Hudební Rozhledy

Editorial 10/16

Hana Jarolímková | 10/16 |Úvodník

Vážení a milí čtenáři,
nevím, zda zapůsobil umělecký záměr či prosté „kouzlo nechtěného“, ale v roce 2016, kdy uplynulo 585. výročí (1431) od smrti francouzské světice a patronky země Jany z Arku (ve starší české literatuře se můžeme setkat s variantou Johanka z Arku), uvedlo plzeňské Divadlo J. K. Tyla jako jeden z vrcholů uplynulé sezony oratorium Arthura Honeggera (1892–1955) Jana z Arku na hranici. Do tohoto náročného projektu se zapojily všechny čtyři soubory divadla a celkem se na něm podílelo 170 účinkujících.
Připomínám jen, že v Plzni (den po Praze) byla Jana z Arku provedena, byť jen v koncertní podobě, Plzeňskou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a sólisty pod taktovkou Jiřího Maláta již v roce 2009 u příležitosti 40. výročí sebeupálení Jana Palacha.

Celý článek

Olga Scheps

Dita Hradecká | 10/16 |Rozhovory

Olga Scheps (1986) patří ve své generaci k nejvýraznějším sólistkám. Má ruský původ, ale od dětství žije v Německu. Její talent objevil Alfred Brendel, studovala v Kolíně nad Rýnem. Nyní koncertuje po celém světě a její recitály stejně jako nahrávky se setkávají s příznivým ohlasem kritiky. Romantickou a vášnivou hru Olgy Scheps bude moci zažít pražské publikum 24. listopadu v rámci Festivalu Rudolfa Firkušného.

Celý článek

Kvarteto Martinů jubilující

Jitka Slavíková | 10/16 |Rozhovory

Stálicí na oběžné dráze mezinárodně renomovaných českých smyčcových kvartet je už mnoho let Kvarteto Martinů. I když tomu stále nové objevné projekty, neutuchající energie a v neposlední řadě i fyzický vzhled kvartetistů v čele s velmi atraktivní violoncellistkou Jitkou Vlašánkovou nikterak nenasvědčují, oslaví soubor letos v říjnu 40. narozeniny. Za zdůraznění stojí i skutečnost, že dva současní členové byli v roce 1976 u zrodu tehdy ještě Havlákova kvarteta, a to primárius Lubomír Havlák a sekundista Libor Kaňka. Dalšími zakládajícími členy byli předčasně zesnulý violista Jan Jíša a violoncellista Michal Kaňka. V roce 1985 přijalo Havlákovo kvarteto své nynější jméno, které si plně zaslouží systematickou propagací tvorby Bohuslava Martinů. Dnes hraje Kvarteto Martinů ve složení Lubomír Havlák (1. housle), Libor Kaňka (2. housle), od roku 2010 Zbyněk Paďourek (viola) a od roku 1987 Jitka Vlašánková (violoncello). Na svém kontě má koncertní turné po USA, Kanadě, Japonsku, Velké Británii, Španělsku, Německu, Holandsku, Francii, Finsku ad. Poměrně nejpravidelnější destinací, kam soubor vyjíždí, je Anglie a jí jsem jubilejní rozhovor s houslistou Liborem Kaňkou začala.

Celý článek

MHF Český Krumlov 2016

Hana Jarolímková | 10/16 |Události

PÁR SLOV ÚVODEM
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (15. 7. – 6. 8. 2016) letos oslavil již čtvrt století své existence. Během té doby zrealizoval 464 koncertů, na nichž účinkovalo 11 500 umělců ze 39 zemí a které navštívilo 275 000 posluchačů. Navíc festival uvedl 16 novodobých koncertních premiér a 9 světových premiér a televizním divákům nabídl 15 přenosů a 10 televizních dokumentů. Letos předcházela slavnostnímu zahájení, pro které se stal již tradicí operní galakoncert, hudebně-obrazová fantazie Vivat festival! (15. 7.),


odehrávající se na Zámeckých terasách a publikem sledovaná z hlediště na ostrově, odkud jsou terasy vidět jako na dlani…

Celý článek

Letní slavnosti staré hudby – benátské

Helena Havlíková | 10/16 |Festivaly, koncerty

Hlavním tématem letošního, již 17. ročníku Letních slavností staré hudby byly Benátky. Jak je pro promyšlenou dramaturgii tohoto mezinárodního hudebního festivalu charakteristické, program představil toto město v širších souvislostech jako hudební a divadelní centrum, jehož působení se v 17. a 18. století šířilo po celé Evropě, a zároveň jako místo, které přijímalo a vstřebávalo okolní vlivy.
Program Letních slavností zahrnoval osm koncertů, pro které vedení festivalu opět vybralo prostory tak, aby pražské architektonické skvosty co nejvíce odpovídaly zvolenému repertoáru.

