zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 48. týden

Dáša aneb Art-brutem ke štěstí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dáša aneb Art-brutem ke štěstí
Jak uměním lze překonávat překážky a najít smysl. Dáša Filípková žije s handicapem. S každodenností jí pomáhá osobní asistent. Tvoří v Ateliéru radostné tvorby na Letné, hraje divadlo a učí. Je to díky Vladimíru Drábkovi, Vladimíru Kokoliovi a některým dalším, kteří mají snahu takové umělce začlenit do komunity. Režie J. Matějková. Dáša chodí už devět let do Ateliéru radostné tvorby na Letné. Maluje velké plochy, někdy se ani nevejde na plátno a musí je nastavovat. Má obrovský cit pro barvu a všichni jsou unešení tím, jak ji umí intuitivně klást ve vrstvách na plátno. Je usilovná, když se do něčeho pustí, dělá to s obrovskou vervou. Je menší, ale tlačí na křídy, až vrůstá do obrazu. V Dáše je zvláštní tajemství a hloubka. Dáša je členem Divadla Ujeto, kde jsou lidé bez handicapu i s handicapem. Principál Štěpán Smolík jí má moc rád, ale netrpí zbytečným sentimentem, má nadhled a místy i černý humor. Jak uvidíme v představení Krvavé koleno. Dáša měla malou zkušenost s hraním, ale hlavně malovala. Když potkala tým z Divadla Ujeto, rozhodla se s divadlem začít naplno. To je celá ona, když říká: "Chci se to také naučit!". Pravidelně zkouší a jezdí v létě do Neratova v Orlických horách na Mentalfest. Je tam skvělý farář, se kterým má blízké vztahy. Dáša mu někdy i spolu s dalšími členy sboru ministruje.
Vysílání: 28.11., 22.15 hod., ČT2
Opakování: 02.12., ČT2

Kroměříž – plynutí času
Miroslav Táborský představuje starobylé hanácké město figurující na prestižním seznamu UNESCO díky Arcibiskupskému zámku a dvojici působivých příkladů historické zahradní architektury (2012). Režie O. Kallus. Kroměříž je dnes nevelké a poklidné moravské město, jehož historické jádro nicméně svědčí o velkých dějinách sídla, které získalo vznešené přízvisko "Hanácké Athény". Předmětem ochrany UNESCO je především monumentální Arcibiskupský zámek, jenž byl v 18. století postaven na starých základech a je výjimečnou ukázkou středoevropského barokního zámeckého sídla. Poměrně střízlivý exteriér stavby sotva naznačuje, jaké bohatství skrývají zámecké komnaty a sály, při jejichž prohlídce oči přecházejí. Působivou scenérii zámku dotváří jedinečná Podzámecká zahrada, která jej obklopuje a patří k nejkrásnějším příkladům romantického parku na našem území. Další klenot, Květná zahrada, se rozkládá mimo historické jádro města a je pro změnu světovým skvostem mezi ornamentálními zahradami italského a francouzského stylu. V roce 2014 byla dokončena její náročná rekonstrukce, takže je dnes již možné si plnými doušky užívat harmonickou krásu tohoto místa.
Vysílání: 30.11., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 02.12., ČT2., 04.12., ČT2

Planeta pokladů: Evropa
Vlivná města, která ovlivnila tok světových dějin, náboženské památky, převratné vynálezy i pozoruhodná krajina druhého nejmenšího světadílu světa. Německý dokumentární cyklus. Bohaté kulturní dědictví Evropy se rodilo během mnohdy bouřlivé historie. Poklady Evropy ale nespočívají jen v minulosti. Historické památky, tradice i zvyky stojí vedle projektu chránícího přírodní bohatství pro budoucnost. Historik Christopher Clark proto může odhalit taje Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela, krásy Paříže či Rýnské soutěsky. Svůj prostor dostanou i němečtí výrobci varhan nebo biologové z Kew Gardens, kteří spravují botanické sbírky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Vysílání: 01.12., 08.30 hod., ČT2
Opakování: 04.12., ČT2., 06.12., ČT2

