zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 36. týden

Šikmá věž v Pise

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Středověké srdce Evropy (1/10) - Zrození gotiky
Gotická architektura se zrodila ve Francii a během tří století zachvátila téměř celou Evropu, včetně Čech. Režie P. Krejčí. V prvním dílu dokumentárního seriálu „Středověké srdce Evropy“ zavítáme k nejdůležitějším památkám rané gotiky ve Francii, Španělsku, Itálii, Německu či Polsku, abychom uviděli, jakým vývojem prošla, než se první gotické stavby začaly objevovat na našem území. Za úplně první gotickou stavbu je považována katedrála Saint Dennis ve Francii. V ní se poprvé setkáváme s typickými znaky gotiky: lomenými okny či žebrovou klenbou. Každá země pojala gotiku po svém. Někde se jednalo jen o drobné odchylky od francouzského „originálu“, ale jinde šlo o vznik zcela svébytné formy gotické architektury. Unikátní dronové a časosběrné záběry představí divákům například katedrály ve francouzském Laonu či Remeši nebo slavný „gotický skleník“ Svaté kaple v Paříži, největší gotickou katedrálu světa ve španělské Seville, vzácně dochované gotické vitráže ve španělském Leonu nebo pohádkový komplex opatství v západofrancouzském Mont Saint Michel.
Vysílání: 04.9., 21.55 hod., ČT2
Opakování: 08.9., ČT2

Klenoty příhraničí: Po stopách Josefa Mánesa
Romantický malíř z Prahy se v roce 1854 vypravil zkoumat slovanskou duši do Pováží i na Těšínsko. Ve společné dokumentární cestopisné sérii se Česká televize a RTVS věnují dávným příběhům, které se odehrály na obou stranách česko-slovenské hranice. Režie M. Kaboš. Josef Mánes (1820–1871) byl romantický malíř. Byl přesvědčen, že v lidovém prostředí, v krojích a zvycích je ukrytý prazáklad slovanské duše. Často vyrážel z Prahy na venkov, miloval Hanou a Moravské Slovácko. Ale rozhodl se, že vykoná daleko delší cestu. V roce 1854 zamířil na Slovensko, navštívil Trenčín, prošel Povážím, dospěl na Liptov a potom přes Kysucu zpátky na západ. Svou pěší pouť ukončil na Těšínsku. Všude maloval a zanechal cenné svědectví o životě prostých lidí podél současné česko-slovenské hranice.
Vysílání: 03.9., 10.55 hod., ČT1

Včely letěly krásně
Dokumentární snímek o vzkříšení fotografického ateliéru Seidel v Českém Krumlově a znovuobjevení unikátní sbírky historických fotografií (2009). Režie K. Čtveráček. Na počátku nového milénia se dočkal vzkříšení kdysi proslulý fotografický ateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo tak muzeum, které nemá ve světě obdoby. Snoubí se v něm rekonstrukce autentického prostoru předválečného ateliéru, dochovaná technika a rozsáhlé znovuobjevené a kompletně dokumentované dílo, které zde vzniklo. Jedinečnost místa však završuje fascinující příběh rodiny Seidlových, v němž se odráží hořkosti minulého století. Dokumentární snímek zkoumá opětovné probouzení paměti ve starém domě, které oživuje pohnutý příběh dvou fotografů – otce a syna. Dům vytržený z neúprosného toku času představuje nejen pozdní poctu jejich životnímu dílu, ale i silný podnět k oživení česko-německého dialogu, ke zpřítomnění dávných životů a zaniklé kultury. Přivádí též k obecnému zamyšlení nad fotografií, která tu není jen historickým svědectvím, ale i mocným prostředkem prožívání a vzpomínání. Režisér K. Čtveráček tedy nezachytil pouze průběh rekonstrukce a přistoupil k ní jako k východisku k zasvěcené výpovědi o době, která kdysi přešla kolem nás a zanechala stopy, jež je nutno znovu odkrýt.
Vysílání: 05.9., 01.30 hod., ČT2

Tajemství královských paláců (1/8)
Od Windsoru přes Sandringham až po Versailles, od Viktorie přes Alžbětu II. až po nezbedného prince Harryho aneb historie a současnost světoznámých sídel. Britský dokumentární cyklus. Královská sídla jsou pomyslnou výkladní skříní všech evropských zemí. Zatímco ale takový Karlštejn už návštěvníkům může pouze připomenout časy, kdy se v jeho zdech vyskytovala nějaká korunovaná hlava, s britskými hrady, zámky a usedlostmi je to jiné. Památky, v nichž živý panovník nebo člen jeho rodiny stráví byť jen třeba jediný den v roce, získávají na atraktivitě a zároveň jisté záhadnosti a napětí. V tomto cyklu se podíváme na nejslavnější britská sídla jako Buckinghamský palác, hrad Windsor, panství Sandringham, zámek Balmoral či Kensingtonský palác, ale také překvapivě za britské hranice, do věhlasného zámku ve Versailles. Stranou nezůstanou méně známé památky, z nichž některé už dávno podlehly zkáze, jako například slavný londýnský Whitehall.
Vysílání: 08.9., 13.55 hod., ČT2
Opakování: 09.9., ČT2., 12.9., ČT2

Šikmá věž v Pise
Poznejte dějiny majestátní italské stavby, která po staletí vzdoruje všem zákonům gravitace. Francouzský dokument. Šikmá věž v Pise je skutečný zázrak – jak pokud jde o její krásu, tak stabilitu. Od počátku svým stavitelům ztěžovala práci. Přesto v Pise vztyčili 55 metrů vysoký architektonický skvost se zvonicí a dvěma sty mramorovými sloupy. Vytvořili úžasné umělecké dílo, stavbu, která přežila zemětřesení i vlastní náklon. Chceme-li poznat důvod náklonu věže, musíme prozkoumat podloží, na kterém byly před více než osmi stoletími položeny základy. Podloží, jež přivodilo zkázu několika obdobným středověkým věžím v dalších italských městech. Zatímco ty se bez zjevné příčiny zřítily, v Pise se díky úsilí mezinárodních odborníků podařilo nemožné – mramorový válec se sice naklání, ohýbá, ale neláme. Dnes je věž v Pise stabilizovaná a neochvějně stojí na svém místě.
Vysílání: 08.9., 17.00 hod., ČT2
Opakování: 10.9., ČT2., 11.9., ČT2

Eiffel
Dokázal postavit svou krásku za necelé tři roky. Francouzský koprodukční film (2021). Hrají: R. Duris, E. Mackeyová, P. Deladonchamps, A. Boulanger, A. Steiger, J. Petrus a další. Režie Martin Bourboulon. Gustave Eiffel právě dokončil práci na Soše Svobody a byl na vrcholu své kariéry. Francouzská vláda po něm chtěla, aby vytvořil něco velkolepého pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1889, ale Eiffel měl zájem pouze o projekt metra. Vše se změnilo, když znovu narazil na svou lásku z dětství. Jejich zakázaný vztah ho inspiroval k tomu, aby navždy změnil panorama Paříže. Nejslavnější dominanta Paříže byla postavena v letech 1887–1889 a měla být zbourána v roce 1909.
Vysílání: 03.9., 21.35 hod., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem navštívíme románské podzemí v okolí Staroměstského náměstí a Malý ryneček (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Ve 13. století byly za vlády Václava I. v Praze postaveny hradby, mlýny a jezy, jež zvýšily hladinu Vltavy. Prahu začaly trápit povodně. Do města přijížděly potahy s navážkou, která původní úroveň města zvedala. Tak se stalo, že přízemí tehdejších domů z 12. století jsou dnes sklepeními. Zůstaly tak zakonzervovány a dnes představují naprostý evropský unikát. Vyprávění o podzemí Staroměstského náměstí začínáme v honosném domě pánů z Kunštátu. Z podzemí se posléze přesuneme na Malý ryneček, kde nás zaujme architektura měšťanských domů i pozoruhodná studna.
Vysílání: 04.9., 00.55 hod., ČT art
Opakování: 10.9., ČT art

Gauguin
Tahiti jako zdroj inspirace i utrpení. Vincent Cassel jako slavný malíř ve francouzském filmu (2017). Dále hrají: T. Adamsová, M. Zidi, M. Barbí, S. Jouy, S. Delpeyrat a další. Režie Édouard Deluc. Malíř, nekompromisní umělec a osobnost Paul Gauguin opouští Paříž, rodinu i přátele a v roce 1891 se usazuje na exotickém ostrově Tahiti, aby zde načerpal inspiraci pro své obrazy v divoké a neposkvrněné přírodě. Zdánlivý ráj se ale mění v místo samoty a chudoby, na němž Gauguin zápolí s podlomeným zdravím, odmítnutím i pochybami. Poznává zde ale také domorodou krásku Tehuru, která se stává jeho ženou i múzou. Film Edouarda Deluca je výpravnou, přitom ale meditativní sondou do duše vášnivého a problematického génia. Dominuje jí naprosto strhující, intenzivní výkon Vincenta Cassela.
Vysílání: 06.9., 22.10 hod., ČT art

26.8.2024 11:08:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přímé přenosy z Metropolitní opery (Aerofilms)

Články v rubrice - Z éteru

Životy slavných - Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Film Cesta patřící do zlatého fondu světové kinematografie

Cesta

Cesta
Dívka a dva chlapci putují nehostinnou australskou divočinou k vlastní dospělosti. Britsko-australský ...celý článek


Vidět filmem

Vidět filmem

Vidět filmem (1/6) - Mistři kamery éry němé
Objevný příběh Jana Kříženeckého a jeho následovníků, kteří na ...celý článek


Filmové tipy 40. týden

Marcello Mastroianni (Buď zdráv, umělče!)

Řidič slečny Daisy
Když se potkali poprvé, zdálo se, že je nemůže nic sblížit. Americký film oceněný čtyřmi ...celý článek


Fenoménem současnosti I Am Influencer a umělá inteligence

I Am Influencer

I Am Influencer
Jsou fenoménem současnosti. V čem spočívá jejich vliv a jaké prostředky k tomu volí? Český ...celý článek


Literární tipy 41. týden

Muži v offsidu

Muži v offsidu
Těžký život fotbalových fanoušků ve stále svěží komedii podle románu Karla Poláčka (1931). H ...celý článek


Velikáni filmu... Frank Sinatra

Tony Rome

Tony Rome
Proč si špinit ruce, když to za pár dolarů může vyřídit Tony Rome! Frank Sinatra jako soukromý de ...celý článek


Paul Newman jako kulečníkový mistr bez zábran

Paul Newman (Hazardní hráč)

Hazardní hráč
Vyhrát dokáže jen ten, kdo si dovede poručit. Paul Newman v oceňovaném americkém filmu jako k ...celý článek


Filmové tipy 41. týden

Panenská královna

Panenská královna
Získat královninu přízeň vyžaduje strategii. Zlatý věk Alžběty I. a rytíře dobrodruha sir ...celý článek


Výtvarné tipy 41. týden

Deset století architektury: Pardubice, Pernštejnové – staveb

Deset století architektury: Olomoucké kašny
Pozoruhodný soubor barokních fontán na olomouckých náměstích pů ...celý článek


Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník
Zůstaly po něm hromady mrtvol, vypálené kláštery a dobytá města. Ale ...celý článek


Velikáni filmu... Oliver Stone

Četa

Četa
První obětí války je nevinnost. Peklo vietnamské války v americkém filmu, oceněném čtyřmi Oscary (1986 ...celý článek


Výtvarné tipy 40. týden

Šumné stopy - Švýcarsko

Záhady starého Egypta (5/10) - Brána do podsvětí
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodne ...celý článek


Seriál z prostředí pařížské šlechty

Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti (1/8) - Láska nebo válka
Hrátky s city, slabostmi a tajemstvími mocných se mohou vymstí ...celý článek



Časopis 40 - sekce