zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Architektonická nobelovka byla udělena

Budova Christian Dior, Tokyo 2003 (Zdroj Hisao Suzuki)

Nejprestižnější světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu, získali letos japonští architekti Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa. V Los Angeles to oznámila porota, která o ceně rozhoduje. Porota prohlásila, že oba"jako málokdo jiný zkoumají fenomenální vlastnosti prostoru, lehkosti, transparentnosti a materiálnost. Agentura AP napsala, že oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Porota konkrétně zmínila budovu módního domu CHRISTIAN DIOR v Tokiu a SKLENĚNÝ PAVILON muzea v Toledu ve Spojených státech. Sejimové je 54 let, Nishizawa je o deset mladší. Oba pracují společně ve firmě Sanaa Ltd., kterou založili v roce 1995.
Pritzkerova cena bývá nazývána "Nobelem architektury". Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Oscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100.000 dolarů.

Thomas Mayer, Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa, výstava japonského ateliéru v Domě umění potrvá do 11. dubna 2010. Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa pracují společně pod názvem SANAA od roku 1995. Kazuyo Sejima studovala architekturu na Japonské ženské univerzitě a v roce 1992 se stala Mladou architektkou roku. Ryue Nishizawa studoval architekturu na Národní univerzitě v Jokohamě.
První stavbou, kterou SANAA postavila v Evropě, byla Škola managementu a designu v Zollverein, v Essenu. Stavba byla dokončena v létě 2006. V širším kontextu je Škola managementu a designu součástí programu na oživení bývalého důlního komplexu Zollverein, památky zapsané od r. 2002 do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí výstavy je film z produkce Gaaleriie.net, který je založen na výpovědích lidí, kteří byli, nebo stále jsou se Školou v Zollverein v denním kontaktu. Program oživení se zaměřuje na kulturu: především na design.
Ke spolupráci byli přizváni vynikající architekti: územní plán Zollverein a Regionální muzeum Severního Porýní-Westfálska vypracovali Rem Koolhaas a Floris Alkemade; Design centrum Severního Porýní-Westfálska navrhl Sir Norman Foster.

Výstavu pořádá Galerie výtvarného umění v Ostravě a SPOK – spolek pro ostravskou kulturu. Výstava se uskutečňuje u příležitosti kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

4.4.2010 20:04:38 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 (2004) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana

Alfred Radok

Na slavnostním vyhlášení cen 22. dubna 2004 soutěže o Nejkrásnější knihu roku 2003 převzal ředitel Divadelního ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Eliška Balzerová skutečně v rozpacích

Eliška Balzerová jako Paní S.

Hvězdná Eliška Balzerová se představí v druhém dílu v komedii o bohaté paní S. Na inscenaci Johna Patrika Podi celý článek

další články...

HUDBA

Jarní Sázavafest v Praze

Jana Kirschner

Letošní hudební festivalová sezóna zahájila prvním ročníkem festivalu Jarní Sázavafest – konal se v páte celý článek

další články...