zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavil 100. výročí narození (1999). Režie P. Vantuch. Jaromír Hanzlík přivítá ve studiu divadelního a filmového herce Františka Řeháka (*4. 10. 1923 – †28. 6. 2017). Ačkoliv se František Řehák narodil v Čechách, přesněji v Novém Bydžově, je celý jeho život spojen s Olomoucí. V tamním divadle prožil celou svou hereckou kariéru. I když to není u herců oblastních divadel zrovna obvyklé, neušel zájmu filmových režisérů a zahrál si v řadě výrazných filmů. Nejčastěji to bylo u Jiřího Menzela, který jej obsadil do Rozmarného léta, Skřivánků na niti, Slavností sněženek, ve filmu Na samotě u lesa i v Postřižinách. Natáčel také pro televizi, v poslední době jsme jej mohli spatřit v seriálu Motel Anathema. Jak je již v pořadu Úsměvy zvykem, jeho výrazné role si připomeneme formou filmových ukázek.
Vysílání: 07.10., 09.10 hod., ČT1

Strakonický dudák
Pohádkový příběh o bohatství, slávě a štěstí. Český film podle nejznámější dramatické báchorky Josefa Kajetána Tyla (1955). Hrají: J. Mixa, L. Pešek, M. Tomášová, R. Hrušínský, V. Fabianová, J. Ebertová, J. Průcha, V. Benšová, J. Bek a další. Kamera V. Huňka. Scénář a režie K. Steklý, od jehož narození uplyne v těchto dnech 120 let. Nejznámějším dílem českého klasika Josefa Kajetána Tyla je romantická báchorka Strakonický dudák aneb Hody divých žen. Vypráví o chudém vesnickém muzikantovi, který se v touze po bohatství a slávě vydá daleko do světa. Na cestu dostane neobvyklý dar – jeho matka, lesní víla Rosava, mu vdechne do dud čarovnou moc. A Švanda jde skutečně od úspěchu k úspěchu. Vydělává spoustu peněz a všude ho znají, na druhé straně se vzdaluje rodné vesnici i své milé Dorotce. Místo radám dobrých přátel raději naslouchá pochlebovačům v čele s protřelým světoběžníkem Vocílkou. Teprve prudký pád mu otevírá oči.... Ze tří filmových zpracování je divácky nejoblíbenější adaptace z roku 1955 Karla Steklého, který se narodil před 120 lety. Titulní postavu zde hrál (stejně jako v té době na jevišti Národního divadla) Josef Mixa, Švandovu milou Marie Tomášová, Vocílku Rudolf Hrušínský, Kalafunu Ladislav Pešek a Rosavu Vlasta Fabianová.
Vysílání: 07.10., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 08.10., ČT1

Národní divadlo: Mýtus a realita (3/10) - Na ostrově jménem Československo
Rozlety a pády naší první divadelní scény v dokumentárním cyklu A. Kisila (2019). Nárůst byrokracie a citelné snížení subvence. To jsou jen dva z nepříjemných důsledků převedení Národního divadla do státní správy v roce 1930. Šéf činohry Karel Hugo Hilar navíc pocítil nepříjemný úřední zásah do své práce. Poprvé musel režírovat hru, kterou si sám nevybral – Maryšu. S ustupující hospodářskou krizí se začalo na obzoru objevovat nové nebezpečí v podobně sílícího nacismu. Národní divadlo odpovědělo premiérami vrcholných děl Karla Čapka. Bílá nemoc i Matka slavily nebývalý úspěch. Na jevišti se stále častěji objevovala angažovaná témata, ale i do té doby nevídaná různorodost poetik a scénografického pojetí. Další kapitolou z dějin Národního divadla provází Ondřej Havelka.
Vysílání: 03.10., 21.10 hod., ČT art

Dejvické divadlo (4/13) - Ve víru šílenství
Jedinečná pražská scéna od počátku po dnešek. Nový dokumentární cyklus A. Kisila. Na prahu milénia získává divadlo svého kmenového autora, který ho provází až do současnosti. První titul, který filmový scenárista a režisér Petr Zelenka pro Dejvické divadlo napsal a spolu s herci dotvořil, byly Příběhy obyčejného šílenství. Poprvé v nich také jako regulérní herec vystoupil Miroslav Krobot. Divácký zájem začíná být enormní, na lístky se stojí nekonečné fronty. Ale divadlo ve své snaze neopakovat se hledá dál a překvapuje diváky jako třeba inscenací hry kanadské autorky M. J. Gibsonové.
Vysílání: 05.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.10., ČT art., 10.10., ČT art

25.9.2023 10:09:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 49. týden

Život hledáčkem Petra Bruknera

Úsměvy Čestmíra Řandy
Jaromír Hanzlík připomíná tvorbu předního českého herce, od jehož narození uplynulo v ...celý článek


Zkouška divadelního představení hry bratří Čapků

Hmyz

Hmyz
Zkouška divadelního představení, či magický svět za zrcadlem? Fantazijní variace na motivy Čapkovy hry ...celý článek


Divadelní tipy 48. týden

Gin Game

Úsměvy Antonie Hegerlíkové
Antologií českého humoru provází Jaromír Hanzlík. Hostem je významná herečka Ant ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

Jiří Pavlica a jeho světy

Jiří Pavlica

Jiří Pavlica a jeho světy
Portrét originálního houslisty, zpěváka, skladatele a primáše, který stojí pětačt celý článek

další články...