zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokoupil 100

Dokoupil 100

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Vedle Masarykovy knihovny a výstavy o Masarykově domácnosti mají Pražané od 3. března další důvod k návštěvě Pražského hradu. V Jízdárně byla otevřena výstava jednoho z nemnohých českých výtvarníků, kteří slavili úspěch v zahraničí - Jiřího Georga Dokoupila (*1954). Jako postmodernista je spíše znám u odborného publika než v povědomí široké veřejnosti, přestože u nás proběhlo již několik jeho výstav (např. 1996 Catalogo, Galerie Rudolfinum, 1996 Sin Titulo v Ostravě a Olomouci, 2005 Ćtyři série, Dům umění města Brna, 2009 Stopy ohně, Dům umění Ostrava).

K úspěchu Jiřímu Dokoupilovi jistě napomohlo, že se jeho umělecká kariéra počala odvíjet nikoliv u nás nýbrž v Německu, kam se svými rodiči odešel v roce 1968. V sedmdesátých letech tam vystudoval Akademii výtvarných umění a umění studoval i ve Frankfurtu a New Yorku. Později působil jako hostující profesor výtvarného umění v Düsseldorfu a Madridu.
V roce 1979 založil spolu s výtvarníky Hansem Peterem Adamskim, Peterem Bommelsem a Waltrem Dahnem skupinu Mülheimer Freiheit. Kolegové, se kterými společně pracoval v jednom ateliéru v Kolíně nad Rýnem, si začali říkat Die Neuen Wilden – Noví divocí a všichni se pokoušeli se hledat nový umělecký výraz prostřednictvím neoexpresivního figurativního stylu. V době svého pobytu v New Yorku mohl Dokoupil čerpat inspiraci i ze styku s takovými hvězdami jako byl Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat nebo Julian Schnabel. Veden snahou o novou definici malířství si Dokoupil brzy našel velmi osobitý jazyk.
Na rozdíl od normalizačního tlaku u nás měl v Německu v té době absolutní volnost a mohl si dovolit úplně všechno. Středem pozornosti se stal v roce 1982, kdy na výstavě Dokument 7 v Kasselu předvedl gigantickou fyzickou malbu „Bože, ukaž mi své koule“.
Od tohoto okamžiku stoupá jeho popularita, koná se řada výstav v různých částech Evropy a galerie si objednávají jeho díla. Dnes je vlastní Centre Pompidou v Paříži, The Tate Gallery v Londýně, Kunsthaus v Curychu, National Galerie v Berlíně, Národní galerie v Praze a další významné umělecké instituce.
Ve svých obrazech nepoužívá Dokoupil jednotný, jasně rozpoznatelný styl a jeho výstavy mnohdy připomínají skupinové expozice různých umělců. Je přesvědčen, že „každý nápad má vymezenou jenom určitou dobu trvání“. Pracuje v sériích nebo cyklech, protože ho zajímá jakýsi prvotní impulz, z něhož vychází. Parafrázuje starší styly, pohrává si s nimi a experimentuje s novými technikami. Odborníci u něj nacházejí na 100 technik nebo stylů a tento fakt se objevuje také v názvu výstavy. Dokoupil tvoří obrazy pomocí sazí z hořící svíčky místo štětce – tzv Kerzenbilder – „svíčkové obrazy“ např. uhrančivý „Velký žlutý leopard“ z roku 2008, „bičové obrazy“ práskáním biče namočeným v barvě např. „Dva černé na modré“ (2001), „bublinové obrazy“ pomocí mýdlové bubliny obarvené akrylovými barvami - I Love You Too (2001) a nejnověji „filmové obrazy“, kdy na velkoformátové plátno přenáší vodorovně nebo horizontálně posloupnost jednotlivých okének filmového pásu bez rozlišování významu, čímž vzniká barevná struktura ne nepodobná tkanině- např. America in Space (2007).
„Nutnou“ podmínkou tvorby Jiřího Dokoupila je nejen obměna stylů a technik ale také místa pobytu. Žije a pracuje střídavě v Praze, Berlíně, Madridu a Rio de Janderu.

První retrospektivní výstava jeho prací pořádaná Správou Pražského hradu za spolupráce s Prinz Prager Gallery a Galerií Bruno Bichofberger v Jízdárně Pražského hradu bude k vidění do 23. května.

9.3.2010 01:03:57 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 49 (2004) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Výstava studentů Mnichovské Akademie Výtvarných Umění

Fröse-Peeck Florian: Virus

Pražská Gallery Art Factory nabídla prostory své galerie výstavě ADBK, která představuje objekty a práci stude ...celý článek



Časopis 49 - sekce

HUDBA

Depeche Mode rekapitulují

Depeche Mode

Britská legendární kapela Depeche Mode nedávno pro své fanoušky připravila dvě velká překvapení. První je v po celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Česká filharmonie se vrací z Japonska

Pianista Martin Kasík

Dlouho bylo nejisté, zda se letošní turné České filharmonie po Japonsku podaří zakončit ještě koncerty na Tcha celý článek

další články...