zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výročí požáru Veletržního paláce v roce 1974

Příběh Veltržního paláce

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Většina výročí vede k bilanci. Tedy i to neslavné 40. výročí požáru Veletržního paláce dává možnost shrnout novodobou historii této výjimečné stavby, poukázat na genia loci tohoto místa a také ukázat jeho možnou budoucí tvář. Národní galerie přichystala při této příležitosti cyklus výstav, které se rozprostřou až do února příštího roku. První část, právě zahájená, nese název PŘÍBĚH VELTRŽNÍHO PALÁCE.

Veletržní palác je jedna z nejkrásnějších a nejvýraznějších budov v Praze. Byla postavena koncem dvacátých let a její "život" ovlivnily politické, společenské a kulturní události doby. V roce 1974 zachvátil budovu zničující požár a po dlouhých diskuzích, jak s torzem budovy naložil, byla předána Národní galerii v Praze.
Pro Sbírku moderního a současného umění, která zde sídlí, je Veletržní palác důležitým tématem. Už po svém postavení na sebe samotná budova strhávala pozornost svou velikostí a funkčním provozem, jako galerie vzbuzuje často velmi protichůdné emoce. Projekt věnovaný 40. výročí požáru Veletržního paláce je signálem o tom, že Národní galerie uvažuje o této pozoruhodné stavbě komplexně, o budově samotné, vnímané jako klíčový exponát Sbírky moderního a současného umění. Zároveň také o tom, jak determinuje projekty i výstavy, které se v ní konají, obecněji se tedy i dotýká vlastního mechanizmu galerijního provozu.

Během roku je ve Veletržním paláci na programu série výstav, diskuzí, workshopů a dalších akcí, které jsou přímo či nepřímo s budovou svázány. Zatímco první výstava ukazuje vlastní příběh Veletržního paláce a přináší celou řadu překvapivých zjištění, výstava Pražské skleněné peklo se zacílí na vlastní požár v roce 1974. Výstava Jiřího Sozanského pak ukáže, jak se téma Veletržní palác dostalo koncem sedmdesátých let do díla jednoho z našich nejzajímavějších výtvarníků a je nositelem celé řady často existenciálních témat. Diskuze a workshopy nabídnou setkání s architekty (např. s autorem popožárové rekonstrukce Miroslavem Masákem), teoretiky umění, historiky, ale i studenty architektury. Zaměří se na současnou reflexi i na hledání dalších cest, jak s Veletržním palácem pracovat - ve smyslu nových stálých expozic či obecněji v kontextu Hlavního města Prahy.

První část jubilejního výstavního cyklu probíhá ve Veletržním paláci do 27. července 2014.

4.4.2014 08:04:19 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 14 (2005) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Wolfgang Traub: Cesta do snů

W.Traub: Jeden den v životě Vašeho přítele (olej)

V Galerii Zjeviště probíhá v dubnu prodejní výstava německých malířů Cecilie Kunle a Wolfganga Trauba s názvem ...celý článek



Časopis 14 - sekce

DIVADLO

Přehlídka České divadlo v dubnu

Z inscenace Tristan a Isolda

Dubnová část přehlídky České divadlo patří Brnu, dětským představením, muzikálu a původní české hře. První vík celý článek

další články...