Starobylé stavby II: Angkor Wat
Hluboko v kambodžské džungli se ukrývá největší náboženský komplex, jaký byl kdy postaven. Francouzský dokument. Chrám Angkor Vat – rozsáhlá, 1500 metrů dlouhá a 1300 metrů široká stavba – byl postaven ve 12. století během pouhých čtyř desetiletí, čímž dodnes fascinuje vědce z celého světa. Spletitou centrální svatyni s pěticí gigantických věží, jež komplexu dodávají impozantní vzhled, obklopuje téměř 200 metrů široký vodní příkop. Díky snímkování ze satelitního, molekulárního a leteckého měřítka mohou nyní archeologové objasnit největší záhady této lokality, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
Vysílání: 03.12., 11.05 hod., ČT2
Opakování: 05.12., ČT2., 07.12., ČT2

Koloseum – srdce Říma
Majestátní amfiteátr, nejrozsáhlejší stavba svého druhu ve starověku, byl zvolen jedním ze sedmi nových divů světa. Francouzský dokument. V srdci italské metropole stojí nepřehlédnutelný symbol Římské říše – Koloseum. Je považován za výraz římského velikášství. Tento symbol nadvlády nad rozsáhlou částí světa, vybudovaný na konci 1. století našeho letopočtu, byl doprovázen i nástupem nové dynastie. Se svou délkou 188 metrů, šířkou 156 metrů a výškou 48 metrů pojme na 50 tisíc diváků, kteří zde přihlíželi krvavým gladiátorským zápasům, kláním s divokými zvířaty, krutým popravám i jedinečným naumachiím, tedy rekonstrukcím námořních bitev se skutečnými loděmi, kvůli nimž bylo nutné plochu zaplnit vodou. Tento technický zázrak byl navíc vystavěn za pouhých 12 let.
Vysílání: 03.12., 17.35 hod., ČT2
Opakování: 05.12., ČT2., 06.12., ČT2

Vizitky českých muzeí a galerií - Hornické muzeum Příbram
Rozsáhlý skanzen technických památek upomíná na slávu příbramského hornictví (2004). Režie P. Kudela. Na Příbramsku se těžily vzácné rudy již od čtrnáctého století. V dnešní městské části Březové Hory narazíme na zrušený důl Vojtěch, jenž byl upraven na hornický skanzen. Muzeum vzniklo již na sklonku 19. století a dnes čítá na 40 expozic v nejrůznějších objektech. Ve strojovně můžeme obdivovat stále funkční parní těžní stroj firmy Breitfeld & Daněk z roku 1889. Právě v dole Vojtěch bylo v roce 1875 dosaženo hloubky 1000 metrů, což bylo světové prvenství. Stejně jako v sousedním dole Anna je návštěvníkům umožněno historické podzemí navštívit. Během prohlídky areálu muzea se seznámí nejen se způsoby těžby, ale i minerály, které se tu těžily, a také mohou absolvovat jízdu důlním vláčkem v Ševčínské šachtě.
Vysílání: 28.11., 03.05 hod., ČT art
Opakování: 30.11., ČT art

Artmix
Podzimní vydání vizuálního měsíčníku se vrací k tvorbě výrazných umělců, kteří se po druhé světové válce vymezovali vůči politickým vlivům v umění. Téma otevřela výstava v GASKu s názvem Stanislav Podhrázský a přátelé. Režie J. Chytilová. Jednou z nejvýznamnějších událostí podzimní výstavní sezóny je expozice, kterou uspořádala Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře pod názvem Stanislav Podhrázský a přátelé. Byla připravena ke stému výročí narození osobitého umělce generace nastupující po druhé světové válce, ale kvůli pandemické situaci se termín musel posunout. Výstava představuje průřez Podhrázského tvorbou a tvorbou jeho nejbližších přátel a současně předních osobností české umělecké scény, ke kterým patřili Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal a Mikuláš Medek. Setkali se na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a všichni ji ukončili bez diplomu na protest proti uplatňování politických vlivů v umění, které nastalo v padesátých letech. Následovaly represe a Stanislav Podhrázský se ve své tvorbě obrací k vnitřnímu světu člověka toužícího po svobodě a čelícího nebezpečí. V jeho díle rezonuje zájem o koncepty umění minulosti, zejména mistrů pozdní gotiky, renesance a manýrismu, s aktuálními dobovými uměleckými tendencemi, jako byla abstrakce nebo nová figurace. Přesvědčte se s námi, že jeho pozice jednoho z výjimečných figuralistů české malby druhé poloviny 20. století je nepochybná.
Vysílání: 29.11., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT art

