zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Lisiecki s Pražskými symfoniky vzdají hold Varšavě

Jan Lisiecki

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Pražští symfonikové připravili koncerty věnované Varšavě. Pod taktovkou polského dirigenta Krzysztofa Urbańského vystoupí mladý polsko-kanadský klavírní génius Jan Lisiecki. Zahraje Chopinův Klavírní koncert č. 1. Dále na programu zazní Malá suita Witolda Lutosłavského a Brahmsova Symfonie č. 2. Koncerty se uskuteční 8. a 9. března 2023 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

V návaznosti na předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, které se otisklo do celé 88. koncertní sezóny, vytvořili Pražští symfonikové program, který spojuje polské hlavní město Varšava. Ne náhodou tak bude hlavním protagonistou večera mladý klavírní virtuóz Jan Lisiecki, zázračný talent, který již ve svých dvaceti sedmi letech vykazuje technickou znalost nástroje dávno převyšující jeho věk. Kanadsko-polský hudebník vystoupí v Klavírním koncertu Fryderyka Chopina, na jehož tvorbu se dlouhodobě zaměřuje. Koncert je postaven na výrazné převaze klavírního partu. Jeho orchestrální složka je doprovodná a jejím účelem je harmonicky a koloristicky podpořit sólový part a ponechat jinak volnost jeho plnému uplatnění.

Druhým polským autorem, který na programu zazní, bude Witold Lutosławski a jeho Malá suita, která byla původně napsaná pro varšavský rozhlasový orchestr. Je inspirována lidovými písněmi z pomezí pohoří Karpat a opatřena neobvyklými harmoniemi. Večer uzavře Symfonie č. 2 Johannesa Brahmse. Symfonie, která nese podtitul „pastorální“, patří ke třem stěžejním dílům, jimiž se Brahms etabloval jako výrazná osobnost vídeňského hudebního života. Široce rozklenutá melodie hlavního tématu první věty náleží k tomu nejpůsobivějšímu, co skladatel napsal.

Taktovky se ujme specialista na uvádění polské hudby ve světě Krzysztof Urbański, který vystupuje pravidelně s nejvýznamnějšími světovými orchestry. Několik let byl hudební ředitel Indianapolis Symphony Orchestra, od roku 2022 je hlavním hostujícím dirigentem Orchestra della Svizzera Italiana.

„Původně za dramaturgií tohoto koncertu stála touha pozvat Krzysztofa Urbańského, se kterým FOK již kdysi spolupracoval. Má k Praze velmi blízký vztah, mimo jiné vyhrál dirigentskou soutěž Pražského jara. Pod vlivem předsednictví Česka v Radě EU jsme se rozhodli, že program musí být polský. A od toho vedla cesta k Urbańského kolegovi Janu Lisieckému, s kterým nahrál Chopinovy Klavírní koncerty a jezdí i společné turné. Oběma se představa přinést kus Polska do Prahy nesmírně líbila a koncert byl na světě. Jan Lisecki je obrovský talent, srovnal bych jeho význam s Rafałem Blechaczem, kterého jsme přivítali v minulé sezóně,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

Koncerty se uskuteční 8. a 9. března 2023 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Ve středu 8. března se od 18:15 uskuteční také Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Krzysztof Urbański a sólista koncertu Jan Lisiecki. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

6.3.2023 10:03:12 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Koncerty

Nikolai Lugansky věnuje svůj klavírní recitál Rachmaninovovi

Nikolai Lugansky (Foto: Elizaveta Parfenova)

Nikolai Lugansky vystoupí v rámci komorního cyklu Pražských symfoniků Světová klavírní tvorba. Jeho klavírní r ...celý článek


Varhanice Elisabeth Ullmann vystoupí v Obecním domě

Elisabeth Ullmann

Rakouská varhanice Elisabeth Ullmann, která se řadí k nejvýznamnějším ve svém oboru, odehraje svůj recitál v r ...celý článek


Pašije – Velikonoční příběh se vrací do Prahy

Pašije – Velikonoční příběh

Největší příběh křesťanství s poutavou hudbou bude po čtyřleté pauze týden před Velikonocemi k vidění v pražsk ...celý článek


Lukáš Vondráček zahraje Rachmaninova s FOK

Lukáš Vondráček

Pražští symfonikové přivítají klavíristu Lukáše Vondráčka na společném koncertu k oslavě výročí Sergeje Rachma ...celý článekČasopis 13 - sekce