Celý článek

Valerij Gergijev a americké mládí

Jaroslav Someš | 10/16 |Festivaly, koncerty

V roce 2013 se americký Weill Music Institute, působící při Carnegie Hall v New Yorku, rozhodl s podporou řady mecenášů založit Národní orchestr mladých USA (National Youth Orchestra of the United States of America). Každoročně do něj sezve nejlepší hudebníky ve věku od 16 do 19 let z celých Spojených států. Po několikatýdenním intenzivním zkouškovém období pak vyrážejí na letní koncertní turné nejen po USA, ale i do zahraničí. Hned v prvním roce se podařilo získat do čela orchestru tak mimořádnou dirigentskou osobnost, jakou je Valerij Gergijev.

Celý článek

Filippo Mineccia hostem barokního divadla v Českém Krumlově

Anna Šerých | 10/16 |Festivaly, koncerty

Byl to koncert po všech směrech výjimečný – italský kontratenorista Filippo Mineccia přijel zazpívat k oslavě 250. výročí existence zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově (14. 7.). Fiamme d´amore – Plameny lásky, recitativy a árie, ukázky z rolí, které skladatelé napsali pro kontraaltistu kastráta Gaetana Berenstadta (1687–1734), florentského literáta a vzdělance.
Těžiskem koncertu byla hudba Georga Friedricha Händela, páteří koncertu vznešený projev lásky krále Arganta, jeho árie nás úchvatně provedly operou Rinaldo, záštiplný recitativ a árie Tolomea z Händelovy opery Giulio Cesare či Adelbertovo Bel labbro beato / Ten krásný ret… z opery Ottone zněly skvostným händelovským napětím.

Celý článek

Brněnský varhanní festival 2016

Judita Kučerová | 10/16 |Festivaly, koncerty

Ohlédneme-li se za uplynulým 36. ročníkem Brněnského varhanního festivalu, dospějeme k pozitivní bilanci a současně potřebě upozornit na několik pozoruhodných aspektů. V období od 1. 6. do 7. 7. bylo uspořádáno 12 varhanních koncertů, jež navštívilo mimořádné množství posluchačů. Na podnět dramaturgyně festivalu Hany Bartošové se podařilo zajistit výběr výtečných interpretů a publiku se představilo 11 varhaníků z Evropy, USA a České republiky, dále sóloví pěvci, instrumentalisté a pěvecké soubory. Působivé bylo rovněž spojení hudby a uměleckého přednesu. Pět ze sedmi letošních brněnských koncertů se uskutečnilo v prostorách jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně, vybaveného novým koncertním nástrojem z dílny švýcarského varhanáře Hermanna Mathise.

Celý článek

Charles Lloyd New Quartet

Vladimír Kouřil | 10/16 |Horizont

Saxofonista a flétnista Charles Lloyd má mezi hvězdami světového jazzu u nás jedinečné postavení: zajíždí k nám už od roku 1967. Tehdy ohromil na mezinárodním jazzovém festivalu hvězdným kvartetem s Keithem Jarrettem, Ronem McClurem a Jackem DeJohnettem. Následovala dlouhá „normalizační“ pauza, než se dvakrát objevil na Agharta Prague Jazz Festivalu v letech 1994 (ještě s tzv. skandinávským kvartetem) a 1998. Festival Struny podzimu si Lloyda převzaly v roce 2011 a letos se zjevil na Staroměstském náměstí v rámci 11. ročníku open air Bohemia Jazzfestu.

Celý článek

Veleúspěšné Dvě vdovy v Šárce

Pavel Horník | 10/16 |Divadlo – Opera . Balet . Muzikál

Již dvanáctým rokem se konala téměř národní lidová pouť za operou do pražské Šárky. Onen novodobý a unikátní „festival“ českých oper letos přiblížil divákům ne tolik hranou a v pořadí pátou operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy, která z provozních důvodů nahradila plánované Smetanovo Tajemství. Volba poměrně komorního a divácky ne tak úspěšného díla skýtala úvahy o nedostatečné návštěvnosti představení. Ale opak byl skutečností. Šárecký areál se překvapivě zaplnil, možná více než při některých dřívějších úspěšných inscenacích, na kterých bylo hodně přes deset tisíc návštěvníků. A nutno dodat, že více než půlhodinová pěší cesta do divadla je zejména pro starší generaci jistě náročná.