20.11.2023 12:11:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Nový komediálně detektivní seriál

To se vysvětlí, soudruzi!

To se vysvětlí, soudruzi! (1/8) - Ostře sledované UFO
První setkání socialistického občana s mimozemšťany a ...celý článek


Filmové tipy 8. týden

K. Hádek, S. Majer (Vlastníci)

Vlastníci
Komedie o schůzi majitelů bytů jednoho činžovního domu. Manželé Zahrádkovi chtějí dům opravit, je ...celý článek


Příběhy filmových legend Anistonová a Damon

Matt Damon ve filmu (Talentovaný pan Ripley)

Jennifer Anistonová – víc než jen Rachel z Přátel
Má nálepku kultovní role z kultovního seriálu a exp ...celý článek


Výtvarné tipy 9. týden

Emoce v umění: Odvaha

‚Španělský mistr‘ – skvělé padělky antických soch
Neznají jeho totožnost, jsou mu však na ...celý článek


Milostné drama Humr

Humr

Humr
Najít si partnera je v dnešním světě čím dál tím krkolomnější úkol. Nekonvenční milostné drama s Colin ...celý článek


Velikáni filmu... Barbra Streisandová

Dvě tváře lásky

Dvě tváře lásky
On už nad láskou zlomil hůl, ona se nehodlá spokojit se sňatkem z rozumu. Americká romantic ...celý článek


Literární tipy 9. týden

Vojna a mír

Božena (4/4)
Božena žije bez peněz, nevázaně a bez ohledu na věk či pověst. Odmítá kompromisy a nepřestává ...celý článek


Královna skla a oceli Eva Jiřičná výročí

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná
Životní příběh světoznámé architektky, která je královnou skla a oceli, a navíc v těchto dnech ...celý článek


Zločinec Eichmann v americkém dramatu

Ben Kingsley (Operace Eichmann)

Operace Eichmann
Tým elitních tajných agentů Mosadu dostává za úkol vypátrat v Argentině jednoho z hlavních ...celý článek


Velikáni filmu... Michelle Pfeifferová

Věk nevinnosti

Věk nevinnosti
Daniel Day-Lewis a Michelle Pfeifferová v milostném dramatu z konce 19. století, kdy porušen ...celý článek


Výtvarné tipy 8. týden

Dlouhá zeď: Zrození Číny

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (2/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem ...celý článek


Filmové tipy 9. týden

Ztracené město Z

Zemský ráj to napohled
Vilma Cibulková v hlavní roli tragikomického koprodukčního filmu o osudovém roce 196 ...celý článek


Literární tipy 8. týden

A. Geislerová (Božena)

Božena (3/4)
Josef s Boženou bojují s poměry v Čechách i mezi sebou, přesto jsou silný pár. Pak ale přijde ...celý článek


Elijah Wood vyráží na Ukrajinu

Elijah Wood (Naprosto osvětleno)

Naprosto osvětleno
Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. ...celý článekČasopis 09 - sekce

HUDBA

Petr Ulrych - 80 let

Petr Ulrych

Kam zmizel ten starý song: Petr Ulrych
Nechoď do kláštera, Za vodou, za horou, Javory aneb setkání Milana L celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Tříměsíční epizoda ze života Artura Toscaniniho

Mladý Toscanini

Mladý Toscanini
Mladičký dirigent pomáhá znovu rozzářit pohaslou hvězdu operního nebe. Tříměsíční epizoda z celý článek

další články...