zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V NdB uvedou novinku Hurvínek prodává nevěstu

Hurvínek prodává nevěstu (Janáčkova opera)

autor: Marek Olbrzymek  

zvětšit obrázek

Opera Národního divadla Brno v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka představuje inscenaci Hurvínek prodává nevěstu inspirovanou Smetanovou Prodanou nevěstou a slavnými postavičkami Josefa Skupy. Brněnská premiéra se uskuteční
24. listopadu 2023 v divadle Reduta, následovaná pražskou premiérou 16. března 2024 v Divadle Spejbla a Hurvínka. Touto inscenací oslavujeme spolu s dětmi Rok české hudby a výročí Smetana 200. Opera Národního divadla Brno se rozhodla překvapit své nejmladší diváky novým, inovativním způsobem. Spojila ikonickou operu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany s nezaměnitelnými postavičkami Spejbla a Hurvínka v novém zpracování dramaturgyně Patricie Částkové a režii Hany Mikoláškové. Výsledkem této originální kombinace je představení Hurvínek prodává nevěstu, jako originální oslava smetanovského výročí s těmi nejnáročnějšími diváky – dětmi.

Inscenace Hurvínek prodává nevěstu přináší nový koncept práce s loutkami ve spojení se zpěváky a operní produkcí. Inspirace k této neobvyklé kombinaci vznikla se záměrem rozšířit repertoár představení pro děti.
„I my v Divadle Spejbla a Hurvínka, jsme si již několik let přáli připravit představení, které by dětem přiblížilo svět hudby. Až díky uměleckému šéfovi opery NdB Jiřímu Heřmanovi a našemu uměleckému šéfovi Davidu Janoškovi, získalo toto přání konkrétní obrysy. Jde o spolupráci snů, jíž si nesmírně vážíme a která pro nás byla díky všem zúčastněným velkým přínosem. Spejbl, Hurvínek, Mánička a dokonce i pes Žeryk si po boku operních hvězd tento hudební svět zamilovali a věřím, že ho přiblíží a nadchnou pro něj i děti,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.
Smetanova Prodaná nevěsta je jednou z nejpopulárnějších českých oper. Opera Národního divadla Brno se ji rozhodla přiblížit dětem a současně pobavit rodiče, kteří s postavičkami Spejbla a Hurvínka vyrůstali. Scénář Smetanovy Prodané nevěsty upravila dramaturgyně opery NdB Patricie Částková do citlivé podoby, která je blízká dětem hravostí i délkou představení. Spolu s dirigentem Ondrejem Olosem a kostýmním výtvarníkem a scénografem Davidem Janoškem tvoří sehraný inscenační tým.

„Je mi obrovskou radostí, že se tato mimořádná koprodukční spolupráce mezi Divadlem Spejbla a Hurvínka a Národním divadlem v Brně může uskutečnit. Od začátku jsem fascinován nápadem Jiřího Heřmana a Patricie Částkové toto propojení zhmotnit a je mi za celé Divadlo Spejbla a Hurvínka velkou ctí tomu být přítomen. Zároveň mi přijde ohromné spojení dvou národních pokladů, jakými Prodaná nevěsta a Spejbl s Hurvínkem dozajista jsou. Doufám, že se naše společné snažení odrazí v kouzelném výsledku, který budou děti milovat minimálně tak, jako my, dospělí, kteří za projektem stojíme,“ říká David Janošek, umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, autor výpravy a herec.
Inscenaci hudebně nastudoval Ondrej Olos, který zpracoval tuto komorní verzi pro obsazení klavír, klarinet, kontrabas a housle. Spolu s Patricií Částkovou, která napsala scénář, připravili představení o délce sedmdesáti minut bez přestávky. Některé sbory a ansámbly z klasické Prodané nevěsty zůstaly, jednotlivá čísla se ale zkrátila. Nejmladší diváci tak neztratí pozornost a zároveň získají představu o klasické opeře v přístupné podobě.

