zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Autor Schindlerova seznamu v Brně

Thomas Keneally

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve Schrott Gallery proběhne v pátek 10. března od osmnácti hodin beseda s Thomasem Keneallym s následným promítáním filmu Schindlerův seznam. Jedná se o první a jedinečnou příležitost k osobnímu setkání českého publika s autorem knižní předlohy filmu Schindlerův seznam.

Australský prozaik a dramatik Thomas Keneally (1935), autor románu Schindlerova archa (1982), který získal prestižní Man Bookerovu cenu a stal se námětem k oscarovému filmu Stevena Spielberga, přijede vůbec poprvé do Brna na diskusi pořádanou festivalem Meeting Brno. Diskuzi s ním povede Daniel Low-Beer, jehož nadace nyní v prostoru bývalé továrny v Brněnci buduje Památník Schindlerovy archy a Löw-Beerovy textilky.

Daniel Löw-Beer vysvětluje: „Löw-Beerovská fabrika je v knize jedním z nejdůležitějších míst. Továrnu, kde Oskar Schindler zachránil 1200 životů, vlastnila rodina Löw-Beer. Provozovala ji až do roku 1938, kdy museli moji předkové kvůli nástupu nacismu uprchnout do zahraničí. V roce 1944, kdo byl na ‘Schindlerově seznamu’, odjel do tábora v Brněnci, kde mohl být zachráněn namísto jisté smrti v likvidačních koncentračních táborech.“

Příběh se stal celosvětově známým díky Keneallyho knize Schindlerova archa a filmovému zpracování z roku 1993 s názvem Schindlerův seznam.
Petr Kalousek, ředitel festivalu a člen správní rady Nadačního fondu Archa k tomu dodává: „V roce 2017 festival Meeting Brno ve spolupráci s městem Brno uspořádal setkání rodin Löw-Beer, Tugendhat a Stiassni. V důsledku toho a také díky práci lidí v Brněnci se v roce 2018 továrna opět dostala do rukou rodiny Löw-Beer. Daniel Low-Beer, vnuk posledního předválečného majitele továrny založil Nadační fond Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera. Cílem nadace je z trosek bývalé továrny vytvořit památník a důstojné místo, kde by si lidé mohli připomenout tento fascinující příběh.”

Jako malé překvapení pro Thomase Keneallyho chystají organizátoři také osobní účast „dívky v červeném kabátě”, ikonické postavy filmu.

„Podařilo se nám vypátrat Oliwii Bonarek Dabrowskou, která jako tříletá ve filmu hrála ‘jedinou barevnou postavu’. S autorem příběhu se nikdy předtím nepotkali. Jsme rádi, že se tak stane po 30 letech od vzniku filmu na naší akci.” vysvětluje Petr Kalousek.Pořad proběhne v angličtině a češtině, bude simultánně tlumočen.

6.3.2023 11:03:10 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bavič (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Zveme ...

Velikonoční trh v broumovském klášteře

Velikonoční trh v broumovském klášteře

V sobotu 1. dubna se od 8:30 do 13 hodin koná na nádvoří a v zahradě broumovského benediktinského kláštera tra ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Gaia Mesiah vydává Vlnobytí

Gaia Mesiah

Kapela Gaia Mesiah dnes vydává nové album Vlnobytí (VLN∞BYTÍ) a vyráží na velké jarní turné po České rep celý článek

další články...