zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 12. týden

T. Cruise, N. Kidmanová (Eyes Wide Shut)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nikdy neprohrát
Ona, její láska, jeho opičák. Clint Eastwood v americké dobrodružné komedii (1978). Dále hrají: S. Lockeová, G. Lewis, B. D'Angelová, R. Gordonová, W. Barnes a další. Režie James Fargo (Premiéra). Philo Beddoe (Clint Eastwood) je bezstarostný řidič kamionu a ranař, který bydlí u své milované – a neméně svérázné – maminky (Ruth Gordonová). Se svým huňatým kamarádem, orangutanem Clydem, kterého vyhrál v sázce, se Philo toulá po zapadákově, dopřává si studené pivo, country odrhovačky a příležitostné rvačky. Jednoho dne jej okouzlí country zpěvačka Lynn (Sondra Lockeová), která mu dá vzápětí košem, když zjistí, že ve vztahu dupe příliš na plyn. Do cesty za svou milou se však Philovi připlete motorkářský gang Černých vdov, stejně jako pořádková policie. Vydobyde kamioňák zpět svou lásku? A udělá Philova máti řidičák?
Vysílání: 20.3., 20.00 hod., ČT2

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jediné oscarové roli jako nevidomý válečný veterán, který ve společnosti mladého studenta znovu poznává krásy a vášně života. Působivé americké drama oceněné třemi Zlatými Glóby (1992). Dále hrají: Ch. O'Donnell, J. Rebhorn, G. Anwarová, P. S. Hoffman, R. Venture, B. Whitford, R. Oliverová a další. Režie Martin Brest (Premiéra). Hvězdný hollywoodský herec Al Pacino má na svém kontě jedinou sošku Oscara za strhující výkon v roli bývalého plukovníka Franka Sladea ve filmu Vůně ženy, jehož zápletka volně vychází ze stejnojmenné italské hořké komedie z roku 1974. Život válečného hrdiny osudově poznamenala tragická událost, kdy při manipulaci s granátem přišel o zrak. jen těžce se vyrovná s vnitřní bolestí ve tmě a život pro něj přestal mít smysl. Nad vodou ho celé roky drží jediná myšlenka – po ranním probuzení znovu pocítit hřejivou přítomnost a vůni ženy. Vášeň pro ženy pro něj představuje jedinou motivaci a celé hodiny dokáže básnit o jejich kráse. Péče o zahořklého a hrubého válečného veterána ale může představovat očistec, což na vlastní kůži zakusí mladý student Charlie Simms (Chris O'Donnell). Ten má za úplatu pečovat o Franka během víkendu po Dni díkuvzdání, který zbytek rodiny tráví mimo domov. Frank si chce ještě alespoň jednou naplno užívat všech krás života v podobě kvalitního jídla, pití a krásných žen. Přemluví proto svého mladého opatrovníka k výletu do New Yorku, kde se jejich vztah vyvine v hluboké přátelství, které zásadně ovlivní jejich dosavadní životy.
Vysílání: 21.3., 22.05 hod., ČT2

Hazardní hráč
Paul Newman v oceňovaném americkém filmu jako kulečníkový mistr bez zábran (1961). Dále hrají: P. Laurieová, J. Gleason, G.S. Scott, M. McCormick, M. Hamilton a další. Režie Robert Rosen. „Rychlý“ Eddie Felson (P. Newman) je ostřílený profesionál poolu, který spolu s parťákem Charliem (M. McCormick) denně obráží zakouřené kulečníkové herny, aby obral o peníze nezkušené hráče, kteří se nechají s ním bláhově vtáhnout do hry. Jednoho dne ale Eddie při své aroganci vyzve neporaženého krále Minnesotu (J. Gleason). Z několikahodinové přehlídky výtečných šťouchů se nakonec stane zkouška charakterů, v níž Eddie selže. Sražen na kolena nachází útěchu u své nové lásky Sarah Packardové (P. Laurieová), s níž sdílejí podobně rozervaný osud spolu se slabostí k alkoholu. Příčí se jí však prostředí a lidé mezi kterými se pohybuje. To vrcholí, když mu další klamání v herně přivodí zlámané palce a Sarah se o něj musí starat. I přesto je ale Eddie odhodlán znovu vyzvat Minnesotu. Na odvetu bude ale potřebovat nemalé peníze...
Filmová klasika Roberta Rossena natočená podle předlohy Waltera Tevise je ukázkou skvělých hereckých výkonů a znamenitě zpracované studie lidského nitra, která byla nominována na devět Oscarů. Proměnila však jen dvě nominace, za nejlepší výpravu a nejlepší černobílou kameru. V britských cenách BAFTA byla pak oceněna jako nejlepší film a Paul Newman obdržel cenu za nejlepší výkon zahraničního herce. Snímek se dočkal také volného pokračování s názvem Barva peněz z roku 1986 režiséra Martina Scorseseho, kdy se Paul Newman vrátil do role Eddieho Felsona, který již v pokročilejším věku zaučuje nadějného hráče v podání Toma Cruise. Určitou satisfakcí pro Paula Newmana bezesporu bylo to, že se mu podařilo neproměněnou oscarovou nominaci z Hazardního hráče proměnit právě v jeho pokračování, a získal tím svého prvního Oscara po sedmi neúspěšných nominacích.
Vysílání: 24.3., 20.00 hod., ČT2

