zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Laco Deczi - 85 let

Laco Deczi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jazz Cellula – Vzpomínání
Fenomenální jazzový trumpetista Laco Deczi, který zítra oslaví 85. narozeniny, a jeho kapela (1999). Scénář a režie P. Kaňka. Dokument o hudební skupině, která doma nepůsobí od poloviny 80. let, ale přesunula se do USA, stejně jako její zakladatel Laco Deczi (*29. 3. 1939). Cellulou prošla řada hudebníků a v době její největší slávy se obsazení ustálilo na oktetu (bicí Josef Vejvoda, basa Petr Kořínek, klávesy Karel Růžička, saxofon Petr Král, trombon Svatopluk Košvanec, kytara Zdeněk Sarka Dvořák, bonga Jiří Tomek, trumpeta a vedoucí Laco Deczi). Hudebníci ve střihové montáži vyprávějí o tom, jak kapela vznikla, jak fungovala a co znamenala ve své době. Historie kapely začíná na konci 60. let, kdy se její zakladatel začal obklopovat vynikajícími jazzmany, aby tento vývoj dokončil, když byl angažován do Jazzového orchestru a Tanečního orchestru v Československém rozhlase. Tady hráli i všichni ostatní muzikanti z nejslavnější sestavy a rozvinuli společně jazzovou kariéru, která měla ohlas i v tehdejší západní Evropě. Dokument využívá četné archivní záznamy z koncertů, ale také z komponovaných hudebních a hraných filmů, které charismatický Deczi točil s takovými osobnostmi, jako je Věra Chytilová, Juraj Jakubisko a Jan Němec. Všichni tři spolupráci s muzikantem glosují. Využity byly také amatérské filmy, svého druhu happeningy, které s přáteli připravoval v krajině u Mělníka za asistence profesionálů Jana Ostena a Jiřího Kučery. Dokument ukazuje všechny fáze hudební skupiny až po podobu, kterou udržovala v době natáčení v USA pod názvem Cellula New York Laco Deczi.
Vysílání: 28.3., 22.40 hod., ČT art

Laco Deczi & Celula New York
Strhující atmosféra koncertu legendárního jazzového trumpetisty Laca Decziho, který v těchto dnech slaví 85. narozeniny (2016). Režie P. Vejslík. Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety se stal žijící legendou, která etablovala styl moderního jazzu. Koncert Laca Decziho prýští energií, osobností a smyslem pro humor. Právem se proto řadí mezi největší postavy československého jazzu. Záznam koncertu legendárního jazzového trumpetisty přinášíme z brněnského Sono Centra.
Vysílání: 28.3., 23.30 hod., ČT art

13.3.2023 15:03:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bavič (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Portrét art rockové legendy Genesis

Genesis

Genesis
Titulní britská art rocková skupina založená v roce 1967. S více než sto padesáti miliony prodaných ...celý článek


Hudební tipy 14. týden

Ikony Kamila Střihavky

Na plovárně s Vladimírem Gumou Kulhánkem
Rozhovor Marka Ebena s legendárním baskytaristou. Režie J. Hojtaš ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční trh v broumovském klášteře

Velikonoční trh v broumovském klášteře

V sobotu 1. dubna se od 8:30 do 13 hodin koná na nádvoří a v zahradě broumovského benediktinského kláštera tra celý článek

další články...