zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Strhující drama o přátelství, které nezná hranice

Kryštof Hádek (Poslední závod)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkají s Němci. Boj o první místo se ale záhy mění v zoufalý boj o život. Strhující drama o přátelství, které nezná hranice. Televizní premiéru koprodukčního filmu ČT uvádíme jako vzpomínku na Hanče a Vrbatu, od jejichž úmrtí právě uplynulo 110 let. Hrají: K. Hádek, O. Kaiser, J. Bárdosová, M. Adamczyk, V. Pokorný, V. Javorský, J. Plesl a další. Kamera J. Baset Střítežský. Scénář a režie T. Hodan (Premiéra).

Krkonoše před první světovou válkou jsou chudý kraj, kde se český živel střetává s německým. Hrany vypjatých vztahů nedokáží obrousit ani první lyžařské závody. Němci české závody ignorují, v hospodách mají své stoly stejně jako Češi. Norové zdejší řevnivost nechápou, ale je těžké jim vysvětlit něco, co možná ani vysvětlit nejde. Průlomem se zdá být lyžařský závod na 50 kilometrů o Velikonočním pondělí roku 1913, na kterém by se poprvé v historii Krkonoš měli utkat nejlepší čeští a němečtí běžci. Legendární český lyžař, mistr Bohumil Hanč (K. Hádek), který dosud suverénně vyhrával všechny závody, se ale závodu už účastnit nechce. Chce ukončit kariéru. Cítí se unavený a povinovaný vůči manželce Slávce (J. Bárdosová), která je v očekávání. Na Hanče ale všichni okolo naléhají, že je jeho povinností tenhle poslední závod jet a vyhrát. Tlačí na něho jeho kamarád Vrbata (V. Pokorný), předseda Svazu lyžařů v Království českém Josef Rössler-Ořovský (J. Plesl) i předseda Ski klubu Jilemnice Jan Buchar (V. Javorský). Hanč ale trvá na svém: na závod připraví Josefa Feistauera (J. Nedbal), ale on sám už nepoběží. Na legendární závod na přelomu 50. a 60. let vzpomíná ještě jeden velmi důležitý účastník tehdejšího klání – pražský Němec Emerich Rath (O. Kaiser). Zná odpověď na otázku, co se tehdy na hřebenech Krkonoš přesně stalo a proč? Mohl tehdy jako mladíček (M. Adamczyk) někoho zachránit? Scenárista a režisér Tomáš Hodan natočil strhující sportovní drama, v němž se zrcadlí nejen složité česko-německé vztahy ve 20. století, ale i velký obdiv k duchu férového soupeření a nezištného hrdinství.
Vysílání: 26.3., 20.10 hod., ČT1

6.3.2023 10:03:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je ...celý článek


Holubník - komediální audioseriál pro celou rodinu

Přeba

Tři generace pod jednou střechou vinohradského činžáku. Osm členů rodiny Holubových, z nichž každý má svůj pří ...celý článek


Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele ...celý článek


Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso ...celý článek


Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článek


Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní ...celý článekČasopis 13 - sekce