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Britský film s hvězdným obsazením (1977). Hrají: D. Bogarde, S. Connery, A. Hopkins, M. Caine, E. Fox, G. Hackman, R. Redford, J. Caan, E. Gould, R. O´Neal, L. Ullmannová, L. Olivier, M. Schell, H. Krüger a další. Režie Richard Attenborough. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře.
Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan.
Vysílání: 25.3., 20.00 hod., ČT2

Krvavá pani
Pověst o Čachtické paní ožívá v barvitém příběhu lásky a zločinu výtvarníka, scenáristy a režiséra Viktora Kubala, od jehož narození právě dnes uplynulo 100 let. Slovenský animovaný film (1980) (Ve slovenském znění). Po zpracování příběhu o Juraji Jánošíkovi si klasik slovenského animovaného filmu Viktor Kubal vybral další historickou postavu opředenou pověstmi, nechvalně proslulou uherskou hraběnku a paní Čachtického hradu Alžbětu Báthoryovou. Ta v Kubalově lyricko-pohádkové interpretaci z roku 1980, v níž se snoubí děsivá tragika s odlehčujícími komickými prvky, darovala na důkaz lásky jednoho dne své srdce muži, který se o ni v nemoci postaral a zachránil jí život. Bez srdce byla ale jen plná chladu a nenávisti a začala si libovat v utrpení druhých. Viktor Kubal se stejně jako u svého předešlého titulu stal sám autorem námětu i scénáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem a po svém boku měl i zde hudebního skladatele Juraje Lexmanna a dramaturga Rudolfa Urca, průkopníka slovenského animovaného filmu.
Vysílání: 20.3., 22.30 hod., ČT art

Eyes Wide Shut
Široce zavřené oči vám ukáží jiný svět. Poslední výlet Stanleyho Kubricka do temných zákoutí lidské duše. Americko-britský psychologický film (1999). Hrají: T. Cruise, N. Kidmanová, S. Pollack, M. Richardsonová, R. Sherbedgia, L. Sobieská a další (V anglickém znění s titulky). Psychologicko-erotický film, jehož název lze do češtiny přeložit jako Široce zavřené oči, je posledním opusem Stanleyho Kubricka. Příběh vznikl na motivy Snových novel (1926) Arthura Schnitzlera, rakouského klasika psychologického realismu. Děj filmu je ovšem přesazen do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Kubrick uvažoval o adaptaci Schnitzlerovy předlohy již v šedesátých letech, projekt se mu však podařilo zrealizovat až na konci tisíciletí. Premiéry se již autor nedožil. Spořádaný a poměrně zámožný newyorský lékař William Harford začne žárlit na svou krásnou manželku Alici poté, co se mu žena svěří, že by kvůli erotickému zážitku byla schopná vzdát se rodiny i kariéry. Muž se jedné noci neúspěšně pokusí o několik sexuálních dobrodružství. Výlet za dobrodružstvím ho nakonec přivede až na utajenou akci, jejíž účastníci se v maskách a kostýmech oddávají podivným rituálům a sexuálním orgiím. Nezkušený návštěvník je však velmi rychle odhalen...
Ve dvouapůlhodinovém díle se Kubrick vydal na svou poslední cestu lidským podvědomím. Do hlavních rolí obsadil prominentní hereckou (a tehdy také manželskou) dvojici, Toma Cruise a Nicole Kidmanovou. Eyes Wide Shut je po Osvícení druhým filmem, kterým se perfekcionista Kubrick zapsal do Guinnessovy knihy rekordů: Natáčení totiž trvalo 15 měsíců a jeden ze složitých záběrů zabral autorovi neuvěřitelných 46 týdnů.
Vysílání: 23.3., 22.00 hod., ČT art

