zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 33.týden

Dresden Dolls (Zdroj: Pixie)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Soul Deep (3/6) (Vysílání: 14.08., 20.50 hod., ČT2)
V lednu 2009 to bylo padesát let, kdy Berry Gordy v Detroitu založil svou hudební vydavatelskou společnost Motown. Prostřednictvím svého podnikatelského ducha a originálního osobního vkusu se mu podařilo spojit do té doby segregované hudební žánry, a tak právem povýšit afroamerickou muziku na uznávanou záležitost, bez které se mohly upřímně těšit a stále těší miliony posluchačů po celém světě. Vsadil na jména Smokey Robinson a James Brown.
Gordyho impérium samozřejmě nebylo postaveno na dvou či třech hvězdách, v dobách největší slávy se počítaly na desítky. Z těch nejúspěšnějších uveďme Mary Wells, Marvelettes, Four Tops, Temptations, Supremes, Martha & The Wandellas, Gladys Knight & The Pips, Marvina Gaye, Jackson 5, Commodores, Dianu Ross, Lionela Richie, Michaela Jacksona, Ricka Jamese, The Isley Brothers nebo Stevieho Wondera.

Za vesnickými muzikanty (Vysílání: 15.08., 10.10 hod., ČT2)
Bedřicha Ondráčka lze považovat za průkopníka originální české polky a jeho skladby jsou dodnes tak populární, že je mnozí považují za lidové. Pro dnešní podtitulek pořadu je využit název jedné z nich, jeho slavné polky z roku 1928 "Es - As polka". Muzikant, úspěšný lidový skladatel i divadelní ochotník - Bedřich Ondráček prožil celý svůj život v Kobylisích. Narodil se tady 31. července 1882. V pražské čtvrti Trója bývala vyhlášená pražská restaurace s přilehlým parketem a pravidelnými nádhernými koncerty, na kterých se střídaly tehdejší vyhlášené pražské dechovky, samozřejmě i "Ondráčkova kapela", "Cibulkova Harmonie", "Strachova kapela", "Baráčnická dechovka" a třeba i slavná "Tramwayová dechovka", se kterými hrával a pro které rád psal stále nové skladby. Bylo jich 282! Bývala to slavná hospoda "Břežanka" - a právě tady napsal Bedřich Ondráček dodnes populární valčík "Vy stromečky okolo Břežanky" a budete-li pozorně poslouchat text, možná odhalíte, co jej k tomu vedlo. A které jsou ty další známé písničky ? Určitě budete znát "Plavala husička po Dunaji", "Počkej, ty budeš litovat", "Nešťastný pátek", ""Holka neznámá", "Starý pytlák", "Dobrou noc, Milko má" a další. Bedřich Ondráček se dožil 74 let (zemřel 13. října 1956) . Jeho životním krédem byl slavný citát Josefa Kajetána Tyla: "Všechny naše kroky musí vésti láska k národu a jeho štěstí".

Dresden Dolls: Live at the Roundhouse (Vysílání: 15.08., 13.15 hod., ČT2)
Záznam londýnského koncertu z 3. a 4. listopadu 2006. Bostonská rocková skupina The Dresden Dolls vznikla roku 2001 a název převzala ze skladby britské punkové kapely The Fall. Drážďany v jejím jménu mají evokovat éru německého kabaretu přelomu dvacátých a třicátých let. Od počátku své působnosti se orientují na směs alternativního pop-rocku, punku a německého kabaretu. Vliv meziválečné Výmarské republiky je však v jejich výrazu znát nejsilněji a v některých okamžicích už jen čekáme, kdy se k expresivnímu zpěvu klávesistky Amandy Palmer přidá Marlene Dietrich. Zvláště během koncertů je naprosto hmatatelně cítit, jak z Dresden Dolls příznačná dekadence předhitlerovského bizarního kabaretu přímo odkapává. Vše je navíc ještě umocněno vizuálním efektem v podobě kostýmů ovlivněných pseudogotickým obdobím, většinou bíle nalíčených tváří obou protagonistů, nebo třeba charakteristické buřinky Briana Vigliona, který ji neodkládá, ani když už je po heroickém doprovodném výkonu na bicí obnažen do půli těla. Přesto všechno je slyšet, že oba muzikanti, třebaže při produkci jedou vždy na sto procent, si ponechávají odstup a nadhled a berou celou svoji show s humorem. Zajisté může někdo v jejich produkci slyšet spoustu různých vlivů: od již zmiňované Marlene Dietrich po PJ Harvey, Courtney Love, Tori Amos, Marianne Faithful... Ale "Drážďanské panenky" jsou originál.

Nigel Kennedy: The Blue Note Session (1/2) (Vysílání: 16.08., 00.05 hod., ČT2)
Jako ryba ve vodě se houslista N. Kennedy pohybuje v klasice i jazzu... Brit Nigel Kennedy (ročník 1956) se jako houslový virtuos poprvé projevil už v dětském věku, ze svého talentu však nevyrostl. V sedmi už byl žákem nejvýznamnějšího klasického houslisty dvacátého století Yehudi Menuhina; od šestnácti studoval na slavné Juilliard School v New Yorku. Svoje umění už několikrát představil v ČT. Například s image punkera skvěle interpretoval jediný Beethovenův houslový koncert s Pařížským symfonickým orchestrem. Nigelovi hrdinové jsou starší kolegové Yehudi Menuhin a Isaac Stern, ale zároveň také jazzmani: klavírista Fats Waller a trumpetista Miles Davis. Legendární jazzový houslista Stéphane Grappelli, s nímž vystoupil v Carnegie Hall, Kennedyho přesvědčil, že jeho housle mohou znít jako lidský hlas. Nigel neuznává hranice v hudbě, žije klasickou hudbou, ale zabývá se zároveň intenzivně jazzem, přitom také popem a rockem.

11.8.2009 01:08:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal
Dokumentární vzpomínka na legendu country hudby a známého karikaturistu, věno ...celý článek


Hudební tipy 58. týden

Tři vstupenky na 26.

Tři vstupenky na 26.
Yves Montand, hvězda francouzského šansonu a jeho cesta ke slávě. Francouzský hudební ...celý článek


Karel Gott – 85 let

Karel Gott

Karel Gott ve Slaném
Při příležitosti brzkého 85. výročí Karla Gotta zazní v hudebně zábavném pořadu jeho s ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Michal Tučný

Michal Tučný po 25 letech aneb Už nikdo neví
Hudební setkání "posledního kovboje" Michala Tučného a jeho př ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se celý článek

další články...