zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 39. týden

Elvis zblízka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jak se kalila hudba: Zvukomalba
Čarování v nahrávacím studiu. Příběhy nahrávání popu a rocku. Britsko-americký dokumentární cyklus. Roger Waters: "Jeli jsme na štaci, když zazněl z rádia "Seržant Pepř". Zastavili jsme na odpočívadle, seděli v autě a poslouchali. Pamatuji si, jak jsme vykulili oči..." Roger Daltrey: "George Martin namíchal mistrovské dílo. Napadlo mě, že líp už to prostě nejde." Brian Eno: "Zrodila se nová umělecká forma. Muzika, jíž nebylo možné zahrát naživo. Mohla vzniknout jedině v nahrávacím studiu". V šedesátých letech začaly měnit povahu produkce vícestopé nahrávky a přeměnily studio na zvukovou laboratoř. George Martin: "Pomocí dotáček a různých rychlostí malujete zvukem."
Vysílání: 26.9., 00.05 hod., ČT art

Doupě Janka Ledeckého
Úspěšný hitmaker v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský. Vystudoval sice právnickou fakultu, ale písničky Boba Dylana nebo Rolling Stones ho brzy dostaly na „hudební scestí“. Svoje první hity hrál a zpíval už v osmdesátých letech s kapelou Žentour. Příchod té největší slávy si ale zažil v letech devadesátých, kdy se rozhodl pro sólovou kariéru. Titulní skladba jeho prvního alba Na ptáky jsme krátký zlidověla. A nebyla zdaleka jediná. V devadesátých letech si také poprvé vyzkoušel divadelní prkna. Hrál v muzikálu Pěna dní a následně se vrhnul do skládání vlastních úspěšných titulů jako Hamlet nebo Galileo. Výrazně se mu daří i jako autorovi vánočních písní, s nimiž má vždycky vyprodáno. V klubu Doupě vás dnes Janek Ledecký písněmi i povídáním provede svým vlastním hudebním příběhem.
Vysílání: 29.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art., 04.10., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art

Příběhy písní: Aretha Franklin
Hvězdná kariéra „královny soulu“ provázená velkými hity byla oslavou skvělé hudby. Americký hudební dokument. První pěvecké úspěchy zaznamenala Aretha Franklin v baptistickém kostele v Detroitu. Ty další pak už získávala v amerických i světových hitparádách. Mimo mimořádného talentu měla americká diva i svou hlavu a dobrý čich na výběr skladeb. To potvrdila i ve chvílích, kdy se rozhodla přezpívat píseň Otise Reddinga Respect nebo hit Dionne Warwick I Say a Little Prayer. Přestože obě původní verze skladeb měly úspěch Aretha Franklin je dokázala ještě pozvednout a dát jim nový ráz. Správným rozhodnutím se ukázala i spolupráce s britským duem Eurythmics. Společná píseň Sisters Are Doing It For Themselves se stala nejen výrazným hitem, ale zároveň i nepsanou hymnou feministického hnutí poloviny osmdesátých let. Talent a umění velké zpěvačky přiblíží její nejbližší spolupracovníci.
Vysílání: 29.9., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art., 05.10., ČT art

Elvis zblízka
Návrat krále rokenrolu na hudební pódia po letech natáčení filmů v Hollywoodu. Americký hudební dokument. Po dlouholetém opuštění hudebního světa a budování herecké kariéry se Elvis Presley na konci šedesátých let rozhodl vrátit na hudební pódia a vzít si zpět své království. Vyvrcholením jeho snahy byla série koncertů v Las Vegas v polovině roku 1970.
Dokument poskytuje autentický pohled na Presleyho návrat k živým vystoupením se vším, co k tomu patří. K vidění tak jsou záběry ze zákulisí, od zkoušek se skvělou kapelou i sboristy, přes odpočinek a vtípky před koncertem, až po strhující vystoupení před nadšeným publikem. Fanoušci na tuto speciální událost přijeli ze všech koutů světa a nechyběly ani zářivé hvězdy filmového a hudebního průmyslu. Série jeho koncertů nakonec překonala všechna očekávání a zcela oživila kariéru krále rokenrolu.
Vysílání: 30.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 03.10., ČT art

Linka
Matěj Ruppert jako host špičkového jazzového kytaristy Rudyho Linky. Jedinečná setkání plná rozhovorů o životních příbězích, názorech i zkušenostech a společný jam na závěr (2017). Režie K. Koula. Na své malebné šumavské chalupě postupně přijímá kytarista Rudy Linka řadu jedinečných hostů. Tentokrát hudebník a moderátor přivítá zpěváka Matěje Rupperta, známého především jako frontman kapely Monkey Business. Funky, groove, riff... Právě v těchto formulkách si oba protagonisté povídají o hudbě, která jim oběma učarovala. Bezprostřední rozhovor dvou muzikantů je okořeněn nahrávkami, které mají oba rádi, i společným jamováním.
Vysílání: 01.10., 23.00 hod., ČT art

18.9.2023 09:09:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Ondřej Havelka uvádí Rozálii Havelkovou

Rozálie Havelková

Hudební návštěva v muzeu: Ondřej Havelka uvádí Rozálii Havelkovou
Šansonově laděný program mladé talentovan ...celý článek


Hudební tipy 48. týden

Vojtěch Dyk & B-Side Band

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Pražské Lorety je věnován organizaci Otevřená okna z Jindři ...celý článek


Hudební tipy 49. týden

Smrt Johna Lennona

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován organiza ...celý článek


Precedens 40

Precedens 40

Precedens 40
V dubnu 2023 oslavila koncertem v Paláci Akropolis kultovní skupina Precedens své čtyřicáté vý ...celý článekČasopis 48 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Agnieszka Holland natočila snímek podle bestselleru

A. Mandatová a M. Krobot (Přes kosti mrtvých)

Přes kosti mrtvých
V zapomenutém kraji na polsko-českém pomezí dochází k velmi podivným vraždám. Místní uči celý článek

další články...