Jak se rodí idol: Arnold Schwarzenegger
Americký sen chudého rakouského chlapce. Britský dokument. Vypadá to jako pohádka: žil, byl chudý chlapec, jehož rodina bydlela v domě bez elektřiny a tekoucí vody. Tento chlapec si jednoho dne řekl, že bude slavný a udělá pro to všechno, co může. A tak se i stalo. Nezměrnou vůlí a tím, že ze svých smělých plánů nikdy neslevil, se stal nejen jedním z nejslavnějších herců v historii, ale také významným americkými politikem. Dotáhl to až na republikánského guvernéra státu Kalifornie a v kandidatuře na prezidenta ho zastavil jen zákon, který zapovídá úřad někomu, kdo se v Americe nenarodil. Narodil se v roce 1947, věnoval se různým sportům, ale zakotvil u kulturistiky, v níž získal řadu titulů. Jako třiadvacetiletý se poprvé objevil ve filmu. Na Herkula v New Yorku by dnes nejraději zapomněl, jeho výkon byl podprůměrný, ale svaly publikum zaujaly. Postupem času začal dostávat ve filmech víc prostoru, ale na skutečnou popularitu si musel počkat až do pětatřiceti, kdy ztvárnil legendárního Barbara Conana. A pak přišla doba hojnosti a kýžené popularity, zářil v kasovních trhácích jako Terminátor nebo Predátor, přiženil se do rodiny Kennedyů a v roce 2003 pověsil herectví na hřebík, aby se stal kalifornským guvernérem. Po ukončení politické kariéry už ho ale tolik štěstí nečekalo. Přišly závažné zdravotní problémy, osobní skandál a bouřlivý rozvod. Snad jen tržby z jeho filmů byly důvodem k radosti. Dnes žije sám, na sociální sítě často přidává roztomilá videa se svými zvířecími přáteli oslíkem, poníkem a yorkshirským teriérem, a vypadá to, že si podzim života jaksepatří vychutnává.
Vysílání: 26.3., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 30.3., ČT art

6.3.2023 10:03:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


2 x Kino Art

A. Geislerová (Smutek paní Šnajderové)

A dýchejte klidně
Hrou osudu se protne život dvou žen, které jsou si bližší, než se na první pohled zdá. Ko ...celý článek


Literární tipy 14. týden

Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
Jejich láska byla silnější než smrt. Adaptace slavného románu Emily Brontëové s Timothy Dal ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Filmové tipy 14. týden

Kdyby radši hořelo

Kdyby radši hořelo
Komedie o hasičích na malé vsi, kteří musí čelit nečekané výzvě. Zaútočili u nich během ...celý článek


Výtvarné tipy 14. týden

Guty - Kostel po našimu

Guty - Kostel po našimu
Necelé čtyři roky po žhářském útoku byla na původním místě kostela Božího těla v Gu ...celý článek


Hvězdy stříbrného plátna: Marlon Brando

Marlon Brando

Hvězdy stříbrného plátna: Marlon Brando
Před sto lety se narodil jeden z nejvýraznějších amerických herců v ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článekČasopis 15 - sekce

HUDBA

Steven's vydávají nadupaný živák z Blues Alive

Steven's Live (Foto: Jindřich Buxbaum)

Audio i video záznam živého koncertu z mezinárodního festivalu Blues Alive vydávají vítězové soutěže Blues Ape celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Nejdrzejší představení Dekkadancers

Z plakátu k inscenaci La Dolce Vita

První premiérou DEKKADANCERS v roce 2024 bude La Dolce Vita. Inscenace sází na tancem ztvárněné akční i dojemn celý článek

další články...