zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 15. týden

Karel

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celovečerní dokument. Dlouho očekávaný dokument, který režisérka Olga Špátová natáčela v průběhu celého jednoho roku, nabízí divákům nevšední pohled do soukromí národem milovaného zpěváka. Mistr pustil kameru skutečně neobvykle blízko. Díky tomu s ním můžeme sdílet jak okamžiky radostné, ať už spjaté s profesí či s rodinným životem, tak chvíle plné bolesti a vědomí blížícího se konce. Přestože to pro něj i přes jeho vrcholnou profesionalitu jistě nebylo snadné, přistupoval k natáčení s pokorou. O realizaci sám řekl: "Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji pustili do našeho soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o tématech poměrně důvěrných. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se tak vlastně stali součástí naší rodiny."
Vysílání: 13.4., 21.20 hod., ČT1
Opakování: 16.4., ČT1

Televizní písničky a songy Zdeňka Rytíře
Dynamit, Zvonky štěstí, Kdo vchází do tvých snů, má lásko, Okno mé lásky, Poslední kovboj a další slavné hity proslulého českého textaře, od jehož narození zítra uplyne 80 let (2004). Zdeněk Rytíř (*11. 4. 1944 – †2. 10. 2013) byl český textař, hudební skladatel, basový kytarista a zpěvák. Jeho tvorba začala koncem šedesátých let minulého století a písně s jeho texty nazpívali např. Helena Vondráčková, Marta Kubišová, Václav Neckář, Petr Spálený, Michal Tučný, Olympic, Karel Gott, Lenka Filipová, Hana Zagorová, Karel Zich a další. Byl autorem překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup (Like A Rolling Stone), se kterou se proslavil Petr Kalandra, nebo Časy se mění (The Times They Are A Changin´). Řadu těch nejznámějších uslyšíte v pořadu, sestaveném z televizních záznamů z cyklu Kam zmizel ten starý song, a co píseň, to hit. Posuďte sami: Prý se tomu říká láska, Ring-o-ding, Alenka v říši divů, Dynamit, Otázky, Okno mé lásky, Yvetta, Vzdálený hlas, Nejsem gladiátor, Kdo vchází do tvých snů, má lásko, Dítě štěstěny, Zvonky štěstí, Poslední kovboj...
Vysílání: 10.4., 22.10 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Hudebník, dirigent a skladatel Ota Balage hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie (2023). Režie M. Levek. Otu Balage (původně Baláže) zná Kamil Střihavka od roku 1990, kdy mu autor nabídl spolupráci. Posezení a povídání u kamaráda se odvíjí od oslavy jeho 60. narozenin a nemůžou chybět vzpomínky na začátky s kapelou Zikkurat, pak následovalo Tango M. Imricha a Nová růže s V. Čokem. Sám o sobě vtipně říká, že byl Forrest Gump rockové scény. A které svoje věci považuje za nejlepší? Společné vzpomínání na desku s B.S.P. (Balage, Střihavka, Pavlíček) a hit I Don´t Know. V roce 1994 vznikl největší projekt – rocková opera Jesus Christ Superstar. V současnosti hraje se svou kapelou Balage band ve stylu funk, rock, pop. A jak skládá? Nakonec se podíváme na velkou show O. Balage, v níž si zazpívá i Kamil Střihavka.
Vysílání: 12.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 13.4., ČT art., 16.4., ČT art

Vlasta Redl
Koncert z pražské Lucerny uvádíme u příležitosti 65. narozenin známého muzikanta, skladatele a textaře (2007). Spoluúčinkuje skupina KDJ – Každý den jinak a zvláštní host Michal Pavlíček. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Vlasta Redl, který se narodil 14. dubna 1959 v Novém Jičíně, ale dětství prožil na Valašsku, je moravský zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista – hraje na kytaru, klávesy, piano, mandolínu a další nástroje. Ve své tvorbě dokázal osobitě skloubit rock, bigbít, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a produkuje, podílel se na téměř 60 albech. Redl není posedlý opakováním hitových formulek, ale muzikantským hledáním. A mohou to být třeba aranžmá slovenských balad pro Zuzanu Homolovou nebo scénická hudba pro Národní divadlo v Brně. Cokoli a s kýmkoli. Přesně, jak to bylo v názvu jeho skupiny: Každý den jinak. Autorská, pěvecká i hráčská individualita Redlova typu je totiž valašská se vším všudy. A tedy i nevypočitatelná. Proto bylo zákonité, že po vyřádění se na rockových tancovačkách a hledání společné řeči ve folkrockovém Fleretu i AG Fleku si Redl v roce 1996 vybral spoluhráče k obrazu svému. Vydrželi spolu jezdit i natáčet desky přes deset roků a loučili se na dlouho, mnoha koncerty. Ten ve velkém sále pražské Lucerny trval téměř tři hodiny a zazněly jeho "hitovky" Vracaja sa dom, Husličky (v níž sólo má publikum), Příteli, Všechno, co chci, Rehradice, Opět na výletě (v níž se připojil se svou kytarou M. Pavlíček), a na závěr se všemi – Sbohem, galánečko.
Vysílání: 12.4., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 13.4., ČT art

Kombo: Bára Poláková v Malostranské besedě
Koncert populární herečky a zpěvačky, na kterém pokřtila své debutové album. Provázejí J. Matoušková a P. Kučera (2016). Účinkují: B. Poláková, D. Hlaváč, J. P. Muchow, D. Koller a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V rámci hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, se vydáme do Malostranské besedy, kde pokřtila své debutové album Barbora Poláková. Ta se jako herečka díky muzikálům dostala k hudbě, načež složila a nazpívala několik vlastních písniček, natočila k nim úspěšné videoklipy a nakonec nahrála v produkci Jana P. Muchowa taky svou první desku. A moderátory Johanu Matouškovou a Pavla Kučeru bude zajímat také pohled do Bářina soukromí, protože svou muzikantskou kariéru nastartovala právě v době, kdy se zároveň stala matkou.
Vysílání: 12.4., 21.40 hod., ČT art

Rande s hvězdou II: Cheap Trick
Koncert americké rockové kapely z roku 2010 doplněný o souhrn její půlstoletí dlouhé kariéry. Bilance americké skupiny Cheap Trick je opravdu obdivuhodná. Desítky let na scéně, přes 20 milionů prodaných alb a více než 5000 odehraných koncertů. A jízda členů Rokenrolové síně slávy stále pokračuje. Tvorbu skupiny přiblížil už v polovině 80. let minulého století českým fanouškům Petr Rezek, který nazpíval její hit If You Want My Love s českým textem Moje díky patří vám. Známá skladba nemohla chybět ani na koncertu kapely v roce 2010 v newyorském Brooklynu. Na něm Cheap Trick zahráli nejen své časem prověřené skladby, ale i písně z tehdy aktuálního alba The Latest.
Vysílání: 12.4., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 16.4., ČT art

8.4.2024 18:04:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp celý článek

další články...