Hudební tipy 45. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekQueen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will Rock You a We Are the Champions. Britský hudební dokument. V polovině 70. let minulého století skupina Queen vydávala alba a singly, které se umisťovaly na předních příčkách hitparád. Musela ale reagovat na nové hudební trendy. Proto si na nahrávání alba News of the World dala jen omezený čas. Výsledkem byly syrovější a jednodušší písně, které kapelu vracely ke kořenům jejich živého hraní. Hudební moderátor BBC Bob Harris tehdy získal exkluzivní přístup ke kapele, aby mohl toto období pokrýt. Vedl rozhovory s členy kapely, natáčel je při práci ve studiu i při jejich vystoupeních po celých Spojených státech. Filmový materiál, ale zůstal jen v archivech a svého zpracování se dočkal u příležitosti 40. výročí vydání alba.
Vysílání: 06.11., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 10.11., ČT art
Zemský ráj to na poslech
Jak šly písně s dobou. Písně posledních sedmi dekád a jejich příběhy. Uvádí Michal Horáček. Režie J. Mudra. Textař a kulturní antropolog Michal Horáček vidí píseň jako odraz doby, jako toho nejpravdivějšího svědka historie. V každém díle našeho seriálu vždy blíže představí v přesných souvislostech a časových kontextech jeden dobový hit.
Vysílání: 07.11., 20.13 hod., ČT art
Doupě Mekyho Žbirky (6/9)
Hana Petřinová a Václav a Jan Neckářovi jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2020). Režie P. Jandourek. Manažerka Hana Petřinová je coby žena v této profesi raritou. Byla u zrodu kapely Etc...,byla manažerkou Vladimíra Mišíka. Sám Žbirka vzpomíná na své začátky se skupinou Modus, kdy podobné činnosti vykonával. Hana má jméno po kytaristovi, manželovi Otakaru Petřinovi, který vynikal svými dlouhými vlasy. Šest let nemohl na televizní obrazovku, protože se svých vlasů nevzdal. Hudebníkem je i syn Marpo, i když se věnuje jinému žánru. Bratři Václav a Jan Neckářovi jsou dalšími hosty. Jejich zázemí bylo v divadelním světě v Ústí nad Labem, kde pracovali jejich rodiče. V šedesátých letech 20. století se Václav stal zpěvákem a nahrál první skladby (Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Ze soboty na neděli), paralelně se proslavil jako herec (Ostře sledované vlaky). Hostitel se také zajímá o to, jak vznikala jejich pódiová představení s různými efekty a dojde i na historku, jak zapálili Hudební divadlo Karlín. A na zrod vánoční písně do filmu Alois Nebel – Půlnoční. Zazní písně Poraď si sám, Stále šťastné údolí a Všechno je jenom jednou.
Vysílání: 07.11., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 12.11., ČT art
Doupě Pokáče
Populární písničkář a skladatel v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský. Jmenuje se Jan Pokorný, ale každý ho zná jako Pokáče. S písničkami začínal na internetu dle vlastních slov jako „student, ajťák a tak trochu cynik“. Je jedním z prvních tuzemských muzikantů, kterému se díky videím na Youtube podařilo nastartovat skutečnou hudební kariéru. Písněmi umí humorně glosovat aktuální dění i vtipně vystihnout životní pocity svých posluchačů. Krom rekordních čísel na internetu se mu díky tomu podařilo naplnit i největší koncertní halu v zemi. V klubu Doupě dnes Pokáč prostřednictvím svých písní odvypráví vlastní hudební příběh.
Vysílání: 08.11., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 13.11., ČT art
Alsa – koncert hvězd proti bezmoci
Šestý ročník charitativního koncertu z prostor Pražské křižovatky. Účinkují: L. Bílá, O. Brzobohatý, D. Kraus, K. Pechová, P. Pagáčová, P. Malásek, Endru & JeN Hovorka, Kapela Elias & The Shepherds, Django Always, E. Mráz a další. Moderuje D. Brzobohatá. Režie M. Straka. Záznam šestého ročníku charitativního koncertu z prostor Pražské křižovatky, konajícího se dne 22. října 2024. Organizátorem koncertu je spolek ALSA, který je jedinou organizací, jež se v ČR zabývá tematikou ALS neboli amyotrofické laterální sklerózy. Aktivity spolku se snaží podchytit širokou problematiku tohoto onemocnění. Velmi úzce spolupracuje s Neurologickou klinikou VFN v Praze, kde působí tým odborníků specializující se na toto onemocnění. ALS je vzácné onemocnění, ale tito nemocní patří v oblasti péče na 2. místo v klientele hospiců, mobilních hospiců a podobně. Pomocí služby DMS nebo transparentního účtu spolku ALSA, se vybírají finance, které jsou věnovány na přímou pomoc pro pacienty s ALS – fyzioterapie, výjezdy mobilního týmu i koordinátorky v krajích.
Přispívat můžete i vy! DMS ve tvaru, DMS ALS 30, DMS ALS 60, DMS ALS 90 na telefonní číslo 87 777, nebo na transparentní účet spolku ALSA 5001495992 /0300.
V rámci večera zazní písně v podání osobností české populární hudby, kterými jsou Lucie Bílá, Ondřej Brzobohatý, David Kraus, Kateřina Pechová, Patricie Pagáčová, Petr Malásek, Endru a JeN Hovorka, Kapela Elias & The Shepherds, Django Always či Elis Mráz a další. Koncertem provede Daniela Brzobohatá.
Vysílání: 08.11., 21.00 hod., ČT art
Opakování: 09.11., ČT art
Jak se skládá hit II.: Noel Gallagher
Otevřená zpověď hudebníka, kterého proslavila nejen skvělá hudba, ale i rozbroje s vlastním bratrem. Americký hudební dokument. Noel Gallagher společně s bratrem Liamem a kapelou Oasis v devadesátých letech dobyli nejen Britské ostrovy, ale nakonec i hitparády po celém světě. Jejich přímočará hudba oslovila mladé a vynesla je do hudebních výšin, ze kterých je svrhla až bratrská rozepře. Následně hudebník, kterého producent Beatles George Martin označil za „nejlepšího skladatele své generace“, založil kapelu Noel Gallagher's High Flying Birds a dál pokračuje ve své kariéře. V rozhovoru s producentem Paulem Toogoodem Noel Gallagher odhaluje svůj vztah k hudbě, k inspiraci i samotnému skládání.
Vysílání: 08.11., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 12.11., ČT art
Joni Mitchell, splín a vztek
Příběh nezaměnitelné kanadské zpěvačky, která se vždy vymykala svým projevem, texty i stylem hry na kytaru. Francouzský hudební dokument. Joni Mitchell, rodným jménem Roberta Joan Anderson, je světově proslulá a uznávaná interpretka, která svými bohatými texty a jedinečným kytarovým stylem stále inspiruje nové generace textařů a zpěváků. Během své dlouholeté kariéry nikdy nepodlehla módě, což činí její úspěch jedinečným. A to i proto, že se ve své tvorbě nikdy neomezovala na jeden styl, přecházela od folku přes jazz až k popu. Mimo rozhovorů s interpretkou samotnou dokument nabídne i pohled jejich přátel a spolupracovníků, mezi kterými nebudou chybět David Crosby nebo Graham Nash.
Vysílání: 08.11., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 14.11., ČT art
PopStory II
Muzikály. Divadlo a film. Historie, zákony, paradoxy i nečekané souvislosti československé popmusic (2020). Režie J. Skalický. Tématem dílu s podtitulem Divadlo a film je pochopitelně uplatnění hudby právě v rámci těchto žánrů a v centru zájmu jsou především muzikály. I v této oblasti vznikala jak tendenční dílka ovlivněná dobou vzniku, tak opusy, které se obzvlášť díky filmu staly klasikou oblíbenou do dnešních dnů. V šedesátých letech 20. století se zrodila první díla – Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů nebo Dáma na kolejích – s charakteristikou hudební film nebo muzikál. Populární je dodnes Šíleně smutná princezna s hudbou J. Hammera. Filmový hit režiséra Podskalského Noc na Karlštejně byl natočen již v době normalizace, která umožnila vznik řady dobově poplatných, většinou nepříliš úspěšných kousků. Na divadelní scéně se roku 1969 urodili Getlemani. Připomenuty jsou divadelní scény Semafor, Večerní Brno, slovenská Astorka, Divadlo (dnes Husa) na provázku a jejich zfilmovaná Balada pro banditu a další. Po roce 1989 a po úspěchu inscenace Jesus Christ Superstar začaly vznikat původní české a úspěšné muzikály – Dracula, Krysař, Jana z Arku, Hamlet, Kleopatra. V novém tisíciletí se s muzikálovou produkcí roztrhl pytel...
Vysílání: 10.11., 21.45 hod., ČT art
Legendy folku a country 9/13
Ostatní festivaly. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Píseň Jarka Nohavici Pravda a lež otevírá devátý díl dokumentárního televizního pořadu Legendy folku, který je věnován festivalům a klubům. Jiří Černý uvádí, že v letech 1969–1973 ožila pražská Lucerna country festivaly a ty se pak od sedmdesátých let minulého století konaly na nejrůznějších místech. Mezi nejvýznamnější kluby v Praze patřila Malostranská beseda, která byla původně založena jako český obrozenecký spolek v roce 1868. Duší klubu v období normalizace byl Robert Radosta. Mirek Kovařík hovoří rovněž o klubech na Slovensku, kam zajížděl zpočátku s Karlem Krylem, a Josef "Mlok" Grim pak přibližuje pořádání severomoravské Porty pod názvem Zpívající Totem v Karviné a v Zábřehu na Moravě. Svoji důležitou roli měl Folkový kolotoč v Ostravě-Porubě, kde se objevovaly nové osobnosti, především Jarek Nohavica, Emil Pospíšil, Pavel Dobeš. Na recesistický festival Olomoucký tvarůžek vzpomíná Ivo Jahelka, který se zde seznámil s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou. Ve Valašském Meziříčí se konal Špalíček. A vznikl Festival politické písně v Sokolově.
Vysílání: 10.11., 22.45 hod., ČT art
TIP!
Časopis 49 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
David Bowie a Eric Clapton
Moonage Daydream
David Bowie, jeden z nejuznávanějších umělců rockové historie v originálním hudebním filmu ...celý článek
Hudební tipy 50. týden
TV Septet, vedoucí Milan Dvořák
Koncert z pražského Paláce kultury u příležitosti nedávných 90. narozenin s ...celý článek
Hudební tipy 49. týden
Sluneční hodiny, Synkopy & Oldřich Veselý
Příběh art rockového alba respektované brněnské kapely, kterému s ...celý článek
Časopis 49 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 49. týden
Cesta do hlubin Lálovy duše
Velký český herec, veselý student i plachý pohádkový dědeček Ladislav Pešek ve celý článek
OPERA/ TANEC
Martinů a Mahler na oslavu konce světové války
V často unikátních historických prostorách kraje na severu Čech probíhají každoročně koncerty festivalu Lípa M celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Dokument Umění odejít
Umění odejít
Jak odcházíme ze světa je důležité. Zakladatelka domácího hospice Duha Jana Sieberová usiluje celý článek