zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Folklorní pokračování cyklu představí egerlandskou kulturu

Duo Malíři / Målaboum

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu nabídne 10. června svým návštěvníkům etnografický výlet do obce Janovice u Kravař nedaleko České Lípy. V místní historické usedlosti Hockehof, nacházející se ve vesnické památkové rezervaci, vystoupí rodinný hudebně-taneční soubor Šulkových z východního Chebska. Ten pečuje o kulturní dědictví německých obyvatel, kteří historicky žili v oblasti zvané Egerlandsko na českém území. Představí jejich slovesnou a hudební kulturu v písních, básních, příbězích i krojovaných tancích. Vzhledem k tomu, že Richard Šulko, umělecký vedoucí souboru Duo Malíři / Målaboum, je posledním žijícím autorem v České republice, který dokáže v egerlandském nářečí psát, mluvit i zpívat, večer nabídne unikátní svědectví o mizející kultuře naší společně obývané vlasti. Koncert se uskuteční od 17 hodin na dvoře usedlosti. Vstupenky budou k dostání i na místě před koncertem, z České Lípy bude navíc pro návštěvníky vypraven i autobus.

„Další koncert komorního cyklus představí starou sudetskou kulturu založenou na egerlandsko-chebském nářečí. Těžiště projektu tkví v provedení českých a německých písní za doprovodu pozapomenutého lidového nástroje citery v podání umělců v dobových krojích. Interpretace se ujme rodinný soubor Šulkových, kteří se obnově této zanikající kulturní tradice intenzivně věnují. Projekt bude příspěvkem k prohloubení česko-německého dialogu v regionu bývalých Sudet, který je zároveň jedním z hlavních stavebních kamenů činnosti spolku Arbor a odkazuje na naše společně dědictví. Bude se zde nejen vyprávět, zpívat, hrát na citeru, ale i tančit v dobových krojích. To je myslím skvělá pozvánka na mimořádný dramaturgický počin spojený s výletem do malebné části našeho kraje,“ uvedl k vystoupení Martin Prokeš, ředitel pořádajícího spolku ARBOR.

Richard Šulko přezdívaný Måla Richard se narodil v roce 1960 a dnes je posledním autorem žijícím v České republice, který své příběhy, básně a fejetony píše vedle německého jazyka i v egerlandském nářečí. Na konci roku 2020 vydal Richard Šulko svoji druhou knihu Målaboum: daham! (Malíři: doma!). Při autorských čteních ho doprovází hrou na citeru jeho syn Vojtěch. Rodina Šulkových pochází z obce Plachtín na Chebsku, kde má své kořeny doloženy několik století. Jméno „Målas-Malíři“ pochází z přízviska rodiny. Kromě literární a hudební činnosti je Richard Šulko také aktivním členem Spolku Němců v Čechách a zajišťuje německou verzi vysílání pro menšiny Českého rozhlasu.

Repertoár Dua Malíři tvoří především lidové písně z oblasti Chebska a dále jej doplňují o lidové písně ze sbírky vrchního učitele Wilhelma Langa z Číhané na začátku 20. století. Vystupují společně od roku 2010. Staré chebské písně prezentovali společně na mnoha scénách západních Čech, ale také na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Písně v jejich podání mohli slyšet i diváci televizních pořadů ARD a České televize a posluchači Českého rozhlasu.
Českolipský komorní cyklus nabídne po letní a podzimní přestávce v letošním roce ještě adventní koncert. 12. prosince v Jiráskově divadle v České Lípě zazní adventní moravské lidové písně v jazzových aranžích v podání cimbalistky, zpěvačky a skladatelky Zuzany Lapčíkové, jejího kvinteta a dvou výjimečných hostů – jazzové klavíristy a skladatele Emila Viklického a flétnisty, či lépe multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Stivína.
Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na ww.clkc.cz a ve večerní pokladně před koncertem.

5.6.2023 15:06:59 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek


Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž ...celý článek


Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť ...celý článekČasopis 21 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev celý článek

další články...