zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jihočeské divadlo zahajuje 104. sezónu

Natália Drabiščáková (Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho)

autor: Michal Králíček  

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo startuje 104. divadelní sezónu. Čeká nás sezóna změn i nových začátků. První změna nastane v Jihočeském divadle prvním lednem, kdy nastoupí do funkce ředitelky stávající šéfka činohry Martina Schlegelová. Zároveň se stáváme hrdým partnerem projektu České Budějovice - Evropské hlavní město kultury 2028. „Hlavním projektem Jihočeského divadla v rámci EHMK bude založení nového festivalu imerzivního, site-specific a open air divadla. Půjde o zcela unikátní událost, která se v Budějovicích a širším okolí bude konat každé dva roky a do budoucna má ambici přilákat návštěvníky z celé střední Evropy. Nultý ročník se uskuteční už příští léto.”, doplňuje Martina Schlegelová.

Do své 104. sezóny vstupuje Jihočeského divadlo s novým jevištěm v historické budově, které si zasloužilo svou renovaci po 33 letech. Nejen na něm odehrají umělecké soubory 15 premiér, z toho jednu před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, a nebudou chybět ani novinky Ateliéru 3D.
Sezónu zahájí 27. října 2023 činohra groteskou Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho v režii Janusze Klimszi. Opera start sezóny pojala nevýchovně a 30. října 2023 uvede v premiéře Nevýchovný koncert v režii T. O. Pilaře. Malé divadlo se ponoří do souborného díla Julese Verna. Verneovku odpremiéruje v režii Jiřího Jelínka 4. listopadu 2023. Listopad bude patřit i baletnímu souboru, který 16. listopadu 2032 uvede na scénu Deník přání v choreografii Adama Sojky. Prosinec bude ve znamení opery. Ve světové premiéře se diváci mohou těšit v režii T. O. Pilaře na novou operu z pera Jana Jiráska. Premiéra opery Komenský v hudebním nastudování Jiřího Štrunce připadá na 6. prosince 2032. Závěrem roku si přijdou na své milovníci operetních melodií a muzikálů, které přinese koncertní provedení Opereta Gala. Stejně jako umělecké soubory si pro novou sezónu připravil pestrý program Ateliér 3D. Příznivci ateliéru se mohou opět těšit na nabídku celoročních kurzů pro veřejnost a nebude chybět ani program do škol, talkshow Kupé Na Půdě, divadelní bojovka nebo již tradiční Noc divadel a další.

S novou sezónou jsou již tradičně spojovány nominace na celostátní Ceny Thálie. Těší nás, že i v letošním roce zazněla jména našich umělců. Věra Hlaváčková získala širší nominaci za roli Leni Riefenstahlové v inscenaci Leni. V této inscenaci se dostal do širších nominací i Tomáš Kobr za roli Johnyho Carsona. A gratulujeme také Markétě Klaudové, která získala širší nominaci za roli Paminy v inscenaci Kouzelná flétna.

Ohlédnutí za letní sezónou před Otáčivým hledištěm

Otáčivé hlediště navštívilo v létě 2023 51 806 diváků a jeden prezident. Na své letní scéně v Českém Krumlově uvedlo Jihočeské divadlo premiéru tanečního divadla Egon Schiele - Autoportrét. Na své si ale přišli i milovníci hudby, komedie, hororu a historie. Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek k ukončení letní sezóny doplňuje: „Na tomto místě musím v přední řadě poděkovat všem uměleckým souborům za jejich skvělé výkony a samozřejmě i našim divákům. Jsem hrdý na to, že jsem mohl na Otáčivém hledišti přivítat prezidenta České republiky. Petr Pavel navštívil benefiční představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), které náš činoherní soubor odehrál ve prospěch centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením - Arpidu.”

Premiéry sezóny 2023/2024

Balet
Deník přání / premiéra 16. 11. 2023
Julie a Romeo / premiéra 2. 5. 2024

Činohra
Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho / premiéra 27. 10. 2023
Velká vodní loupež / premiéra 15. 12. 2023
Beckham / premiéra 16. 2. 2024
Cyrano z Bergeracu / premiéra 5. 4. 2024

Opera
Nevýchovný koncert / premiéra 30 .10. 2023
Komenský / premiéra 6. 12. 2023
Jakobín / premiéra 9. 2. 2024
Lazebník sevillský / premiéra 12. 4. 2024

Malé divadlo
Verneovka / premiéra 4. 11. 2023
Ježíše Superstar / obnovená premiéra 25. 11. 2023
GaGa / premiéra 24. 2. 2024
Jihočeská Odyssea / 17. 5. 2024


www.jihoceskedivadlo.cz

18.9.2023 13:09:31 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Jihočeské divadlo - kulturní srdce jižních Čech

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek

Jihočeské divadlo se ve středu 22. listopadu prezentovalo v prostorách Českého centra ve Vídni. Hlavní myšlenk ...celý článek


Zemřela Zdena Hadrbolcová

Zdena Hadrbolcová

Zemřela Zdena Hadrbolcová (*13. 7. 1937 - †20. 11. 2023), bývalá členka uměleckého souboru Městských div ...celý článekČasopis 48 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 48. týden

Vojtěch Dyk & B-Side Band

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Pražské Lorety je věnován organizaci Otevřená okna z Jindři celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Perinbaba a dva světy vstoupí do českých kin

Záběr z filmu Perinbaba a dva světy (Foto: Bontonfilm)

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a d celý článek

další články...