v případě autorky hry Vyjdu z lesa… „ dodává Honza Malík.

Ve dnech 24. 3. – 29. 3. 2023 proběhne vždy v dopoledních hodinách v prostorách Institutu umění – Divadelního ústavu uzavřený workshop uměleckého kolektivu s autorkou dramatického textu (autorka žije v Bělorusku, z důvodu ochrany si nepřeje zveřejňovat své jméno). Cílem workshopu je nejenom do hloubky pochopit společenské a psychologické procesy u občanů Běloruska, vyvolané agresivním potlačením jakéhokoliv svobodného projevu a ve výsledku totální absencí svobody, ale též společná kreativní práce na transformaci dramatického textu do taneční inscenace.

22.3.2023 18:03:41 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zprávy

NdB je nuceno utlumit provoz Baletní školy I. V. Psoty

Baletní škola (NdB)

Vzhledem k tomu, že nedojde k realizaci plánovaného Edukačního centra v Janáčkově divadle, je vedení Baletu Ná ...celý článekČasopis 25 - sekce