zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 12. týden

Královská města Číny

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Krásné živé památky - Pardubický kraj
Jak se zachraňuje velký zámek s nádhernými zahradami nebo třeba stará sušárna ovoce? A jak se buduje muzeum starých strojů? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Pardubickém kraji. Režie A. Sirotková. V dnešním díle Krásných živých památek se vypravíme do Pardubického kraje. Nahlédneme třeba do nádherně opraveného kostela v Neratově. Navštívíme Brandýs nad Orlicí, který býval lákavým cílem nejen pro pražskou smetánku, a kde je stále co obdivovat. Vyzkoušíme si, že k toulání patří občas i nějaké to bloudění. Podíváme se do hor i za zámeckými pány. Budete moci obdivovat fortel dávných řemeslníků, kteří uměli stavět třeba sušárny ovoce, krásné roubenky i honosná panská sídla. Památky jsou velikým výletnickým lákadlem. Třeba v roce 2018 zavítalo na české, moravské a slezské hrady více než pět milionů lidí. Nejvyhledávanější jsou samozřejmě ty slavné a proslulé hrady jako Karlštejn a zámky jako Český Krumlov, Lednice a Hluboká. Mirek Vladyka ale nejraději jezdí na ty sice méně známé ale zase pozoruhodné svým příběhem. Snaží se vždycky vypravit tam, kde konkrétní lidé vdechli nový život památkám, které už to měly spočítané. A je to vlastně jedno, jestli cestuje za zámeckými pány, milovníky staré techniky anebo lidmi, kteří se rozhodli zachránit třeba boží muka. Vždycky ho nejvíc zajímá to odhodlání a ta energie, která tyhle dobrodruhy pohání.
Vysílání: 23.3., 12.55 hod., ČT2
Opakování: 27.3., ČT2

Královská města Číny
Historie a památky starobylých mocenských center Si-an, Chang-čou a Su-čou. Francouzský dokument. Některá města Číny mají více než tři tisíce let starou historii. Například Si-an, Chang-čou a Su-čou jsou starodávná politická, kulturní, náboženská a ekonomická centra země. Uchovávají archeologické a architektonické poklady za celá staletí vlády dynastií Šang, Čchin, Chan, Tchang nebo Ming. Hlavním lákadlem Si-anu je nepochybně jeho terakotová armáda. Je stejně působivá jako Velká čínská zeď nebo Zakázané město. Chang-čou je díky tradičním bylinářským obchodům ve staré čtvrti považované nejstarší a největší čínskou lékárnu. A v Su-čou zase najdeme mnoho nádherných zahrad. Devět z nich, které nejvíce reprezentují „klasické čínské krajinářství“, bylo zapsáno na seznam UNESCO.
Vysílání: 24.3., 08.55 hod., ČT2
Opakování: 27.3., ČT2., 29.3., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (8/12) - Gustav Klimt – Egon Schiele
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Rakouský expresionistický malíř Egon Schiele se narodil roku 1890 poblíž Vídně a zemřel v roce 1918 ve věku pouhých dvaceti osmi let. Jeho matka Marie, rozená Soukupová, pocházela z Českého Krumlova, kde pak i on pobýval a tvořil. Studoval na vídeňské Akademii výtvarných umění, ale tuto konzervativní instituci brzy opustil, následován přáteli, kteří sdíleli jeho novátorské přesvědčení, a společně založili Skupinu nového umění – Neukunstgruppe. Schieleho první práce byly inspirované impresionismem a Vincentem Van Goghem. Velmi záhy ho ovšem přitáhla vídeňská Secese vedená Gustavem Klimtem. Klimt, neobyčejně vnímavý vůči novému secesnímu stylu, byl tehdy jedním z nejvýraznějších členů spolku „Vídeňská secese“. Prvotní nadšení pro dekorativní práci ho ovšem záhy opustilo a vydal se cestou syntézy figurativního a ornamentálního malířství. Maloval symbolistické obrazy s postavami, alegorickými náměty, akty a krajinami a stal se jedním z předních představitelů vídeňské umělecké scény počátku 20. století. Oba malíře pojila fascinace ženami a jejich osudovou smyslností, i když je jejich pojetí aktu na první pohled odlišné.
Vysílání: 22.3., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 24.3., ČT art., 28.3., ČT art

Setkání s múzou
Naučila ho znovu milovat svět. Australská adaptace románu Normana Lindsaye s Helen Mirrenovou a Jamesem Masonem v hlavních rolích (1968). Dále hrají: J. MacGowran, N. Carr-Glynnová, A. Katsarosová, M. Boddy, F. Thring, H. Hopkins a další. Režie Michael Powell (Premiéra). Bradley Morahan, světově proslulý australský malíř, se po své výstavě v New Yorku ocitá v tvůrčí krizi. Rozhodne se vrátit ke kořenům a usadit se na jednom z ostrovů Velkého bradlového útesu v rodné Austrálii. Doufá, že se mu zde podaří opět nalézt radost z tvorby. Na jinak pustém ostrově žije několik rázovitých obyvatel, mezi nimi Matka Ryanová a její vnučka Cora, která coby divoké dítě přírody nejraději plave nahá a ukradne všechno, na co přijde, aby zaopatřila sebe i svou babičku alkoholičku. Setkání s Corou zažehne v Bradovi ztracenou tvůrčí vášeň. Britsko-australský snímek, který vznikl v úchvatném přírodním prostředí ostrova Dunk na Velkém bradlovém útesu, natočil legendární anglický režisér Michael Powell devět let po svém skandálním snímku Šmírák (1960), který z něj pro britský filmový establishment učinil vyvrhele. Film je adaptací stejnojmenného, částečně autobiografického románu australského malíře, sochaře, spisovatele a ilustrátora Normana Lindsaye. Hlavní role ztvárnili James Mason a tehdy začínající Helen Mirrenová, která ve filmu vystupuje v řadě odvážných scén.
Vysílání: 23.3., 20.15 hod., ČT art

6.3.2023 16:03:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele ...celý článek


Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní ...celý článek


Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca ...celý článek


Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je ...celý článek


Holubník - komediální audioseriál pro celou rodinu

Přeba

Tři generace pod jednou střechou vinohradského činžáku. Osm členů rodiny Holubových, z nichž každý má svůj pří ...celý článek


Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článekČasopis 13 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 14. týden

Cirque du Soleil: Kurios

13. komnata Alexandry Myškové
Česká herečka, režisérka a divadelní pedagožka, přišla v mládí o malého syna, celý článek

další články...