Černá komedie Okupace režiséra Michala Nohejla

autor: Česká televize
zvětšit obrázekOkupace
Vítejte v baru, kde charaktery vlají jak oblaka cigaretového kouře. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: M. Pechlát, C. Dobrý, A. Formanová, O. Brousek, T. Jeřábek, A. Gorbunov, P. Neškudla a další. Scénář M. Šindelka a V. Mašek. Kamera J. B. Střítežský. Režie M. Nohejl (Premiéra). Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá.
Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň... Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív.
Černá komedie Okupace debutujícího režiséra Michala Nohejla vstoupila do českých kin 5. srpna 2021. Snímek s vizuálně vytříbeným stylem atmosférou odkazující dle tvůrců k tvorbě Davida Lynche či Quentina Tarantina se odehrává během jedné noci v anonymním baru a vznikl na základě dávné humorné historky. V hlavních rolích excelují Martin Pechlát, Otakar Brousek, Antonie Formanová, Cyril Dobrý nebo Vlastimil Venclík. Do role ruského vojáka režisér obsadil ukrajinského herce Alekseye Gorbunova známého například ze snímku Dvanáct Nikity Michalkova či z Bondarčukovy ságy Vojna a mír.
Absolvent FAMU Michal Nohejl spolupracoval na svém celovečerním snímku s dlouhodobými kolegy z reklamního průmyslu, kde patří ke špičce ve svém oboru. Střihačem Okupace je Petr Turyna, ceněný za snímky Návrat idiota, Šeptej nebo Indiánské léto, za kamerou stál Jan Baset Střítežský (Křižáček či Alois Nebel). Snímek Okupace vznikl v mladé filmové produkční společnosti Unit&Sofa Praha v koprodukci s Českou televizí a podpořil jej Státní fond kinematografie. Distributorem je společnost Bontonfilm.
Vysílání: 18.6., 20.10 hod., ČT1
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Postřižiny jako divadelní jízda snem, smíchem i melancholií

Na jevišti Městského divadla v Mladé Boleslavi vznikla inscenace, která míří nejen do srdce českého diváka, al celý článek
HUDBA
Kapela Už jsme doma oslaví narozeniny ve velkém stylu

Svůj první koncert odehráli v červenci 1985 v Praze na parníku Vltava. Od té doby odehráli více než 3000 konce celý článek
OPERA/ TANEC
Academy Kroměříž otevírá obor zaměřený na management

Osmý ročník letní hudební akademie se zaměřuje také na kulturní manažery a pořadatele akcí. Obor povedou osob celý článek