zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Od krádeže slavného Schefflerova obrazu uplynulo 32 let

Schefflerův obraz (Zdroj: Twitter Tomáš Zdechovský)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Osazení hlavního oltáře kostela sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích kopií Schefflerova obrazu už nic nebrání. Po přezkoumání žádosti dali záměru zelenou památkáři z Královéhradeckého kraje. Snaha navrátit kostelu jeho autenticitu je tak zase o krok blíž. Hlavní oltář reprezentuje kvalitní umělecko-řemeslné dílo ze začátku 18. století, jehož součástí byl i původní obraz sv. Jiří před císařem Diokleciánem od Felixe Antonína Schefflera, barokního malíře dlouhodobě působícího ve službách českých benediktinů.

Po dlouhých 32 letech se kostel v Martínkovicích konečně dočká alespoň kopie malby F. A. Schefflera, který je také autorem nástěnných maleb uvnitř nejstaršího ze svatostánků broumovské skupiny kostelů. Repliku zhotovil český výtvarník Jan Bohuš. „Chrámu z konce 17. století se tak navrátí částečná zašlá krása, o níž kostel přišel během komunismu a následnému vykradení zkraje 90. let,“ raduje se broumovský farář Martin Lanži.
Původní obraz ukradl v roce 1991 neznámý zloděj, který jej o tři roky později prodal v aukci vídeňského Dorothea. V současné době nikdo nezná majitele ani místo, kde se slavná malba nachází. Od roku 1999 zdobil oltář obraz sv. Martina a sv. Jiří od ukrajinského malíře Vjačeslava Iljušenka, který působí v České republice.

„Je to neuvěřitelný příběh, který snad jednou bude mít šťastného konce. Nyní se aspoň podařilo schválit osazení oltáře kopií původního obrazu, a to považuji za velký úspěch,“ komentuje rozhodnutí dlouhodobý podporovatel obnovy broumovských kostelů, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Schefflerova malba se stejně jako další autorovy obrazy a fresky vyznačuje pečlivou kresbou se smyslem pro detail, precizně vedenými tahy a lavírováním, jímž je dosaženo plastičnosti. Hlavní oltář je nedílnou součástí nemovité národní kulturní památky, kostela sv. Jiří a sv. Martina, jenž je vyzdoben freskami s náměty ze života sv. Jiří a sv. Martina. Hlavní oltář je z konce 17. či začátku 18. století. Po stranách retabula jsou umístěné sochy sv. Vavřince a sv. Štěpána.

13.3.2023 12:03:49 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Max von Sydow jako Ježíš Nazaretský

Max von Sydow  (Největší příběh všech dob)

Největší příběh všech dob
Biblický příběh Božího syna a spasitele světa. Max von Sydow jako Ježíš Nazaretsk ...celý článek


Máří Magdaléna a Roucho

Máří Magdaléna

Máří Magdaléna
Království Boží je tady a teď. Skutečný příběh ženy, která doprovázela Ježíše Krista v závěr ...celý článek


Víra velikonoční tipy 14. týden

Naše tradice: Boží hod velikonoční

Naše tradice: Boží hod velikonoční
Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a ú ...celý článek


Evangelium podle Mela Gibsona

Umučení Krista

Umučení Krista
Evangelium podle Mela Gibsona. Americký film o posledních dvanácti hodinách Ježíše Nazaretsk ...celý článek


Příběh muže Apoštola Pavla

Apoštol Pavel

Apoštol Pavel
Jeho víra otřásla impériem, jeho slova změnila svět. Příběh muže, jenž se stal jednou z nejdů ...celý článekČasopis 13 - sekce