zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 17. týden

Jarmila Kurandová  (Babička)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Babička (1/2)
Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové, který uvádíme u příležitosti 70. výročí zahájení televizního vysílání (1971). Dále hrají: L. Geprtová, E. Pardus, M. Myslíková, Z. Matouš, K. Fialová, M. Vášáryová, P. Čepek, J. Hrušínský, J. Obermaierová, J. Wohanka, V. Ron, H. Růžičková, J. Moučka, O. Vlach, J. Somr, A. Hegerlíková, J. Kemr a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk. Svět Barunky Panklové a její babičky, svět Starého bělidla a všech nám důvěrně známých hrdinů románu Boženy Němcové na našich obrazovkách opět ožívá v klasickém dvoudílném filmu renomovaných tvůrců – scenáristy Františka Pavlíčka a režiséra Antonína Moskalyka. Autorčinu schopnost vyprávět o všednosti denního života a právě v ní objevovat lidskou velikost člověka obětavého, pracovitého a milujícího, talent, s nímž ve své Babičce vytvořila obraz harmonické osobnosti, televizní tvůrci povýšili filmovou řečí obrazu, promyšlené kompozice a v neposlední řadě skvělými hereckými výkony v čele s Libuší Šafránkovou v roli Barunky a Jarmilou Kurandovou v postavě její babičky, Květou Fialovou v roli kněžny či Libuší Geprtovou jako Viktorky, v nezapomenutelný zážitek. Tím se od své premiéry v roce 1971 při každém dalším uvedení vždy znovu a znovu stává.
Vysílání: 30.4., 14.55 hod., ČT1

Stingl – Malý velký Okima
Strhující životní příběh cestovatelské legendy Miloslava Stingla pohledem filmaře, spisovatele a cestovatelského dobrodruha Steva Lichtaga. Životní příběh Miloslava Stingla, cestovatelské legendy a výjimečného člověka, jehož nezdolná touha objevovat a poznávat svět se mu stala celoživotním osudem. Díky nezdolné píli, geniální paměti a shodou životních náhod se mu podařilo proměnit v realitu velký dětský sen o přátelství s indiány a poznávání života v nejneprobádanějších koutech planety. Snímek odkrývá mnohá tajemství i složité vztahy v jeho osobním životě a rodině, okouzlí jeho osobitým humorem a připomene talent originálního vypravěče fascinujících příběhů plných absurdních situací a nečekaných zvratů. Díky osudové shodě náhod se v roce 2014 odkryla autorům tohoto dokumentu jeho desítky let utajená „komnata“, místnost plná kufrů prakticky ze všech jeho cest. Mladý historik Adam Chroust spolu s režisérem Stevem Lichtagem směli prozkoumat všech jeho 280 zavazadel, které Miloslav Stingl nikdy nevybalil a jejichž obsah dal podnět i ke vzniku tohoto filmu.
Vysílání: 29.4., 10.20 hod., ČT2
Opakování: 02.5., ČT2., 05.5., ČT2

Na plovárně s Martinem C. Putnou
Rozhovor Marka Ebena s literárním historikem a kritikem, publicistou, antropologem, zpěvákem, moderátorem a pedagogem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v jedné osobě. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Prof. Mgr. Martin C. Putna, Dr. se narodil 30. května v roce 1968 v Písku. Vystudoval ruštinu a latinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, též teologii na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Doktorát v oboru ruské literatury 1995, habilitace v oboru obecné a srovnávací literatury 1998. Přednášel na FAMU, Universität Regensburg, na katedře rusistiky a v centru komparatistiky FF UK. Od r. 2006 učí na FHS UK. Martin C. Putna moderoval pořad Setkávání na ČRo 3 – Vltava, v roce 2002 byl spolumoderátorem televizního pořadu Síto. V roce 2008 jmenován ředitelem Knihovny Václava Havla. V roce 2013 byl jmenován profesorem. Tématem jeho odborných prací je historie katolicismu, období pozdní antiky s důrazem na kulturní a náboženský vývoj i ohlasy antické kultury. Dále se pak věnuje ruské literatuře.
Vysílání: 26.4., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 02.5., ČT2

17.4.2023 17:04:00 Redakce | rubrika - Z éteru