zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se šansony. Program je věnován Petru Hapkovi. Zazní především jeho písně, ale i písně dalších autorů, jako je Jiří Krhut, David Rotter nebo David Bowie. Účinkovat bude také jazzová kapela Matej Benko Quintet a hostem Ondřeje Rumla bude zpěvačka Lenka Nová. Koncerty povede dirigentka Michaela Rósza Růžičková.

Ondřej Ruml v projektu Šanson přichází s repertoárem písní, ve kterých se za svou pěveckou i divadelní dráhu, jak říká, našel a které považuje za nejdůležitější. „Prvním impulzem zpívat texty do hloubky a pokoušet se jim vdechnout opravdový život mi byl Horáčkův Kudykam. Vedlejším efektem toho pak bylo, že jsem se zbláznil do Hapky.“ usmívá se Ondřej, přičemž přiznává, že tvorbu a inspiraci zmíněných autorů nelze na koncertech vynechat. Zároveň se ale znovu ptá: „A co vlastně znamená to vdechnout opravdový život? A kde je hranice mezi hraným projevem a skutečným prožitkem? Nebo snad hraným prožitkem a skutečným projevem? Rád bych na to všechno jednou přišel,“ říká Ondřej Ruml.

Ondřej Ruml se věnuje koncertování a divadlu. Vystupuje sólově s projektem One Man Show Nahubu, přičemž využívá přístroj looper (smyčkovač) tak, aby veškeré písně mohly vzniknout živě pouze za pomoci jeho hlasu bez doprovodu hudebních nástrojů. Za ryze vokální album Nahubu získal nominaci na Cenu Anděl jako zpěvák roku. Dále koncertuje s jazzovou kapelou Matej Benko Quintet, se kterou natočil kritikou i veřejností ceněné album s názvem Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha. Významná je i jeho spolupráce s textařem Michalem Horáčkem na albu Český kalendář, které se dočkalo i mnoha koncertních provedení. Účinkoval v muzikálech i komornějších projektech na různých divadelních scénách především v Praze.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Do divadla Hybernia se mimořádně přesuneme u příležitosti neméně mimořádné – uctít památku Petra Hapky, jednoho z nejzásadnějších skladatelů populární a filmové hudby. Narodil se v roce 1944 a jeho osobitý génius nás opustil v roce 2014, čili jej můžeme hrdě zařadit mezi osobnosti Roku české hudby. Však koho z nás nezasáhly písně jako První noc v novém bytě, Na hotelu v Olomouci nebo Šaškové počmáraní, napsané v tandemu s Michalem Horáčkem. Zasáhly i zpěváka Ondřeje Rumla, který se do nich kdysi, jak sám říká, ‚zbláznil‘. A společně s Matej Benko Quintet tak nyní zasáhnou i nás, tentokrát v orchestrální podobě pod taktovkou Michaely Rózsa Růžičkové.“

11.5.2024 11:05:11 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u celý článek

další články...