Hudební Rozhledy

Editorial 10/16

Hana Jarolímková | 10/16 |Úvodník

Vážení a milí čtenáři,
nevím, zda zapůsobil umělecký záměr či prosté „kouzlo nechtěného“, ale v roce 2016, kdy uplynulo 585. výročí (1431) od smrti francouzské světice a patronky země Jany z Arku (ve starší české literatuře se můžeme setkat s variantou Johanka z Arku), uvedlo plzeňské Divadlo J. K. Tyla jako jeden z vrcholů uplynulé sezony oratorium Arthura Honeggera (1892–1955) Jana z Arku na hranici. Do tohoto náročného projektu se zapojily všechny čtyři soubory divadla a celkem se na něm podílelo 170 účinkujících.
Připomínám jen, že v Plzni (den po Praze) byla Jana z Arku provedena, byť jen v koncertní podobě, Plzeňskou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a sólisty pod taktovkou Jiřího Maláta již v roce 2009 u příležitosti 40. výročí sebeupálení Jana Palacha.

Celý článek

Olga Scheps

Dita Hradecká | 10/16 |Rozhovory

Olga Scheps (1986) patří ve své generaci k nejvýraznějším sólistkám. Má ruský původ, ale od dětství žije v Německu. Její talent objevil Alfred Brendel, studovala v Kolíně nad Rýnem. Nyní koncertuje po celém světě a její recitály stejně jako nahrávky se setkávají s příznivým ohlasem kritiky. Romantickou a vášnivou hru Olgy Scheps bude moci zažít pražské publikum 24. listopadu v rámci Festivalu Rudolfa Firkušného.

Celý článek

Kvarteto Martinů jubilující

Jitka Slavíková | 10/16 |Rozhovory

Stálicí na oběžné dráze mezinárodně renomovaných českých smyčcových kvartet je už mnoho let Kvarteto Martinů. I když tomu stále nové objevné projekty, neutuchající energie a v neposlední řadě i fyzický vzhled kvartetistů v čele s velmi atraktivní violoncellistkou Jitkou Vlašánkovou nikterak nenasvědčují, oslaví soubor letos v říjnu 40. narozeniny. Za zdůraznění stojí i skutečnost, že dva současní členové byli v roce 1976 u zrodu tehdy ještě Havlákova kvarteta, a to primárius Lubomír Havlák a sekundista Libor Kaňka. Dalšími zakládajícími členy byli předčasně zesnulý violista Jan Jíša a violoncellista Michal Kaňka. V roce 1985 přijalo Havlákovo kvarteto své nynější jméno, které si plně zaslouží systematickou propagací tvorby Bohuslava Martinů. Dnes hraje Kvarteto Martinů ve složení Lubomír Havlák (1. housle), Libor Kaňka (2. housle), od roku 2010 Zbyněk Paďourek (viola) a od roku 1987 Jitka Vlašánková (violoncello). Na svém kontě má koncertní turné po USA, Kanadě, Japonsku, Velké Británii, Španělsku, Německu, Holandsku, Francii, Finsku ad. Poměrně nejpravidelnější destinací, kam soubor vyjíždí, je Anglie a jí jsem jubilejní rozhovor s houslistou Liborem Kaňkou začala.

Celý článek

MHF Český Krumlov 2016

Hana Jarolímková | 10/16 |Události

PÁR SLOV ÚVODEM
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (15. 7. – 6. 8. 2016) letos oslavil již čtvrt století své existence. Během té doby zrealizoval 464 koncertů, na nichž účinkovalo 11 500 umělců ze 39 zemí a které navštívilo 275 000 posluchačů. Navíc festival uvedl 16 novodobých koncertních premiér a 9 světových premiér a televizním divákům nabídl 15 přenosů a 10 televizních dokumentů. Letos předcházela slavnostnímu zahájení, pro které se stal již tradicí operní galakoncert, hudebně-obrazová fantazie Vivat festival! (15. 7.),


odehrávající se na Zámeckých terasách a publikem sledovaná z hlediště na ostrově, odkud jsou terasy vidět jako na dlani…

Celý článek

Aktuální číslo:

cover

Hudební rozhledy 10/16

Partneři:

 
 
 

Vyhledávání: