zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art 12. týden

Na chvíli svobodní

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dobrý člověk
Jak se ubránit hříchu, když je touha po úspěchu a zdánlivé solidnosti mocnější? Španělské psychologické drama (2009). Hrají: E. G. Caba, T. Ulloa, N. Pozová a další. Scénář a režie Juan Martínez Moreno .
Osud přeje pilným a ambiciózním a Vincentův život je toho dokladem.
Mladý a úspěšný právník s luxusním domem, reprezentativní ženou a vyhlídkou na post historicky nejmladšího děkana fakulty si dosud na nepřízeň štěstěny rozhodně stěžovat nemohl. Jenže právě když hodlá opět o stupínek posunout své šance na získání vytouženého místa nenucenou sklenkou s kolegou, o jehož vysoké morálce je bytostně přesvědčen, stane se nechtěně svědkem nelítostné vraždy.

Zmaten směsí vlastní zbabělosti a obav o kariéru se rozhodne zločin krýt a svého někdejšího přítele Fernanda se pro jistotu stranit. Změna chování ale neunikne Vincentovu konkurentovi, který pomalu leč neomylně poodhaluje skutečný sled pohnutek a událostí. Nezbývá, než si vybrat, zda riskovat prozrazení, nebo se přidat na Ferdinandovu stranu. Zodpovědnost za rozhodnutí bude však třeba nést po celý život.Napínavé psychologické drama, vznášející otázky o rozpoznatelnosti dobra a zla zahalených do matoucího pláště solidnosti, je druhým celovečerním filmem španělského režiséra Juana Martíneze Morena.
Podmanivý výkon obou hlavních hrdinů v podání E. G. Caby a T. Ulloy získal v českém znění další rozměr kongeniálním dabingem Viktora a Martina Preissových.
Vysílání: 18.3., 22.40 hod., ČT art.

Gabriela
Isabelle Huppertová a Pascal Greggory v pekle lásky a společenských konvencí. Francouzské koprodukční drama natočené podle Josepha Conrada (2005). Dále hrají: T. Hancisse, C. Coliová, Ch. Neuwirthová a další. Režie Patrice Chéreau (Ve francouzském znění s titulky)
Nejdivadelnější ze všech Chéreauových filmů vznikl podle povídky Josepha Conrada Návrat, jež byla v roce 1898 otištěna ve sbírce Příběhy neklidu a k níž měl autor sám velmi vyhraněný vztah - nenáviděl ji. Snad proto, že tu emoci důvěrně sdílel s hrdinou svého příběhu, blahobytně sebejistým a citově pokryteckým mužem, jemuž se právě zřítil svět. Chéreau Conradovu drásavě bolestnou a krutě smutnou studii rozpadu jednoho manželství posunul v čase do doby krátce před 1. světovou válkou, která hrozila zrušit všechny jistoty dekorativně elegantní, formalizované společnosti. A také, na rozdíl od literární předlohy, pootočil úhel pohledu, takže vztah, vnímaný původně jen z mužské perspektivy, získává rovnováhu sdílené agonie. Jeanova majetnicky sebeuspokojivá hrdost dostane jednoho dne nečekanou ránu, když po návratu z práce najde dopis, v němž mu žena oznamuje, že odchází k milenci. Ta žena, jež byla chloubou jeho “sbírky„, její nejcennější položkou a o níž se domníval, že zná každou její myšlenku a každý sen. Než však stačí šok odeznít, Gabriela se vrací... Unavená vlastní touhou po lásce i strachem z ní čelí manželovi, jenž se ve víru vlastních, nečekaně objevených emocí snaží nalézt rovnováhu a řešení. Režisér svůj svíravě luxusní (César za výpravu a kostýmy) mikrosvět rodinného dramatu ozvláštňuje kombinací černobílého a barevného materiálu, sugestivním šerosvitným svícením i prostředky typickými pro dobovou kinematografii, jeho hlavní zbraní v této brutální citové vivisekci jsou ovšem oba hlavní představitelé, Pascal Greggory a Isabelle Huppertová.
(MFF Karlovy Vary)
Vysílání: 22.3., 23.35 hod., ČT art

Na chvíli svobodní
Odešli za svobodou, ale ta jim není dopřána ani v zaslíbené Evropě. Rakouské koprodukční drama o těžkém osudu ilegálních imigrantů (2008). Hrají: N. Akhavan, B. D. Ataiová, S. Oveissi, F. Fares a další. Režie Arash T. Riahi (V původním znění s titulky)
Film Na chvíli svobodní vypráví příběh tří skupin íránských a kurdských uprchlíků: manželů s dítětem, dvou mladíků, kteří slíbili dopravit děti jejich rodičům do Vídně, a dvou mužů, kteří se přátelí navzdory vzájemným rozdílům. Všem se podařilo uprchnout z Íránu, teď se však nemůžou pohnout z pochybného hotelu v turecké Ankaře, kde den po dni marně čekají na víza. Vynucenou přestávku v cestě za svobodou charakterizují jak naděje, tak naprostá nejistota. Mladý režisér íránského původu Arash T. Riahi, který od svých 10 let žije v Rakousku, částečně i díky vlastní zkušenosti vystihl nepříjemnou situaci lidí prchajících ze svých domovů a podivný přechodný stav žadatelů o azyl. Vyprávění využívá prvků magického realismu, humoru i nekompromisního sociálního dramatu, aby podalo komplexní obraz situace uprchlíků. Všechny příběhy jsou inspirovány reálnými zážitky režisérovy rodiny i bezpočtu dalších lidí, kteří prchají před totalitním režimem a hledají v Evropě místo pro lepší existenci. Jak řekl sám režisér: “Chtěl jsem natočit univerzální příběh o lidech, kteří touží najít lepší život, buď z politických, nebo z existenčních důvodů.“
Vysílání: 23.3., 20.20 hod., ČT art.

16.3.2014 15:03:07 Redakce | rubrika - Z éteru