Celý článek

Jana z Arku

Helena Havlíková | 10/16 |Divadlo – Opera . Balet . Muzikál

Je to zřejmě spíš zvláštní shoda, že nejen brněnské národní divadlo, ale i plzeňská opera zvolila jako poslední inscenaci své letošní sezony neobvyklý žánr oratoria – v podobě, do které tuto barokní vokálně-instrumentální formu posunuli skladatelé 20. století. Zatímco v Brně zvolili Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů (v kombinaci s Pucellovou operou Dido a Aenes), v Plzni pro spojené soubory Divadla J. K. Tyla vybrali Janu z Arku na hranici švýcarského skladatele Arthura Honeggera.

Celý článek

Znojemský Don Giovanni od kolotoče

Helena Havlíková | 10/16 |Divadlo – Opera . Balet . Muzikál

Pro letošní 12. ročník Hudebního festivalu Znojmo vybral tandem ředitele Jiřího Ludvíka a uměleckého ředitele Romana Válka Dona Giovanniho W. A. Mozarta (9. 7., Jízdárna Louckého kláštera) Oproti jiným rokům, kdy operní inscenace ve vlastní produkci festivalu bývá v našem kontextu také dramaturgickým objevem (Haydnův Svět na Měsíci, Purcellův Král Artuš, Myslivečkův Montezuma, Combattimento – víra, láska, naděje Claudia Monteverdiho, Daniel v jámě lvové Georga Philippa Telemanna nebo La Platée Jeana-Philippa Rameaua), sice Don Giovanni tuto znojemskou specifičnost nenaplňoval, ale důvod pro to mělo vedení pádný: festivalovým magnetem se stalo obsazení. Právem.

Celý článek

Bayreuther Festspiele 2016

Hana Jarolímková | 10/16 |Zahraničí

Dílo a osobnost Richarda Wagnera asi nikdy nenechají nikoho chladným. K těm, kteří se ve svých myšlenkách k tomuto výjimečnému skladateli stále vraceli, patřil i Thomas Mann, jehož slavný esej z roku 1933 začíná slovy: „Trpící a veliký jako devatenácté století, jehož je dokonalým výrazem, stojí duchovní postava Richarda Wagnera před mýma očima. Fyziognomicky zbrázděna všemi svými rysy, přetížena všemi svými pudy, tak ho vidím a sotva jsem schopen odlišit lásku k jeho dílu, tak velkolepě problematickému, mnohoznačnému a fascinujícímu fenoménu tvůrčího světa, od lásky ke století, jehož velkou část vyplnil jeho život, ten neklidně těkavě týraný, posedlý a zneuznaný život, končící v lesku světovosti.“ A protože se ve vztahu k Wagnerovi příliš mnoho nezměnilo ani po třiaosmdesáti letech, i ve 21. století jsou Bayreuthské festivalové hry, věnované dílu tohoto skladatele, pokaždé jeho fanoušky z celého světa beznadějně vyprodány.

Celý článek

Münchner Opernfestspiele 2016

Zbyněk Brabec | 10/16 |Zahraničí

Operní sezona v Bavorské státní opeře v Mnichově každým rokem vrcholí Mnichovskými operními slavnostmi, které lákají do bavorské metropole návštěvníky doslova z celého světa. Letos bylo v jejich rámci uvedeno sedmnáct oper, z nichž Halévyho Židovka a Rameauovi Galantní Indové ve festivalové premiéře. Vedle repríz nových inscenací uplynulé sezony – Mefistofela, Ohnivého anděla, Jižního pólu, Maškarního plesu a Mistrů pěvců norimberských – byly uvedeny další úspěšné inscenace ze širokého repertoáru této významné evropské operní scény. Operní představení vedle šéfa Kirilla Petrenka řídili přední dirigenti, např. Vladimir Jurowski, Daniele Callegari, Ivor Bolton, Asher Fisch, Bertrand de Billy, Paolo Arrivabeni, Marco Armiliato a další.

