Výtvarné tipy 20. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekPotížistky (6/7) - Stát modelem, nebo dělat umění?
Dokusérie o ženách, které se nebojí dělat potíže. A mužích, co jim fandí. B. Beňová. Dlouhou dobu bývaly ženy především objekty mužské touhy a inspirace. Umělecká díla hojně zobrazovala zejména nahá ženská těla. Ale musí být žena nahá, aby byla opravdu vidět? Jak ženy svým uměním mění zažitý pohled na ženské tělo? Radikální postoj reprezentovala výrazná filmová osobnost, žena, která se dokázala svou razancí prosadit v mužském světě, filmová režisérka Věra Chytilová. A její dnešní následovnice rostou jako houby po dešti. Umělkyně Marie Lukáčová skrze filmy, kresby i rapové songy podrývá dnešní stereotypy týkající se (nejen) ženských těl.
Vysílání: 15.5., 12.10 hod., ČT2
Opakování: 21.5., ČT2
Na plovárně s Karlem Halounem
Rozhovor Marka Ebena s grafický designérem, výtvarníkem, publicistou, kurátorem a pedagogem. Režie J. Hojtaš. Karel Haloun se narodil 30. října 1951 v Praze. Studoval Střední odbornou školu výtvarnou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde dnes působí jako pedagog. Věnuje se převážně grafickému designu, logotypům, knižním úpravám, designu hudebních nosičů a plakátové tvorbě. Za svou práci získal mnohá ocenění – Nejkrásnější česká kniha, Nejkrásnější plakát, Cena kritiků na Bienále Brno, Czech Grand Design. Je autorem kritických reflexí a esejů, které publikuje v časopisech Revolver Revue, Svět a divadlo a na internetové platformě Přítomnost. Napsal ale také román Marná práce, soubor dramatických miniatur Hrana hry a divadelní hru Nový domov Jany Giovanny Bellofato. Je spoluautorem knižních rozhovorů Otrava krve a O umění, zjednodušeně řečeno. Vystavoval doma i v zahraničí. Je členem TypoDesignClubu a nehrajícím členem skupin Jasná páka a Hudba Praha. Je také spoluautorem interiéru jedné pražské restaurace a Junior klubu Na Chmelnici, který i spoluzakládal a zastával pozici výtvarného šéfa.
Vysílání: 14.5., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT2
Obchod s uměním za 2. světové války
Záchrana i znovuobjevení významných uměleckých děl světového kulturního dědictví ztracených či ohrožených v důsledku dopadu 2. světové války na francouzský trh s uměním. Koprodukční dokument ELDA a ARTE France. Zatímco na konci třicátých let dvacátého století se v Paříži oslavuje modernismus, nacistické Německo prosazuje „akademičtější" pojetí umění. Od nástupu k moci v roce 1933 vnucovali národní socialisté svůj estetický ideál: klasicismus a staré mistry. Moderní umění považovali za urážku. Hitler učinil z rigidního umění absolutní pravidlo nového vkusu. Ve snaze prosadit „pravé umění" uspořádali nacisté v roce 1937 dvě protichůdné výstavy. Jedna byla věnována novému oficiálnímu umění. Druhou nazvali „degenerované umění". Ze všech německých muzeí nacisté odstraňují avantgardní obrazy, moderní tvorbu očerňují a hanobí. Expresionismus, kubismus a dadaismus jsou prezentovány jako důkaz degenerace Výmarské republiky. Co se stalo s odepsanými obrazy po skončení výstavy? Některé byly zničeny, jiné uschovány poblíž Berlína a ty nejcennější prodány na mezinárodním trhu. Po událostech září 1939 obezřetný Jacques Jaujard, zástupce ředitele francouzských národních muzeí, organizuje evakuaci uměleckých děl z Louvru. 30. června 1940 vydává Hitler příkaz k zajištění uměleckých předmětů a historických dokumentů patřících Židům, které 15. července následuje nařízení, podle něhož Francouzi na okupovaných územích musejí německé Komandantuře nahlásit všechny přepravitelné umělecké předměty v hodnotě vyšší než sto tisíc franků. Každý předmět musí být přesně evidován: rozměry, tvůrce, datum vzniku, jméno a adresa majitele a také místo uložení. Pod velením Otto Abetze, německého velvyslance v Paříži, začíná konfiskace francouzského kulturního dědictví, zcela v rozporu s Haagskou úmluvou z roku 1907, stanovující, že v době války je soukromý majetek nezcizitelný. V Paříži vzniká státní orgán nazvaný ERR – Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg, jehož úkolem je identifikovat, inventarizovat a zabavit všechny cenné kulturní předměty na okupovaných územích. Zabavená umělecká díla shromažďují v prostorech pařížské národní galerie Míčovna – Jeu de Paume. Naštěstí pečlivé kurátorce Rose Vallandové, která má v nepřítomnosti hlavního kurátora na starosti budovu Míčovny, nic neunikne a během čtyřleté okupace si veškeré informace o rabování zaznamenává.
Vysílání: 14.5., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art
Frida Kahlo: Začátky a průlom (1/3)
První část britského životopisného cyklu odkrývá dětství a složité dospívání jedné z nejznámějších moderních malířek, poznamenané nemocí, mexickou revolucí a osudovou nehodou. Dokument BBC. Frida Kahlo si vydobyla v dějinách umění místo tak jedinečné jako je výjimečný její životní příběh, poznamenaný láskou, strastí, bolestí, ale i schopností vnímat úžasnou barevnost světa a žít i tvořit naplno, odhodlaně a bez zábran. Jaké bylo dětství budoucí umělkyně? Kdy začala kreslit? Jak se na sebe dívala v době prvního milostného zklamání?
Vysílání: 15.5., 23.00 hod., ČT art
Časopis 28 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek
Literární tipy 28. týden

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Kultura Česká Lípa zve na vodní hrad Lipý

Prázdninové měsíce se pro mnoho lidí nesou ve znamení dovolených, výletů a času stráveného mimo město. Ovšem p celý článek
HUDBA
Hudební tipy 28. týden

Vejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícíh celý článek
OPERA/ TANEC
Festival Krumlov 2025 přinese nečekaná spojení

Letní krajina Jihočeského kraje se od 11. července do 2. srpna rozezní hudbou a promění v jeviště plné emocí, celý článek