zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Ewan McGregor

T2 Trainspotting

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

T2 Trainspotting
Svět se mění, i když my ne. Pokračování kultovního britského filmu podle literární předlohy Irvina Welshe (2017). Hrají: E. McGregor, E. Bremner, J. L. Miller, R. Carlyle. A. Nedyalkova, K. Macdonaldová, J. Cosmo, S. Greenan, S. Hendersonová a další. Režie Danny Boyle (Premiéra). Fenomén Trainspotting asi není třeba blíže představovat. Kultovní snímek Dannyho Boylea, natočený podle stejnojmenné literární předlohy Irvina Welshe a bez obalu líčící všední životy edinburghských feťáků, se v 90. letech stal sugestivním manifestem celé jedné generace. Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Druhý díl Trainspottingu s tímto tvrzením nepřímo polemizuje, namísto drog však tentokrát režisér Danny Boyle vstřikuje svým hrdinům i filmovým fanouškům do žil koncentrovanou dávku nostalgie.

Od událostí prvního snímku uplynulo dvacet let a Mark Renton se po dvou dekádách strávených v Amsterodamu vrací do rodného Edinburghu. Pokud se ale domníval, že staré křivdy jsou zapomenuty, šeredně se mýlil. Dobrák Spud je snad jediný, kdo by nemusel mít na Marka pifku (jako jediný dostal ze společných, Markem na konci prvního dílu ukradených peněz, podíl), navrátilci ale nemůže zapomenout, že mu zmizel ze života. Chcípak alias Simon svou zášť vůči starému kámošovi nijak neskrývá. A to ještě Mark netuší, že z vězení utekl čtvrtý z party, agresivní psychopat Begbie, který nesní o ničem jiném než o pomstě. A tak je jasné, že setkání bývalých kamarádů slibuje vše jiné než poklidný abiturientský večírek.
Po formální stránce se Danny Boyle snaží co nejvíce přiblížit klipové poetice a výtvarné estetice prvního dílu. Velkou roli v audiovizuálu snímku samozřejmě hraje nadupaný soundtrack (Young Fathers, Wolf Alice, Rubberbandits, Iggy Pop, Blondie, Frankie Goes to Hollywood, Clash, Underworld a další). Film, v němž si své role s gustem zopakovali Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller a Robert Carlyle, si v roce svého uvedení do kin odnesl hned několika prestižních cen BAFTA.
Vysílání: 02.4., 22.05 hod., ČT2

13.3.2023 17:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní ...celý článek


Holubník - komediální audioseriál pro celou rodinu

Přeba

Tři generace pod jednou střechou vinohradského činžáku. Osm členů rodiny Holubových, z nichž každý má svůj pří ...celý článek


Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele ...celý článek


Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je ...celý článek


Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso ...celý článek


Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca ...celý článekČasopis 13 - sekce