Celý článek

Portréty velkých klavíristů 20. století VI

André Previn

Petar Zapletal | 10/16 |Studie, komentáře

Jistě nás nemusí naplnit nadšením výrok Andrého Previna o české hudbě („Myslím si, že česká hudba a skladby Dvořákovy jsou krásné. Vaši hudbu hraji a studuji ji, ale osobní vztah k ní nemám….“), ale zcela nepochybně se s úctou a uznáním musíme sklonit před širokým záběrem, který tento umělec obsáhl v průběhu své dosavadní kariéry.
Narodil se jako Andreas Ludwig Priwin 6. 4. 1929, některé životopisy ale (např. Who is Who, 1975 a Musician Directory, Cambridge, 1975) uvádějí letopočet narození 1930, zatímco např. ve slovníku Horsta Seegera z roku 1981 nebo ve velké Encyklopedii hudby anglického autora Williama Collinse (jejíž první vydání vyšlo v roce 1959 a další edice pak v Londýně v letech 1984, 1985, 1987, 1989) je psán rok 1929; protože se údajně při emigraci ztratil jeho rodný list, není rok jeho narození jistý… Jisto ovšem je, že přišel na svět v Berlíně.

Celý článek

Muzikantské fugy I – Útěky v hudbě, za hudbou, s hudbou i před hudbou

Josef Mysliveček

Stanislav Bohadlo | 10/16 |Studie, komentáře

„Ein Mensch ohne Geld ist wie ein Körper ohne Seele, ein herumwandeldner Todter, ein getuftes Gespenst.“ Dienstägige Münchnerzeitung Num. 32, den 24. 1. 1778

Celý článek

Celuloidová hudba

Horory, špionážní filmy a science fiction

Antonín Matzner | 10/16 |Studie, komentáře

Už v éře velkého němého filmu se těšily mimořádné návštěvnické oblibě zejména snímky, které divákům v přítmí biografů naháněly strach a hrůzu. Významné podněty dodal tomuto proudu německý literární a výtvarný expresionismus, v jehož duchu vytvořil klasická díla průkopník německého němého filmu Friedrich Wilhelm Murnau. Za mistrovskou, celosvětově proslulou práci je dodnes označován už jeho první snímek této řady s adaptací drakulovského námětu Upír Nosferatu s podtitulem „symfonie hrůzy“ (1922), jehož postupy Murnau rozvinul ve fantazii Fantom (1922) a dovršil goetheovským velkofilmem Faust (1926). Doprovázela je převážně hudba později i v Hollywoodu úspěšného Wernera R. Heymanna (1896–1961).

Celý článek

České symfonické orchestry a společenská realita I

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně

Petar Zapletal | 10/16 |Studie, komentáře

Západočeský symfonický orchestr sídlí v jednom z nejhezčích českých měst. Dominantou města jsou parky: právem jsou Mariánské Lázně označovány přídomkem zahradní město. K významným stavbám tu patří Kolonáda Maxima Gorkého, vybudovaná na konci osmdesátých let minulého století podle projektu architektů Miksche a Niedzielského; kolonáda je vyzdobena unikátním dřevěným kazetovým stropem a stropními freskami, které v roce 1979 vytvořil malíř Josef Vyleťal. Vybudování dalších lázeňských budov pak inspiroval opat kláštera v Teplé Karel Kašpar Reitenberger, který na počátku 19. století zahájil výstavbu lázeňských domů a pavilonů. Kuriozitou svého druhu je zde tzv. Zpívající fontána, z níž každou hodinu zaznívá některá známá skladba. O výstavbu parků se zasloužil zahradní architekt Václav Skalník.

Celý článek

Z našich houslařských ateliérů – violoncella a kontrabasy

Mistr houslař Jaroslav Kohout

Rafael Brom | 10/16 |Svět hudebních nástrojů

Houslařská dílna v lůně Českého ráje, ve vesnici Nová ves, která je součástí starobylé obce Branžež, má nepochybně romantický kolorit. Přírodní krásy krajiny se stopami keltského osídlení ležící ve stínu Příhrazských skal nepochybně dávají obyvatelstvu mnoho ze své energie. Jaroslav Kohout (narozen 1. 6. 1979), jeden z devadesáti tří obyvatel obce, povzbuzován magií genia loci, tak jako byl mytologický Antaios posilovaný matkou Zemí – Gaiou, překonává hravě vzdálenosti k hudebním centrům a má stále plnou dílnu nástrojů nových nebo doručených k restaurování. Svou živnost inzeruje pod titulem Výroba, opravy a restaurování houslí, nicméně vyrábí i violy a v jeho dílně nejsou vzácností ani violoncella, která sice nestaví, ale mnohá léta v různých angažmá opravuje. Přiznal ale, že v jeho plánovacím kalendáři je zapsána stavba violoncella hned na příští rok. Máte, Jaroslave, také zkušenosti s kontrabasy?

Celý článek

Aktuální číslo:

cover

Hudební rozhledy 10/16

Partneři:

 
 
 

Vyhledávání: