zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Série Popmuseum Stage ohlásila návrat

Tata Bojs

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražské Popmuseum nabízí svým návštěvníkům mnohé: stálou expozici hudebních nástrojů a techniky, pravidelně obměňované výstavy s tematickou linkou české popu-lární hudby nebo například čítárnu hudebních časopisů... Na konci loňského roku k nim přibyl projekt on-line „koncertů jinak“ s názvem Popmuseum Stage. Letos na podzim v sérii unikátních setů natáčených přímo v expozici musea pokračuje, a to hned v pěti dílech, s pěticí kapel a interpretů napříč žánry. Dnešním dnem se do galerie koncertů připojují i Tata Bojs, kteří nahráli půlhodinový poloakustický set a občerstvili své tra-diční nástroje například o elektrické basové ukulele nebo vozembouch.

Během uplynulých týdnů měli svou premiéru v rámci Popmuseum Stage Jakub König a ka-pely Mucha nebo Katastr. Sérii uzavře záznam koncertu Nauzea Orchestra. Všechna vystou-pení mají společného jmenovatele: jejich protagonisté přijali za své přearanžovat vybrané písničky ze svého repertoáru a „zahrát je znovu, ale jiným způsobem“. V archivu z loňského roku najdou fanoušci koncerty Lenky Dusilové, dále pak Vladimíra Merty a skupiny Kill The Dandies!.
Všechny koncerty jsou ke zhlédnutí na YouTube kanále projektu www.youtube.com/@popmuseumstage3470. Další informace jsou k dispozici na www.popmuseum.cz.
Koncert pro Popmuseum Stage byl netradiční zážitek i pro sa-motné Tata Bojs. Na záznamu si fanoušci mohou vychutnat v nových aranžích hity napříč novou i starší tvorbou – Elišce, Holka z plakátu, Zvony, 220 Travoltů, Šťastnější a Opaková-ní. „Být, byť jen na chvíli, obživlým exponátem muzea je neobvyklá zkušenost. Ale v pří-padě Popmusea jednoznačně příjemná!“ popsal svou zkušenost z natáčení Mardoša. Zadání pro lehce minimalistické vystoupení v Popmuseu bylo pro kapelu výzvou. Milan Cais obsloužil zpěv, bicí a vozembouch, Mardoša baskytaru, Vladimír Bár kytaru a Matěj Belko kytaru, klávesy a také elektrické basové ukulele, na které se musel naučit hrát během jednoho týdne. O zvuk se postaral Dušan Neuwerth. Milan Cais neskrývá své nadšení nad myšlenkou koncertů Popmuseum Stage: „Přemýšlet nad našimi písničkami v maximálně úsporných aranžích nás vždycky hodně bavilo. V Popmuseu to sice nebylo za ta léta poprvé, ale rozhodně to byl pro nás v mnoha ohledech mimořádný zážitek. Vytáhli jsme po letech sta-rý dobrý vozembouch a nově i basový ukulele! Největší výzva pro mě osobně bylo udržet ve správném poměru energii, kterou ty písničky potřebují, a určitou jemnost a lehkost hraní na bicí. I když tento koncert nebyl úplně tajný, snažili jsme se ho udělat co nejvíc ‚tiny’ (VIDEO).

Volnou inspirací pro Popmuseum Stage byla série Tiny Desk Concerts se záznamy živých vystoupení z kanceláře rozhlasu NPR. V loňském roce projekt odstartoval prvními třemi koncertními videi a letos postupně přibude dalších pět dílů. „Velkou radostí bylo natáčení s Tata Bojs, kteří do svého akustického setu zapojili vozembouch, nástroj dnes už téměř nevídaný. Mucha nejněžněji, jak jen to dokáže, předvedla čistě folkový set s kontra-basem a klarinetem, Jakub König vystoupil poprvé na pódiu sám a bez masky, Nauzea Or-chestra v poloakustickém setu nahradila elektronické podklady a klávesy čistě akustickými nástroji a o Katastru díky neobvyklému spojení kláves a bicích ještě v budoucnu jistě uslyší-me. Různorodost žánrů je pro náš projekt klíčová a doufáme, že příští rok se nám podaří po-sunout se ještě o kousek dál,” vyhlíží optimisticky do budoucna zakladatelka projektu Vero-nika Fischerová z Popmusea.

27.11.2023 11:11:08 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

Ceny Anděl Coca-Cola 2023 představují letošní vystupující

Anna K (z vizuálu CACC 2023)

Třiatřicátý ročník cen České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2023 se uskuteční v sobotu 30. března v ...celý článekČasopis 09 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Milostné drama Humr

Humr

Humr
Najít si partnera je v dnešním světě čím dál tím krkolomnější úkol. Nekonvenční milostné drama s Colin celý článek

další články...