zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Válka profesora Klamma návrat do Minoru

Daniel Šváb (Válka profesora Klamma)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Oceňované monodrama německého dramatika Kaie Hensela pojednávající o smyslu školství se po několikaleté pauze vrací na repertoár Minoru. Inscenace režiséra Jana Jirků, ve které exceloval Oldřich Navrátil, se během let 2011–2020 dočkala několika stovek repríz. Ve středu 21. února 2024 bude v 19:00 hod na Malé scéně uvedena její obnovená premiéra, na níž se v roli profesora Klamma představí Daniel Šváb.

„Škola je nutnost. Tou byla vždycky, tou bude vždycky a učitelé stejně jako žáci vděčí této nutnosti za svou vzájemnou existenci.“
Na jedné straně mlčící třída studentů, na druhé straně profesor literatury. Před rokem se na tomto gymnáziu stala tragédie, která navždy poznamenala životy všech studentů i pedagogů. Žáci viní z celé nešťastné události právě profesora Klamma. Vyhlásili mu válku mlčením. Profesor se všemi možnými způsoby snaží obhájit své zásady, svoji pravdu i nevinu.
Deset let nejhranější hra v Německu, která svým kontroverzním tématem zasahuje jak studenty, tak i jejich pedagogy. Minor ji uvádí na Malé scéně, ale primárně je určena jako zájezdová inscenace hraná přímo ve školách. Přestože text hry pochází z roku 2001, otázky smyslu a podoby školství a vztahu mezi učitelem a žákem jsou stále velmi aktuální. Proto se vedení divadla rozhodlo inscenaci přezkoušet s hercem Danielem Švábem, kterého můžete vidět v řadě minorských inscenací i na mnoha dalších pražských scénách. Součástí představení je i následná diskuze se studenty vedená divadelní lektorkou.
Daniel Šváb je herec, hudebník a moderátor. Po dokončení studia na DAMU nastoupil do Studia Ypsilon, kde působil až do roku 2017. V současnosti je na volné noze, kromě Minoru a Ypsilonky hostuje v Divadle na Jezerce, Studiu Hrdinů, Alfrédu ve Dvoře, skupině BocaLocaLab a společnosti Fórum PPV, která se věnuje prevenci sociálně problematických jevů s využitím interaktivního edukativního divadla. Hrál v řadě českých filmů i seriálů, věnuje se dabingu i rozhlasové tvorbě.

Jan Jirků pod vedením Jana Borny vystudoval Režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Spolupracuje s divadly po celé České republice. Vytvořil přes 50 činoherních i loutkových inscenací, u většiny z nich je autorem textu či dramatizace. S Minorem ho pojí dlouholetá spolupráce, v letech 2002-2004 byl jeho uměleckým šéfem, do roku 2007 zde působil jako kmenový režisér. Jan Jirků se v Minoru kontinuálně věnuje historickým tématům (inscenace Hon na Jednorožce, Lipany, Zá-to-pek!, Bratři naděje), které rodinnému publiku vždy zprostředkuje strhujícím vykreslením životních příběhů hrdinů. Kromě divadla se zabývá televizní a filmovou tvorbou (např. zábavně-vzdělávací pořad pro děti TvMiniUni, film TvMiniUni: Zloděj otázek). V současné době spolupracuje s Českou televizí a volnými producenty na vývoji a realizaci televizních a filmových projektů. V roce 2019 obdržel nominaci Divadelních novin za režii inscenace Zá-to-pek!, o rok později Cenu českého střediska ASSITEJ za osobitou autorskou a režijní tvorbu pro děti. Za inscenaci Bratři naděje získal cenu festivalu Skupova Plzeň 2022 za scénář a režii, Cenu divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo a cenu Erik 2022 za inscenaci.
Nejbližší reprízy: 18. března a 16. dubna od 19:00 hod na Malé scéně.

19.2.2024 14:02:35 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zveme ...

V Broumově připravují Dobré dílo

Vizuál k inscenaci

V broumovském klášteře vzniká nová autorská divadelní inscenace Dobré dílo s podtitulem Bouška – Reynek ...celý článek



Časopis 30 - sekce

OPERA/ TANEC

Životní příběh Soni Červené

Soňa Červená

Červená
Životní příběh vynikající české operní pěvkyně Soni Červené, světoznámé Carmen a představitelky řad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení celý článek

další články...