zvláštní poděkování
Quantcom.cz

GVUO vystavuje fotografie Martina Straky

Fernando Alonso (ESP) – Martin Straka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, prezentuje fotografie slavného automobilového závodu 24H LE MANS sportovního komentátora a fotografa Martina Straky. Vernisáž se uskuteční v úterý 6. června v 17 hodin za osobní účasti autora Martina Straky a kurátora výstavy Jiřího Jůzy. V ostravském Domě umění bude k vidění až do 20. srpna.

,,Může to znít nezvykle, ale tentokrát zveme do ostravského Domu umění milovníky rychlých aut. Čeká je velmi zajímavá výstava téměř stovky fotografií z různých závodních okruhů. Výstava reaguje na letošní stoleté výročí slavného automobilového závodu 24H LE MANS. Návštěvníci si prohlédnou fotografie Martina Straky, které spolu s projekcí filmu připomenou ty nejzajímavější momenty a příběhy z historie závodu. Atmosféru závodiště evokuje také slavný DUNLOP bridge a dětská dráha ve tvaru slavného okruhu“, řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
Výstava MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans představuje dvacet pět velkoformátových a šedesát maloformátových černobílých fotografií Martina Straky z let 1986–2022. Vystavované záběry byly pořízeny na automobilových závodech na okruhu Circuit de La Sarthe na okraji francouzského města Le Mans, na Masarykově okruhu v Brně, na Slovakiaringu u Dunajské Stredy a na Autodromu v Mostě.
,,Odborníci i fanoušci v anketách světových časopisů vždy jednou za čas určují, který automobilový okruhový závod je tím nejslavnějším. Vždy jsou na čelních místech 24H Le Mans, Indy 500 a Velká cena Monaka F1, přičemž francouzská bitva většinou vítězí. Jsem velmi rád, že jedinečnost dění na závodišti Circuit de La Sarthe, které má právě sto let, můžeme společně s GVUO představit v Ostravě“, uvedl Martin Straka.

24H LE MANS je jeden z nejproslulejších automobilových závodů světa. Je plný emocí, očekávání, nadějí, ale i zklamání. Fotografie Martina Straky jsou toho důkazem, ať už se podíváte na napjatou tvář závodní inženýrky Leeny Gade, radost Fernanda Alonsa, soustředěný pohled Juana Pabla Montoyi, rozverně diskutujícího šestinásobného vítěze Jackyho Ickx, doutnající auta nebo ruch ve chvíli, kdy mechanici mění pneumatiky. Tyto závody však nejsou vždy jen o radosti z adrenalinu. Nehoda, při které v roce 1955 zemřelo více než osmdesát diváků, včetně řidiče, je také součástí jejich staleté historie.

Letošní ročník závodu bude možné sledovat po celých dvacet čtyři hodin živě ve výstavním sále ostravského Domu umění. ,,Historicky poprvé bude Dům umění po dobu jednoho dne a noci z 10. na 11. června nonstop otevřen, abychom nabídli všem návštěvníkům a zájemcům to nejlepší, co letošní závod přinese, samozřejmě včetně Martinova živého komentáře z pražského studia Eurosportu. Nebudou chybět pohodlná lehátka, večerní DJ performance ani občerstvení. Vstupenky na netradiční event, včetně VIP balíčku s podepsanou fotografií Martina Straky, je možné už nyní zakoupit na e-shopu galerie“, uzavřel Jiří Jůza, ředitel GVUO.

5.6.2023 11:06:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článek


Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky ...celý článekČasopis 25 - sekce