„Ideou celého projektu bylo uvést děti nejen do Smetanovy Prodané nevěsty, ale i světa opery. Spejbl s Hurvínkem, Máničkou a Žerykem přichází na představení a díky Žerykovi, který uteče za oponu, se musí ostatní zapojit do představení. Hudební čísla jsou propojena dialogy loutek i sólistů, tak aby probíhal samotný děj opery a zároveň se děti seznámily např. s hudebními nástroji nebo inspicientem. I přes krácení hudby, jsou zachována téměř všechna čísla a díky našim kolegům z Divadla Spejbla a Hurvínka, kteří jsou nadanými zpěváky, publikum nepřijde ani o známé ansámbly, např. sextet Rozmysli se, Mařenko,“ doplňuje autorka scénáře Patricie Částková.

Režie se ujala Hana Mikolášková, která má zkušenosti s divadlem pro děti a v minulosti připravila pro Národní divadlo Brno úspěšné činoherní představení Edison!. Spolupracovala také na projektu Plačící fontána v rámci festivalu Janáček Brno.
„Spojení dvou tak ikonicky známých (doslova zlidovělých) uměleckých světů, jakými je Smetanova Prodaná nevěsta a loutková dvojice Spejbl a Hurvínek (včetně jejich rozšířené rodiny o Máničku a Žeryka), to je pro tvůrce na jednu stranu nesmírná zábava a radost a inspirace, ale zároveň velká zodpovědnost. A když k tomu připočteme, že výsledná inscenace je určena dětem i rodičům, tak ten pocit zodpovědnosti se ještě zvětší. Protože pro některé diváky (ať malé či velké), může právě Hurvínkem prodávaná nevěsta být prvním kontaktem se světem opery. A já věřím, že se díky všem, co se na tomhle kusu podílí, bude jednat o kontakt živý, obohacující a třeba až osudový. Protože vidět svět Smetanovy Prodanky, kde dospělí řeší nelehké starosti s komickou nadsázkou, z perspektivy malých bytostí (ať už loutek, či dětí), to otevírá doslova nové horizonty. A je to skvělý zážitek i pro nás, kteří máme pocit, že už nás v divadle jen tak něco nepřekvapí“, komentuje inscenaci Hana Mikolášková.

V inscenaci zazáří operní sólistky Pavla Vykopalová, Andrea Široká a Ivana Pavlů, které se budou střídat v roli Mařenky. Ondřej Koplík, Vít Nosek a Tomáš Kořínek se podělí o roli Jeníka a Vaška. Kecala ztvární Jan Šťáva, Josef Škarka nebo David Nykl. Mezi dalšími účinkujícími jsou i mladí zpěváci, kteří dostali příležitost excelovat na operní scéně společně se slavnými postavami Spejbla, Hurvínka, Máničky a psa Žeryka.
Reprízy: 27., 28. 11., 9., 16., 19. 12. 2023, 12., 13. 2., 20., 21. 6. 2024. Vstupenky na www.ndbrno.cz.
27. 11., 9. 12. 2023, 12. 2. a 20. 6. 2024 se konají diskuze po představení s Hurvínkem, Máničkou, Spejblem a možná, že se přidá i Žeryk! Malí diváci se budou moct zeptat Hurvínka nejen na operu. Doprovodný program se koná v Mozartově sále divadla Reduta a je pro návštěvníky daného představení zdarma.

23.11.2023 10:11:46 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Juniorský balet již počtvrté v Redutě

Juniorský soubor Baletu NdB

Juniorský soubor Baletu NdB představí svůj čtvrtý premiérový počin, tentokrát za účasti mezinárodních choreogr ...celý článekČasopis 09 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 8. týden

Cirque du Soleil: Luzia

Neobyčejné životy - Gabriela Vránová
Životní a profesní příběh významné herečky, která byla dlouholetou čle celý článek

další články...

HUDBA

Alt-rockeři Therapy se vydávají na tour

Therapy

Je tomu 35 let, kdy severoirská kapela vznikla a hned o pět let později poslala do světa extrémně úspěšné albu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Carlos Reygadas: Přítomnost

Z přebalu knihy Přítomnost

V knize Přítomnost, která právě vychází v Nakladatelství AMU, přichází výrazný mexický režisér Carlos Reygadas celý článek

další články...